Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu
    Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Standart 2019 Triumph 1200 Test Sürüşü ve İzlenimler

Triumph esasında çokta yabancı olmadığım, ortağımın yaklaşık 8 yıldır bindiği benim ise ancak 2-3 sefer kısa mesefaler de kullandığım bir motor. Ortağa 2018 yılında 2016 1200 GS de aldık ama o yine GS'i sattı Triumph'a binmeye devam etti. Ben de herkesin bildiği sebeplerden dolayı hep uzak kaldım.

1. Tüm motorlardan ağır
    2. Ağırlık merkezi daha yukarıda
    3. 1200cc üzerinde olduğu için vergisi yüksek
    4. Korlas servisi ile ilgili olumsuz söylemler (ve gözlemlerim)
    5. İkinci eli sıkıntılı

Neyse bu fikrim ve gözlemlerim biraz değişti, bende 1 Triumph almayı düşünüyorum. Test sürüşü ile ilgili gözlemlerimi yazmadan önce galiba neden Triumph ile ilgili fikrimin değiştiğini veya değişmeye başladığını yazmak benim içinde iyi olacak, biraz satın alıp almama kararımı sesli değerlendirmiş olacağım.

Galiba en etkili sebep seyretmiş olduğum 2020 model Triumph 900inceleme videoları oldu, üzerine biraz da okuyunca gördüm ki Triumph gerçekten çok kaliteli malzemeler kullanıyor ve güzel makineler yapıyor. Diğer yandan biraz düşündüm evet dünya turu yapan Triumph kullanan bir gezgine rastlamak pek mümkün olmuyor ama herhalde bunun sebebi güvenilmez motorlar olması değilde BMW, Honda, Yamaha gibi markaların dünyanın her yerinde servis ve yedek parça imkanının olması olsa gerek. Çünkü diğer tüm markalara göre çok daha az kronik sorun duyduğum bir makine. Bundan dolayı önce Triumph 900 ile ilgilenmeye başladım hatta halen ilgileniyorum ancak Rally Pro versiyonu hoşuma gitse de 2016 Africa Twin DCT motorumu satıp Rally Pro almanın bana vereceği ek motosiklet hazzı ne olabilir emin değilim.

Sonra içinde bulunduğumuz bu dönemde hem işlerden hem de pandemiden dolayı pek uzun tura gitmeye vaktimin olamadığı bunun için belki hafta sonu 1000-1500 km devirince beni yormayacak daha uzun yol odaklı bir makine mi alsam diyerek Triumph 1200'e yöneldim. Yani Cumartesi sabah çıkıcam öğlen İzmir'de olup Pazar akşamı İstanbul'a döndüğümde beni daha az yoracak, yoldan keyif almamı sağlayacak touring özellikli bir enduro olarak Triumph 1200'ü tanımladım ve biraz inceledim.

Yukarıda 4 madde üzerinden geçecek olursam.

1. 2018 yılında modele göre değişmek üzere 10 kg kadar ağırlığı hafiflemiş artık 258 değil 248kg (gene çok ama asfaltta gideceğiz zaten)
    2. Evet ağırlık merkezi halen yukarıda yada GS gibi Africa Twin gibi çok aşağıda değil ama motor trafikte çok çevik. Filtreleme falan yaparken çok keyifli.
    3. Evet vergisi hala çok yüksek ama 2019 modeli 2015 GS fiyatına ve çok daha donanımlı. Fiyat avantajı 10 yılda ödeyeceğiniz vergi farkından çok daha fazla.
    4. Korlas servisi değiştik dese de ben açıkçası tecrübe etmeden bir şey diyemem ama dışarıda 1-2 özel servisi var ki çok güzel şeyler duydum ve ortağın motorda tecrübe ettik, hatta 1 tanesi ortağın motorun jantını(üretim hatası varmış) garantiden değişimini Korlas üzeriden yaptı. Yani ilgili güzel servisi var.
    5. İkinci eli sıkıntılı, KTM içinde aynı şeyi söylüyorlardı gördüm ki doğru fiyattan her motor satılıyor.

Test sürüşü ile ilgili gözlemlerimi paylaşmadan bir de şu kafa karıştırıcı Triumph 1200 seçeneklerinden galiba bahsetmek lazım ki bende bunu yazarken Google dan kontrol edince iyice öğrenmiş olurum. (Google'dan bakarken Amerika fiyatlarını da görünce ekledim)

Alüminyum Döküm Jantlı Modeller
    1200 XR => Giriş seviyesi modeli pek Türkiye'ye gelmedi sanırım. 3 sürüş modu var. (16500$)
    1200 XRX => Orta seviye diye geçiyor, biraz daha dolusu (18900$)
    1200 Alpine Edition => XRx ek olarak quichshit, arrow egsoz özel boya (19.300$)
    1200 XRT => En dolusu olarak tanımlanıyor. Koltuk ısıtma, QuichShift, Adaptive aydınlatma, hill holder. (21300$)

Bu serinin temel özellikleri yan yana şu şekilde, tablo bir karşılaştırma tablosu değil çünkü XRT de gösterilen bazı özellikler esasında XRX de var.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  Triumph1200Ozellikler.png
Görüntüleme: 21
Büyüklüğü:  202.5 KB (Kilobyte)

Alüminyum Tel Jantlı Modeller
    1200 XCX => 19.700$
    1200 Desert Edition => Arrow Egsoz, Quichshift, özel boya (20.100$)
    1200 XCA => XRT gibi bunda da herşey var (22.000$)

Özet özellik tablosu da şu şekilde.

