Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Hakan Özgür - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakan Özgür
    Marka
    Honda

Standart Motorun hızlanması artık tatmin etmiyor

Selamlar herkese;
    Bundan iki yıl önce Benelli TRK502 ye babamın arkasında artçı olarak binmeye başladım. Yaklaşık bir buçuk yıl ona bindim. İlk başta ivmelenmesi gayet yeterli geliyordu. -hatta korktuğum bile oluyordu- Mesela benim için 140 yüksek bir süraatti. Bundan bir yıl önce de Yamaha Tracer 900 aldık. Babam ilk başlarda B modunda sakin kullanıyordu. Kendine güveni geldiği için Standart veya A moduna alıyordu. Tracerin ivmelenmesi adeta beni büyülemişti. Fakat bugün fark ettim de 180 ile giderken babamı daha hızlı gitmesi icin dürtüyordum. Artık o kadar da tatmin etmediğini anladım. Babama bunu söylediğimde ise bunun çok tehlikeli bir his olduğunu ve hatta ölümle sonuçlanabileceğini söyledi. Söylediklerinde sonuna kadar haklıydı fakat bu düşünceden nasıl sıyrılabirim? Veya tavsiyeleriniz var mıdır???

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Merhaba Hakan,

Bir tek sana özgü bir duygu değil,her yaş dönemin de bu hız tutkusu ,adrenalin insanı mutlu hissettiriyor,ama babanın da söylediği gibi bunun olumsuz sonuçları da var.
    Şayet okumadıysan "Motosiklet Yol Sanatı" kitabını edinmeni ve her fırsatta okumanı tavsiye ediyorum. Okudu isen de dikkatini tekrar çekmek için kitabın Bölüm 1 de yer alan "Daha İyi Bir Sürücü Olmak " başlığın da yer alan bazı istatistiksel bilgilere değinmek istiyorum. Özellikle sarı ile belirttiğim satırlara dikkat et lütfen.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  mys1.JPG
Görüntüleme: 35
Büyüklüğü:  58.7 KB (Kilobyte)

Resmin ismi:  mys2.JPG
Görüntüleme: 28
Büyüklüğü:  51.5 KB (Kilobyte)

İstatistiğe baktığın zaman yaş,cinsiyet ve deneyim olarak kaza yapma riski en yüksek gruptasın, dolayısı ile hızlı gitmek istediğin zaman bu bilgileri aklına getirebilirsin.

Resmin ismi:  mys3.JPG
Görüntüleme: 27
Büyüklüğü:  27.1 KB (Kilobyte)

Yukarıda bahsettiğim kitabın 10.bölümünde de Hız ve Güvenlik ile ilgili bölümler var.

Resmin ismi:  mys4.JPG
Görüntüleme: 30
Büyüklüğü:  67.2 KB (Kilobyte)

Resmin ismi:  mys5.JPG
Görüntüleme: 26
Büyüklüğü:  39.6 KB (Kilobyte)
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

3. Serdar ZIMBA güzel mesajın için 7 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (15-06-2020),Berkay İnal (17-06-2020),Hakan Özgür (15-06-2020),HakanVelioglu (15-06-2020),halil yılmaz (15-06-2020),İbrahim Cihan Özyurt (12-10-2020),KemalTurgut (16-12-2020)

Enduroist Katılımcı Üye Ahmet Öztekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Öztekin
    Motosiklet
    V-Strom (14)
    Marka
    Suzuki

Alıntı Hakan Özgür Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar herkese;
    Bundan iki yıl önce Benelli TRK502 ye babamın arkasında artçı olarak binmeye başladım. Yaklaşık bir buçuk yıl ona bindim. İlk başta ivmelenmesi gayet yeterli geliyordu. -hatta korktuğum bile oluyordu- Mesela benim için 140 yüksek bir süraatti. Bundan bir yıl önce de Yamaha Tracer 900 aldık. Babam ilk başlarda B modunda sakin kullanıyordu. Kendine güveni geldiği için Standart veya A moduna alıyordu. Tracerin ivmelenmesi adeta beni büyülemişti. Fakat bugün fark ettim de 180 ile giderken babamı daha hızlı gitmesi icin dürtüyordum. Artık o kadar da tatmin etmediğini anladım. Babama bunu söylediğimde ise bunun çok tehlikeli bir his olduğunu ve hatta ölümle sonuçlanabileceğini söyledi. Söylediklerinde sonuna kadar haklıydı fakat bu düşünceden nasıl sıyrılabirim? Veya tavsiyeleriniz var mıdır???
    Motosikletten aldığın keyfi, sürate bağlamazsan; hem keyif almaya devam edeceğini, hem de daha güvende olacağını düşünüyorum. Hepimiz hız ve tork duygusunu o veya bu şekilde tattık. Sonra bu keyfi yönlendirme yoluna gittik.
    Kimimiz arazide mücadele etmeye yönlendi, kimimiz yolu izleyip, çevresinde olan güzelliklerin tadını çıkararak sürmeye yönlendi. Bir şekilde aldığımız keyif ile sürati eşleştirmek vazgeçip, yönlendirme yoluna gittik.
    Sana da tavsiye ederim.
    Murphy says: Anything that can go wrong will go wrong...
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

5. Ahmet Öztekin güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (15-06-2020),Hakan Özgür (15-06-2020),halil yılmaz (15-06-2020)

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Hakan Özgür Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar herkese;
    140 km/saat de oldukça yüksek bir sürat. Bu süratin üstünde zevkten ziyade adrenalin hissiyatı hasıl olur. Her şey mükemmelken keyifli de olabilir ancak en ufak bir terslikte Yusuf arkanız olur ve en kötüsü de yüksek ihtimal düzeltebilecek zamanınız olmaz. Kadrandaki rakamları odağınız haline getirmekten kaçının, güvenli bir şekilde a noktasından b noktasına nasıl giderim ve bu sürüşten maksimum keyfi nasıl alırım kısmıyla ilgilenin. En önemlisi de hızlanmasını bilmek kadar, durabilmesini de bilmek ve uygun mesafede önünüzde engel olmadan durabilmek önemlidir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. Eser Kara güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (17-06-2020),Hakan Özgür (15-06-2020),halil yılmaz (15-06-2020)

Enduroist Üye Hakan Özgür - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakan Özgür
    Marka
    Honda

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Dediklerinize uyarak geçireceğim bundan sonraki turumumu...

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Hakan,
    Öncelikle kendi farkındalığının bu kadar yüksek olması çok sevindirici. Bu şekilde samimi bir şekilde bizimle paylaşımda bulunmuş olduğun içinde tebrik ve teşekkür ederim.

Umarım uzun yıllarca keyif ve sağlıkla motosiklete binersin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi