Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 49 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Acaba alırken görmediniz mi? Eğer öyleyse ayıplı mal sattığı için bayiye iade edin. Motoruna iyi bakan birinden yenisini alın ne de olsa buna eski sahibi iyi bakmamış demişsiniz. Eğer bunu bilerek aldıysanız o zaman fiyat olarak uygun almışsınızdır diye düşünüyorum o zaman da garantiye başvurmak bence pek uygun olmaz. Bazı usta arkadaşlarımız söylediğinizden çok daha uygun fiyata boyayıp hallederler diye düşünüyorum.

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Üye M. Ferit Sırmalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    M. Ferit Sırmalı
    Motosiklet
    AFRICA TWIN DCT 2018
    Marka
    Honda

Ben de olması gerekenden biraz fazla asınmıs oldugunu farkettm..Sahibi ile iletisime gecemedim henuz ama soracagim..
    Konu M. Ferit Sırmalı tarafından (08-05-2020 Saat 11:22 ) değiştirilmiştir.

Isim
    M. Ferit Sırmalı
    Motosiklet
    AFRICA TWIN DCT 2018
    Marka
    Honda

Motorun telleri ve jantındaki bu görünüm haricinde diğer kısımlarında cizik vuruk vs. yoktu, emsallerine gore fiyatının iyi olmasından dolayı bu kusuru biraz öteledim. Az evvel servisten aradılar, telleri ve jantları sökmüşler. Bana söylendiğine göre jantlarındaki boyalar kaplama boya imiş.

Şimdi boya ve polisaj için yer/usta arayışındayım. Öneri ve yönlendirmelerinizi rica ediyorum..

4. M. Ferit Sırmalı, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (12-05-2020)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Abi bildigim kadari ile boya degil eloksal kaplamadir polisac da yaptirmanin anlami olmaz belki kumlatip eloksal kaplatsaniz cok daha basarili olur bunun icin caglayanda bircok usta bulabilirsiniz jantlar aliminyum malzemeden yapildigi icin en iyi kaplama olacaktir kaldiki boya sert oldugundan akort sirasinda esneyip catlar patlar...

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. ismail gur, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

M. Ferit Sırmalı (13-05-2020)

Isim
    M. Ferit Sırmalı
    Motosiklet
    AFRICA TWIN DCT 2018
    Marka
    Honda

Alıntı ismail gur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi bildigim kadari ile boya degil eloksal kaplamadir polisac da yaptirmanin anlami olmaz belki kumlatip eloksal kaplatsaniz cok daha basarili olur bunun icin caglayanda bircok usta bulabilirsiniz jantlar aliminyum malzemeden yapildigi icin en iyi kaplama olacaktir kaldiki boya sert oldugundan akort sirasinda esneyip catlar patlar...

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Tesekkur ederim..Sonuca dogru gidiyoruz gibi..

Isim
    M. Ferit Sırmalı
    Motosiklet
    AFRICA TWIN DCT 2018
    Marka
    Honda

Serdar, Arif, Bekir Bey'in ve diğer arkadaslarin yönlendirmleriyle cozumun eloksal olduguna kanaat getirdik ve Marmara Eloksal'ı ve bircok baska firmayı aradım,
    malzemenin neviyatını sorduklarında 7000 serisi aluminyum oldugunu soyledigimde yine de malzemeyi gormek istediklerini söylediler.

Telleri, tel memelerini ve jantları Pendik'te Marmara Eloksal'a götürdüm, gayet ilgilendiler. Jant 7000 serisi imiş ve eloksal işlemi olabileceğini söylediler. Karteladan orjinal rengine en yakın olan rengi sectik.
    Jantlardaki hali hazırdaki eloksali gidermek icin havuza aldılar. Jantlar farklı kimyasallların bulundugu 6 ayri havuza girip cıktı, dakikalar icinde en son fotolardaki haline geldi.
    Korozyonun jantlarda açtığı minik cukurlari gidermek ve eloksal işleminden sonra jantların doğal şekilde parlak durabilmesi için eloksaldan once jantların polisaj yaptırılması gerektigini söylediler.
    Haricinde de mat ve parlak olarak iki secenekte eloksal islemi yapilabiliyor.
    Polisaj için Toprak Metal'e yönlendirdiler ve beni oraya kadar da götürdüler. Burası aynı zamanda krom kaplama yapıyor.
    Teller paslanmaz çelik oldugu için sadece parlatacaklar, memeler ise krom kaplanacak, tellerin içine rahatca girebilmesi için uygun kalınlıkta ama oldukca dayanıklı bir sekilde yapacaklarını söylediler.
    Zira bircok motorsiklet firmasının krom işlerini burası yapıyormus.

