Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 49 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok sıkı bir çalışma olmuş. Sonucunu heyecanla bekliyorum.

Ben “andonizing” in bizde toz boya dedikleri işlem olduğunu düşünüyordum. İşin doğrusunu da öğrenmiş oldum.

Acaba siyah jantların rengi nasıl veriliyor ? Benim kırmızı AT ın jantlar siyah olduğu için soruyorum o da mı eloksal ? Yoksa toz boya mı? (Hatta bugün saat uyarsa bende gelip jantı gösterebilirim)

Tel: 0533 5232631

Diğer bir sorumda tellerin parlatılmalı nasıl oluyor? Telde bir direnç kaybı olur mu? ( işlem teli inceltir mi?)

Sonucunu merakla beklediğimiz bir uygulama ama görünen o ki gidişat çok iyi. Akort aşaması da merak tabi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Abi jantlarin bir cogu eleksal kaplama hatta boyali olanini gormedim dersem yalan olmaz siyahlar hatta gri olanlar dahi eleksal kaplaniyor cunku aluminyum eloksali daha saglam tutuyor akort ayarlari yaparken catlamasi patlamasida olmuyor boylece

Tellerin parlatilmasimda guc kaybi olacagini da sanmiyorum zira temizlik icin kimyasala daldiriliyor sonrasinda krom havuzuna daldiriliyor kece veya zimpara gibi islemlerden gecirilmiyor.

Krom kalin uygulanirsa akort basliklari deligine girmeyebilir.

Eski AT ler de iceriye nem aldigi icin cemberin icini curutuyordu ondan dolayi tellerin basina silikon surup oyle takarlardi yerine ama sonrasinda temizlik isi ciktigi icin yapmamaya basladi ustalar.

Bende sonucunu merakla bekliyorum hatta firma iletisim bilgilerinide ve firmalarla yasadigin memnuniyetleride paylasirsan ihtiyaci olanlara da isik olabilir.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    Marka
    Ducati

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ferit ayrıntılı bilgiler için teşekkürler çok faydalı olmuş. Korozyonun ve renk kaybının sebebi büyük ihtimalle oto yıkama köpükleri diye düşünüyorum. Köpük de değil direk asit aslında. Bir çok arkadaşın başını yaktı bu oto yıkama köpükleri. Basınçlı su ve körük olayına son derece dikkat etmek lazım motosiklette.
    Kesinlikle katiliyorum abi sana kopuklu birakildiysa veya kiri iyi ciksin diye bekletiyorlar sonucuda bu oluyor cunku o kopuklerde maliyet ucuz olsun diye kostik kullaniyorlar oda metali mafediyor 2019 dan onceki africalarinda eloksallari biraz zayif olunca sonuc kacinilmaz oluyor malesef illada kopukle yikanacaksa da ozellikle camurluk icleri cok iyi durulanmali cunku gozden kacinca orada kopuk kaliyor oda zamanla asagiya janta bulasiyor uzerinde de kalinca cillendiriyor

3. ismail gur, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

M. Ferit Sırmalı (13-05-2020)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Çok daha uygun fiyata hallolmasına sevindim sonucu merakla bekliyoruz

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Google translate ile çevrilmiş Excel Jant sitesinden alıntıdır:

Kimyasal hasarı önlemek için temizlik için SADECE MIL PH PH NÖTR SABUNU KULLANIN!
    Temizledikten sonra, lütfen hemen temiz su ile durulayın.
    Asidik veya alkali temizleyici / kimyasallar, çözücüler vb. Kullanımı YASAKTIR.
    Bunlar eloksal tabakasına zarar vererek korozyon, renk değişikliği, leke, donukluk vb.
    Hasarlı eloksal tabakası, uygun olmayan bir işlem durumunda tamir edilemez veya garanti kapsamında değildir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Arif yıllardır hiç bir motosikletimi köpük ve basınçlı su ile temizlemedim. Çok çok çamurlu olduğu durumda bile hortumla manuel olarak elle sıkara su fışkırtmak son derece yeterli. Temizliği özel araç şampuanı, kaporta ve toz ve topraklı bölümler ve motor için 2 ayrı sünger ve yine iki üç ayrı kurulama bezi ile yapıyorum.

Basınçlı su motosiklette başlı başına sıkıntı diye düşünüyorum. Özellikle tüm lastik ve sıvı contalara, yağlı aksamlara zarar veriyor, ulaşımalayan derin bölgelere ulaşarak küf ve pas a sebep oluyor. Elektrik/Elektronik sistemlerinde de zamanla arızalara yol açıyor.

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Düşük basınçlı makineler bu işi sorunsuz halleder bence

Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    Marka
    Ducati

Arif yıllardır hiç bir motosikletimi köpük ve basınçlı su ile temizlemedim. Çok çok çamurlu olduğu durumda bile hortumla manuel olarak elle sıkara su fışkırtmak son derece yeterli. Temizliği özel araç şampuanı, kaporta ve toz ve topraklı bölümler ve motor için 2 ayrı sünger ve yine iki üç ayrı kurulama bezi ile yapıyorum.

Basınçlı su motosiklette başlı başına sıkıntı diye düşünüyorum. Özellikle tüm lastik ve sıvı contalara, yağlı aksamlara zarar veriyor, ulaşımalayan derin bölgelere ulaşarak küf ve pas a sebep oluyor. Elektrik/Elektronik sistemlerinde de zamanla arızalara yol açıyor.
    Bende ediz abinin dedigi gibi dusuk basincli amator diye tabir edilen makinalarla yapiyorum hic bir zararini gormedim

Enduroist Üye M. Ferit Sırmalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    M. Ferit Sırmalı
    Motosiklet
    AFRICA TWIN DCT 2018
    Marka
    Honda

Dün Maramara Eloksal'a vardigimda jantlar polisajdan gelmişti. Jantların gobeklerindekiler haric neredeyse korozyonun tamamı gitmişti.

Gobeklere girememişler tellerin cıktıgı yataka bombeleri oldugu için. Elle de girilirse iz kalacak dendi, mecbur katlandık. Bu islemde korozyon, jantın metaline baya bi islediginden janta baya bir girişmek zorunda kalmıslar,
    buyuk motorların sürdüğü kayıslara taktıkları ince zımpara nevisisinden malzemelerle. Yani cok cok az da olsa, korozyonun işlediği derinlik kadar jantın ustunden bir tabakayı kaldırmıs oluyorlar.
    Ama genel anlamda jantlar ilk gunku gibiydi, ustleri kromaj kaplı olmamasına ragmen.

Arif Abi'de durumu görüp değerlendirmek için gelmişti. Sağolsun birlikte polisajcıya gidip telleri ve memeleri aldık. Telleri de aynı usulle parlatıyorlar. Kayısın ustundeki keçeye sert bir pasta suruluyor o da tellere surtuluyor.
    Yine asındırma söz konusu.
    Ben 20 yıldır kullandigim zillerimi asla polisajcıya vermiyordum bu yuzden cunku kecelerle metale cok hard girdiklerinden ve kullandıkları malzemenin metali bi cesit reaksiyona sokmasindan dolayi bir zaman sonra
    zillerin metal tabakasında incelme oluyor ve zillerin tonu degisiyordu.
    Ben bile kendim hafif tkimyasallarla temizledigimde, kanallardaki yagi kiri temizlerken metalin hafif reaksiyona girdigini gorebiliyordum, ustundeki yogusmadan ve kokudan, ama tona etki edecek kadar degil.

Bildigim kadarıyla 2018 AT modellerinde tellerde paslanmaz celik kullanmıslardı. Yeni boyanmıs bir jantın ustunde parlak olmayan teller gormek ıstemedigimden telleri parlatmalarını istemiştim. Sonuc guzeldi.
    Memelere yaptikları kromajı begenmedim, gayet parlak gorunmelerine ragmen 2. 3 sınıf gorunuyordu.
    Solid bir goruntu yoktu. Tellerin memelerin icine giriebilmesi icin kromu kalın atamayacaklarını biliyorum ama sorunun kalınlıkla degil memenin materyali, işçilik ve krom kalitesi ile ilgli oldugunu tahmin ediyorum.

Arif Abi ile döndük Marmara Eloksal'a. Asıl usta basisi ve sahibi Erdem Bey yoktu, kardesi vardı. Neyi ne zaman yapacagimiza dair bir ilgi alaka eksikligi vardı.
    Sonrasında Erdem Bey geldi ve işlem hızlandı. Boya havuzu ısıtılıyordu.

Jantlar sırayla 6 7 havuza sokuldu. Basta temizlendi. Sonrasında daha evvel çektiğim sıfır AT jantlarının farklı ışıklardaki fotolarına ve netteki fotolarına baktık.
    Matlık derecesine karar verdik. Jantlar matlastırma havuzuna girdi.
    Her seferinde 5'er dakika civarında 3 kez soktuk ve göz kararı ve onların tecrubesiyle tamam dedik. Orta matlıkta bıraktık. Sonra eloksal havuzuna girdi. 30 40 dk kaldı. Sonrasında renklendirmeye girdi.
    Bu kısım kısa suruyor burda da her defasında koyulasmak uzere 3 4 kez soktuk.
    Ve tamam dedik hep birlikte 4. defada. Yani işlem göz kararı....ve benim açıktan net şekilde yaptığım pimpiriklilik ve ısrarlar sayesinde yakın birseyler cıktı.
    En son olarak yapilan işlemin uzun ömürlü olabilmesini sağlayan tespit havuzuna girdi 96 C. derecede kaynayan bir kimyasal o da. İşlem toplam 2 3 saat sürdü..
    Sunuclar asagida.
    İlk basta gordugum muamele ile sonrasındaki arasındaki fark yuzunden Erdem Bey'e kesik attıım tabiri caizse, hobi zevk bi yana orda iş yapıyoruz. Ne icin oldugunu anlamadan orda oyle beklemek hosuma gitmedi.

Şİmdi sıra akort olayında. Ön tellerin boyları aynı. Arka teller üc ayri boyda. Jantın tel dizlim acisi vs'den kaynaklı. Jantları Konsuk motorda usta basi Mehmet Bey sökmüş. Ve o takacak.
    Daha evvel de cok kereler bu işi yapmıs. Oglu Hasan Bey bu konularla alakalı tecubeleri ile ilgili bir sürü şey anlattı. Ancak daha bu işleme gelmedik. Yani alıp farklı bi yere götürebilirim.
    Videolardan akort nasıl yapılır diye bakarken tellerin gerginliğini ölçen alete denk geldim bu iş için yapılmıs olan. Çİn'den sipariş verdim ama 6 aya gelir herhalde..
    Arif Abi'nin dediği üzere en son durumda alacagim performans önemli..

Ustte paylastiginiz tecrubeler benim icin cok degerli. Tesekkur ederim..
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 4.jpg   5.jpg   2.jpg   6.jpg   3.jpg  

Konu M. Ferit Sırmalı tarafından (13-05-2020 Saat 15:32 ) değiştirilmiştir.

9. M. Ferit Sırmalı güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (13-05-2020),Çağın Sarılar (15-05-2020),Serdar ZIMBA (13-05-2020)

Isim
    M. Ferit Sırmalı
    Motosiklet
    AFRICA TWIN DCT 2018
    Marka
    Honda

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok daha uygun fiyata hallolmasına sevindim sonucu merakla bekliyoruz

Sagolasin..

Isim
    M. Ferit Sırmalı
    Motosiklet
    AFRICA TWIN DCT 2018
    Marka
    Honda

Ben tesekkur ederim. Tecrubeler cok aci ama bi o kadar da yararli..

Isim
    M. Ferit Sırmalı
    Motosiklet
    AFRICA TWIN DCT 2018
    Marka
    Honda

Ferit ayrıntılı bilgiler için teşekkürler çok faydalı olmuş. Korozyonun ve renk kaybının sebebi büyük ihtimalle oto yıkama köpükleri diye düşünüyorum. Köpük de değil direk asit aslında. Bir çok arkadaşın başını yaktı bu oto yıkama köpükleri. Basınçlı su ve körük olayına son derece dikkat etmek lazım motosiklette.
    Ben tesekkur ederim. Tecrubeler cok aci ama bi o kadar da yararli..

Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu