Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 12 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Standart BMW GS - KTM 1290SAS Deneyimleri

Başlıkta bilerek "karşılaştırma" kelimesini kullanmadım, çünkü bu motorlar üretim bandı olarak özdeş olsalar bile farklı dünyalardalar.

Benim hiç düz GS'im olmadı, hep adv kullandım. 1290SAS düz gs ile özdeş, ADV ile 1290T aynı sınıfta.
    Ama ben adv tecrübem olduğu için karşılaştırma gibi olmasa da neler hissettim yazayım.
    (Sanırım bu yıl içinde veya 2021'de yeni bir 1290T çıkartacaklar)

GS Adv çok daha konforlu, 2012-2015-2018 olarak 3 ayrı motoru toplamda 60bin km civarında kullandım.
    Zaten hava soğutmalı motor da çok güzeldi, su soğutmalı ile bir adım ileri taşıdılar, 1250 ile de beygir ilave ettiler.
    hepsinin son versiyonlarını kullanmak en rahatı çünkü mutlaka bir sürü recall oluyor.
    1250 için de aynısı geçerli, açın bakın yabancı forumlara bir sürü problem yazısı var.
    yeni satışa ne zaman çıktı hatırlamıyorum ama Borusan'da dün motoru alıp bugün lamba yakıp geri dönenlere bizzat şahit oldum.
    Hatta yuh dediler motosikleti görünce ne çabuk 1000 yaptın da bakıma geldin (:

Neyse düşüncelerime gelelim:

BMW

* rahat, çok rahat
    * sesi mükemmel gürül gürül marşa basınca, yanınızdan geçince, yolda giderken kulaklar bayram
    * 2 parça şase sayesinde hırpalanmadan 200-300-400km durmadan gidiliyor
    * kim ne derse desin hissiz motor yoldan geri bildirim alamıyorum konusuna katılmıyorum
    yolu düzgün okursanız zaten geri bildirim almamanız sizi ölümcül bir riske sokmaz ki zaten bu motorun bu kadar para olmasının nedeni bu (: bulutlar üzerinde gidiyor hissi. giderken önden gidonun altına doğru bakarsın amortisörler tık tık tık tık çalışır sen bir şey hissetmezsin
    * Borusan'ın kurumsallığı benim için önemli. maille randevu alıp servise gidersin maille parça aksesuar siparişi verirsin vs
    vakit kıymetli işi halletmeden dönmek sonra tekrar gitmek zorunda kalmak sıkıntı
    motorun işi bitmez ikame motor alırsın
    servisten motorun çıkmasını beklerken ön tarafta milyonluk arabaların içinde müzik dinlersin (:
    * depo katalogda 30 litre (eski kasalar 33-34tü) reelde 33-34 alanlar olmuştu (belki de benzincinin pompası yanlıştır)
    bu uzun km benzinci ihtiyacını ortadan kaldırıyor. beraber sürdüğünüz sefil 20lt'lik motorlar 3 kere benzin alırken siz 1-2 kere alıyorsunuz (:
    tabi doldururken de 150-160TL acı oluyor
    * motoru full tüm elektronik destekler aktif (ktm'de olmadığı gibi) çanta demirleri sis farları koruma demirleri takılı alıyorsunuz
    3 çanta 15bin lira civarında
    * performans "-" çok yüklü giderken rampa yukarı can sıkabiliyor ama nadir yaşadım, zaten bu saatten sonra tek gidebildiğim yer teke-ağaçdere-hacıllı şeytan üçgeni
    artık öyle çantaları doldurayım hanımla tasosa gideyim devri kapandı
    ancak 1200GS ile skill gerektiren bir yolda (yani otoban düz vs olmayan) çok rahat 1290SAS kovalayabilirsiniz
    * Wunderlich-Touratech dünya kadar aksesuar var
    ben motoru öyle çin genelevi gibi yapmaktan hoşlanmıyorum ama 3-4 tane nokta atış fonksiyonel parça var mutlaka takıyorum
    ön çamurluk uzatma - wund.
    artçının ayaklarını çamurdan koruma - wund.
    hugger - yerli gp
    geniş açı ayna - wund
    far koruma - turatek
    * motor çok yakışıklı bence
    binmesem de gidip garajda seyrettiğim zamanlar oluyordu
    * çok pahalandı, reşat altını gibi satarken sıfır zarar