Polisajcı ustalar ikinci bir secenek olarak aluminyumun uzerine titanyum kaplama yapilabilecegini ve yakinda bir fabrikanın oldugunu soylediler. Fiyat alalım dedim, gelen fiyat iki jant için 250 TL idi.
    Gecitigimiz cuma gunu ise Kartal'da bir firmadan 1400 TL fiyat almistim. Yurtdisi forumlardan baktigim kadariyla da titanyum konusuluyor ve daha saglam olmasi sayesinde özellikle offroadcilar icin tercih sebebi.
    Yurtdisi after market bikac firmaya yontemler ve jantın renk kodu, aluminyumun serisi hakkında mail yollamistim gelen cevaplarda anodizing/eloksal oldugunu ve onlar da titanyum da yapilabilecegini yazmislardi,
    fakat hem isi uzatmamak hem de kafa karistirmamak icin standart aluminyum eloksal ile devam etmeye karar verdim. Ayrica titanyum icin gereken polisaj, fırcalama teknigi farklı idi ve jantların önce krom kaplanması gerekiyordu.
    Her ikisini de sonucunun ne kadar iyi olacagini kıyaslayamadigim icin bilemiyordum bu yuzden titanyum seceneginden uzaktım zaten.

Eloksal işleminin bir sürü farklı metale uygulanan çeşidinin ve farklı uygulama yönteminin olduğunu okudum.
    Aluminyum için geçerli olanı benim anladigim kadarıyla bir boyayı veya elektriksel yuk alabilecek cozeltiyi metalin uzerine cokerterek oarada bir boya kaplaması
    olusturma seklinde degilmiş. Metalin uzerindeki en ust tabakanın elektrokimyasal yontemle(anodizing) yani oksidasyonla asındırilarak metalin ust katmanında koruyucu oksitli
    bir tabaka olusturularak yani metalin bir nevi donusturulerek nanometrik boyutlarda filmler olusturma isi imis. Ve bu sayede oksijenden ve sizmalardan korunması saglaniyormus.

Her iki firma da aradigim onlarca eloksal, kromaj firmalarının aksine cok ilgililer. İşlerinin de ehli gibi görünüyorlar. Firmayı bulmak da kolay oldu. Yarın mazlemeleri polisajcıdan alıp "eloksalci"ya goturecegim ve sonuclari paylasacagimi bakalim ne olacak..

Jant Polisaj+ tel memeleri Krom kaplama + tel parlatma: 500 TL.
    Jant Eloksal islemi: 500 TL.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails el 1.jpg   el 2.jpg   el 3.jpg   20200511_150123.jpg   20200511_150519.jpg  

Konu M. Ferit Sırmalı tarafından (12-05-2020 Saat 03:37 ) değiştirilmiştir.

9. M. Ferit Sırmalı, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

omercem (12-05-2020)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Standart Africa Twin 2018 Tel Korozyon Problemi Hakkinda

Çok sıkı bir çalışma olmuş. Sonucunu heyecanla bekliyorum.

Ben “andonizing” in bizde toz boya dedikleri işlem olduğunu düşünüyordum. İşin doğrusunu da öğrenmiş oldum.

Acaba siyah jantların rengi nasıl veriliyor ? Benim kırmızı AT ın jantlar siyah olduğu için soruyorum o da mı eloksal ? Yoksa toz boya mı? (Hatta bugün saat uyarsa bende gelip jantı gösterebilirim)

Tel: 0533 5232631

Diğer bir sorumda tellerin parlatılmalı nasıl oluyor? Telde bir direnç kaybı olur mu? ( işlem teli inceltir mi?)

Sonucunu merakla beklediğimiz bir uygulama ama görünen o ki gidişat çok iyi. Akort aşaması da merak tabi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Konu Arif Oral Unal tarafından (12-05-2020 Saat 09:12 ) değiştirilmiştir.

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Sonucu merakla bekliyoruz Ferit

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Ferit ayrıntılı bilgiler için teşekkürler çok faydalı olmuş. Korozyonun ve renk kaybının sebebi büyük ihtimalle oto yıkama köpükleri diye düşünüyorum. Köpük de değil direk asit aslında. Bir çok arkadaşın başını yaktı bu oto yıkama köpükleri. Basınçlı su ve körük olayına son derece dikkat etmek lazım motosiklette.

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Google translate ile çevrilmiş Excel Jant sitesinden alıntıdır:

Kimyasal hasarı önlemek için temizlik için SADECE MIL PH PH NÖTR SABUNU KULLANIN!
    Temizledikten sonra, lütfen hemen temiz su ile durulayın.
    Asidik veya alkali temizleyici / kimyasallar, çözücüler vb. Kullanımı YASAKTIR.
    Bunlar eloksal tabakasına zarar vererek korozyon, renk değişikliği, leke, donukluk vb.
    Hasarlı eloksal tabakası, uygun olmayan bir işlem durumunda tamir edilemez veya garanti kapsamında değildir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu