Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 10 Sayfa bulundu
    Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Standart Motosiklet Sürücülerine Sosyal Mesafe Kuralı Geldi

Motosiklet Sürücülerine Sosyal Mesafe Kuralı Geldi.

Ülkenin her yerinde olması ve uygulanması gereken bir kural ilk olarak Kilis’te uygulanmaya başladı. Bilindiği gibi nüfusa göre motosikletli sayısı en çok olan ilimiz Kilis. Kilis’te korona virüs tedbirleri kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü tarafından motosikletler üzerinde uygulama yapılıyor. Motosikletlere 1 kişiden fazla binilmesine izin verilmezken, aynı motosiklete birden fazla kişinin binmesi durumunda sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı için idari yaptırım uygulanıyor. Motosiklet sürücülerinin bir kısmı uygulamadan memnun olduklarını, bir kısmı ise mecburen motosiklete bindiklerini ifade etti.
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

2. Serdar ZIMBA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (08-04-2020)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Neresinden bakacağımı kestiremediğim uygulama bence.

Şöyle ki. Burada tutup sosyal mesafe yanlştır diyecek değiliz. Ama bu sosyal mesafe kavramı motosiklete 2 kişi binilmesi/binilmemesi konusuna ne zaman geldi. Hani geri kalanlar düşünüldü ve bitti mi bilemiyorum?

Basitçe evde kız arkadaşınla münasebetin var sonra motorla gezeceğim diyeceksin. Orada kolluk kuvveti seni çevirip indir o kızı arkandan diyecek. Ki zaten motosiklet kültüründe genellikle ardımıza bildiğimizi yani zaten temasımız olacak kişiyi alırız.

Ya da öbür tarafından bakalım duruma. Şu dönemde istisnasız çoğumuzda gözlemlediğim kişilerin kendilerinden, başkalarını korumayı becerememesi. Yani herkes kendini korumayı öğrendiği kadarı ile becerebiliyor ama zor olan kişinin başkalarını kendisinden koruması ve uzak tutması. Yani kişi kendisini virüslü gibi sayarak etrafındakileri kendisinen korumak zorunda. Bunu başaran az. Devlet de burada uğraşığ duruyor. Bu anlamda bakarsak motosiklet sürücüsü yolda arkadaşını arkasına alıp kendi nefesindeki coronayı arkadakine bulaştırabilir mi?. Açıkçası bu şekilde bulaş ihtimali ve riski ne kadar? Bilimsel çalışma hiç göremedim ama ampirik olarak ben çok zor olduğunu (imkansız demedim) düşünüyorum. Zira bilimsel olarak kapalı bir odada bile virüslü biri ile birlikte solusanız eğer ki enfekte olan kişi direk yüzünüze öksürüp hapşurmuyorsa yeterli miktarda virüsü almanız çok kolay gözükmüyor. Şimdi bu bilgi ile motosiklet üstünde de normal şartlarda kasksız sürülmez diye kanun var (ki fotoğrafa şimdi bir daha bakın ve sürücülerin kasklarını görün. Keşke o polis kasktan işlem yapsa kişilere değil mi? ). Tabii ki sadece kask demeyelim çünkü yarım kasklar da var.

Bence motosiklete 2 kişi binmeyin yerine motosiklete yüzü tam kapatmayan kask ile binmek yasaktır dense çok daha iyi. Hatta bence bir adım daha ötesi tam garanti. Motosiklete yüzü tam kapatmayan kask ve içinde de maske takmadan binilmesi yasaktır deseler kulağa daha mantıklı, bilimsel ve uygulanabilir gelmiyor mu?

Tabii ki Kilis'te hiç kalmadım. İnsanların toplum davranışı ve kültürü nasıl bilemiyorum. Ama benzer bir kural umarım diğer şehirlere de bu şekilde yansımaz.

4. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Uğur Özbay (18-04-2020)

Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı HakanVelioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Tabii ki Kilis'te hiç kalmadım. İnsanların toplum davranışı ve kültürü nasıl bilemiyorum. Ama benzer bir kural umarım diğer şehirlere de bu şekilde yansımaz.
    Bildiğim kadarı ile Muğla ve Manisa da da bu uygulama başladı .

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Üreticiler yeni model üretmeye başlamışlar

7. Serdar ZIMBA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ahmet Öztekin (17-04-2020)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Hakan abi katiliyorum sana arkamizdaki artci zaten yabanci olacagini sanmiyorum kaldiki yababci olsada ruzgarin etkisi ve ondekinin ensesine soluyabilecegi icin bulas riskinin cok olamayacagi kanisindayim (tabiki bilimsel bir dayanagim olmadan yaziyorum bunlari) kaldiki dedigin gibi tam kapali kask icinede maske takarsak birde mont eldiven gibi tam teskilat binerse en guvenli yer haline bile gelebilir hem surucu hemde artci icin...

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı ismail gur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hakan abi katiliyorum sana arkamizdaki artci zaten yabanci olacagini sanmiyorum kaldiki yababci olsada ruzgarin etkisi ve ondekinin ensesine soluyabilecegi icin bulas riskinin cok olamayacagi kanisindayim (tabiki bilimsel bir dayanagim olmadan yaziyorum bunlari) kaldiki dedigin gibi tam kapali kask icinede maske takarsak birde mont eldiven gibi tam teskilat binerse en guvenli yer haline bile gelebilir hem surucu hemde artci icin...

Bence de arabada seyahat etmekten daha da güvenli hale gelmiş olur tam koruma ile. Kask eldiven ve mont ile.

Enduroist Katılımcı Üye Ahmet Öztekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Öztekin
    Motosiklet
    V-Strom (14)
    Marka
    Suzuki

Sosyal medyada paylaşılan videoda denk geldim. Adamın karısını indirdi arkasından polis. Zaten "en çok da kadın kocasına, koca karısına bulaştırıyor"muş.

Umarım denk gelmez bana, durduk yere iş almayalım başımıza.
    Murphy says: Anything that can go wrong will go wrong...
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Enduroist Üye Uğur Özbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    UĞUR ÖZBAY
    Motosiklet
    2005
    Marka
    Diger

Tabii tabii ayrılalım, arkamızdaki insin kendi motoruna binsin. Gece yatakları da ayıralım isterlerse.

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Maksat her şekilde sosyal hayatı kısıtlayarak insanları evde kalmaya zorlamak olabilir aksi halde mantığı yok gibi

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Alıntı Uğur Özbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabii tabii ayrılalım, arkamızdaki insin kendi motoruna binsin. Gece yatakları da ayıralım isterlerse.
    Hatta ayni evde de olmaz evleride ayiralim

Ediz abinin dedigi gibi sosyal hayati kisitliyor olabilirler yoksa hicbir mantigi yok bu işlerin

Eşimden korunacak şeklindeki tedbirler paranoyat yapar insani...