KTM

* çok BMW bindiğim için aklımda kalmasın diye aldım
    * 2 kere test etmiştim, teste GS ile gittiğim için manyak mısın bu motor alınır mı demiştim (90bin liraya veriyorlardı o zaman 2017 Aralık sanırım)
    GS'ten inince çekilmiyor isterse 500beygir olsun
    * son adv'mi sattım 2 ay motora binmedim psikolojim cıvımaya başlayınca gittim bunu aldım
    * görece ucuzdu
    * 9-10 bin civarı verip kapalı özelliklerini açtırdım ve koruma demiri taktırdım
    * ktm orijinal arka çanta bile taksanız arkaya ilave parça takılıyor
    sürekli para verip yenisini aldıktan motorun üzerinde satmak artık günümüzdeki ekonomik şartlarda şımarıklık olacağı için, ileride motoru değiştirirsem de kullanabileyim diye turatek arka çanta aldım (demirle beraber yaklaşık 5000 ama olsun satmıyorum (
    * motor aşırı sıcak, arka silindir yakıyor. (çocuk yoksa almayın hiç olmaz (: çocuk varsa eleği astıysanız sorun yok)
    2-3bin harcayınca rahatsız etmeyecek normal seviyelere geliyor diyorlar (iş mi şimdi bu)
    orijinal hali ile şehir içinde işiniz olmasın, yasaklar var çok trafik yok gevşek ışık dur kalklarda bile sıkıntı
    bir de dikkatimi çekti motor işletme sıcaklığı hep 90 üzeri
    mesela otobanda 6. vites 6000 devir civarı 93-94 civarında
    bmw'de 86-87 idi
    * rodajı 2 kere şeytan üçgenine, 2 kere otobandan silivriye git gel yaparak tamamladım
    her devri yaşadı motor, 6. vites 6500devir 185 yapıyor bu arada
    şimdi dibine kadar dayıyorum ama 220lere çıkınca ön taraf iptal
    çantasız da dalgalanıyor çantalı da
    * BMWyi 6000-6500 bandında kullanıyordum
    1290 7000-8000 arası güzel
    * ses 7000lere gelince buradayım diyor bence
    * artçı selesi öne göre daha yumuşak,
    hanım beğenmez kesin gözüyle bakıyordum,
    zaten o da bana başlarda 1290 alırsan kendin gezersin diyordu,
    sonra baktı para yok o kadar, mutlu olayım diye al al dedi dün bindik rahatsız gelmedi
    * performansı konuşmaya gerek yok 130larda patinaj yapan bir motor, bol bol arka lastik bitirtir
    * servisten memnun kaldım
    şimdi diyeceksiniz ki motoru yeni aldın servisle nasıl haşır neşir oldun?
    1-alınca koruma demiri elektronik yüklenmesi vs gidiyorsunuz
    2-1000 bakım
    3-aldım ilk gün arıza lambası yandı (: şans mıdır nedir, 1-2 gün sonra gittim resetlediler olmadı , bir kaç gün sonra parça değişimi oldu halloldu
    bu sefer de hanımla binince amortisör ön yüklemeyi ayarladım arıza lambası yaktı (: bakalım ne çıkacak daha
    BMW alan servisten çıkmaz derler bir de..
    * satalım dersek göbek çatlatabilir bakacağız
    * Gs ile yan yana koyunca o kadar karizmatik değil bence
    * viraj aydınlatma çok başarılı, karanlıkta teke yeniköy yolunda test ettim 10 numara
    * ekran rengi siyah olarak kalabilseydi iyiydi, ama maalesef otomatik
    * rüzgar koruma zayıf, ekstra bir şeyler takmak lazım, dolayısıyla sinek koruma da zayıf, yıllardır motora binerim sinek olmayan yerlerim sinek oldu montta
    kaskın uğultusu fena
    * bu yaştan sonra zincir yağlıyoruz
    * yokuş kalkışın aktif olması için viteste olmanız gerekiyor, BMW gibi boştayken de manuel devreye alamıyorsunuz
    * comforttayken bile sert süspansiyonlar
    gs'e kıçınızı koyunca fayton gibi yaylanır motor, buna binince milim kıpırdamıyor
    * yan siboplar güzel, hava basmak kolay, 1250'de de yan sibop galiba artık
    her iki lastik basıncı, özellikle arka lastiğinki yürüdükten sonra 2.4-2.9'dan 2.6/2.7-3.10/3.20 lere çıkıyor
    bmw'de bu kadar değişmiyordu değerler (bunu belki teknik olarak birileri açıklar)
    * malzeme kalitesi BMW'den 1 tık aşağıda
    en basiti seleyi kaldırın sele altı plastiklere bakın

şimdilik bunlar...
    özellikle merak ettiğiniz varsa cevaplarım..
    Oğuz TUNA

2. oguzetuna güzel mesajın için 10 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (31-05-2020),Ali KORKMAZ (01-06-2020),alperiynem (01-06-2020),Berkay İnal (31-05-2020),cemkucuk (02-06-2020),halil yılmaz (03-06-2020),MelihUlubilgen (31-05-2020),Serdar ZIMBA (31-05-2020),Uğur Özbay (05-06-2020),yılmaz yılmaz (01-06-2020)