Alıntı Ahmet Öztekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yakından takip etmiyorum apple'ı ama, sizin fotolar için 6s'den daha yeni bir model olur diye tahmin ediyordum. (Teknik olarak neden olduğunu tam olarak bilemeyeceğim ama, iphone olduğunu bir şekilde hissettiriyor.)
İphone ların yeni modelleri hariç eskilerinin karanlık ortamda çekim problemi var hiç iyi değil,ama gündüz ışıkta gayet tatmin edici sonuçlar alabiliyorsunuz bir de 6s ve sonrası modeller de live modu geldi, çektiğiniz karenin 1.5 sn öncesi ve 1.5 sn sonrasını bu mod açıksa kaydediyor,görüntülü ve sesli olarak. Siz daha sonra düzenle diyerek ana fotoyu istediğini bir kare ile değiştirebiliyorsunuz.Güzel bir özellik androidler de var mı bilmiyorum.

Bir diğer konu sosyal medya mecraları çekilen fotoların çözünürlüğünü düşürerek yüklüyor, o sırada çektiğiniz resmin telefonunuzda kapladığı alan 4-5 mb ise atıyorum 400-500 kb a düşürüyor bunu, yani kameranız ne kadar kaliteli olursa olsun yüklenen foto çözünürlük ve renk doygunluğu anlamında aynı olmayacaktır,digital düzenleme burada devreye giriyor,her makinenin yada telefonun kaynak ne ise artık,üzerinden ki yazılımın da getirdiği farklılıklarla aynı resimde farklı sonuçlar alırsınız ama kontrast,renk doygunluğu vs bunlarla oynayarak kendi zevkinize göre bir yere kadar oynayabiliyorsunuz, tabii kompozisyon da önemli,mesela fotoğrafçılığın temel kurallarından biri , objeyi hiç bir zaman kadrajda ortalama ,yada özellikle istemiyorsan ,ters ışıkta çekim yapma gibi,çeken kişinin de biraz bilgi birikimi yada deneyimi önemli. Daha deneyimli arkadaşlar vardır aramızda onlarda yazmaya karar verirlerse,bir şeyler öğreniriz bizde : )