Resmin ismi:  Triumph1200TelJantOzellikler.png
Görüntüleme: 21
Büyüklüğü:  183.1 KB (Kilobyte)

Şimd gelelim test sürüşünde ki gözlemlerime, öncelikle ben test motorunu değil almayı düşündüğüm 2019 XRX modelini kullandım.

Öncelikle 3 silindir ve 141 beygir bir acayip, makine gerçekten gitmek istiyor, yavaş kullanmak zor. Ağırlık rahatsız etmedi ama dar manevralarda herhalde ağırlık merkezi yukarıda diye geniş döndüm çok rahat değildim, alışınca daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Motorda titreşim, rüzgar hiç bir şey yok, tertemiz. Topcase takılı bir motor ile hafifte yokuş aşağı yandan gelen rüzgarla 226km hıza çıktım rüzgar alması gerçekten çok iyi. İp gibi gitti motor, gazı kapatınca kompresyon çok iyi.

Yüksek hız yapmadığınız zaman yavaş giderken sıcaklık geliyor ön soldan yukarı doğru (berbat seviyede değil) ama 141 beygir bir şekilde sıcak olacak mecburen. Debriyaj çok üstten kavrıyor, çok hafif vites geçişleri, debriyaja parmakla değdiğinde vites geçiyor. Yurt dışı incelemeler de quickshifter'ın BWM den falan çok çok daha iyi olduğu yazıyordu.

TFT ekran efsane iyi, tünelde de ışığı otomatik ayarlıyor, kullanımı kolay. Zaten bunun için sol elcikte bir 5 yönlü joystick eklenmiş onunla yönetiyorsunuz. Bu arada çok güzel bir özellikte düğmelerde arka ışık var, yani gece giderken düğmelerin yerini bulmak çok kolay, kokpit gibi güzel görünüyor.

Resmin ismi:  Triumph1200ekran.jpg
Görüntüleme: 16
Büyüklüğü:  409.5 KB (Kilobyte)

Frenler çok başarılı, 160km ile giderken asıldım frenlere resmen yapıştı asfalta, Brembo önce frenler harika çalışıyor. Zaten aşağıdaki tabloda belirtilen süspansiyon ve firen özellikleriyle daha farklı bir sonuç beklenemezdi. Diğer yandan seyrettiğim bir video da da inceleyen fren çok iyi demişti ama birisi de GS kullandığı için alışkanlıklarından dolayı dalma yapıyor demişti, benim açımdan AT dan sonra dalma hiç yoktu çok rahattı.

Resmin ismi:  Tiger1200frensuspansiyon.JPG
Görüntüleme: 19
Büyüklüğü:  65.8 KB (Kilobyte)

Yol tutuşu bir GS değil belki ama gayet güzel, yine bir incelemede yol tutuşu GS den iyi diyende olmuştu. Ben uzun zamandır hem vitesli hem de bu kadar güçlü bir makine kullanmamıştım. Bu yüzden biraz da tedirgin kullandım buda beni yordu biraz. Esasında böyle bir incelemeyi daha geniş bir zamanda kullanıp öyle yazmak lazım ama ben makineyi beğendim, fiyat ve verdikleri çok çok iyi. Ben alacak mıyım? İşte onu düşünüyorum şimdi.

2. Arif Oral Unal güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (07-08-2020),Ali KORKMAZ (08-08-2020),bahadircolak (06-08-2020),Çağın Sarılar (06-08-2020),Serdar ZIMBA (06-08-2020)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Arif güzel bir inceleme olmuş eline sağlık. Triumph kullanıcılarının da yorumunu bekliyoruz. Fiyat performans olarak en iyilerden biri bence de Triumph

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eğitim Koordinatörü Berkay İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berkay İnal
    Motosiklet
    F700 GS '16
    Marka
    Bmw

Arif eline sağlık. Benim de beğendiğim ve fiyat-performans oranı iyi motorlardan. Oldukça bilgilendim ben de.

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

1200 bence de güzel makine, dist. den dolayı bu marka layığını bulamamış ama son fiyatlardan sonra ikinci eli kendi sınıfında f/p gibi duruyor.
    Daha önceleri 15cc fazlalık yüzünden üst vergi diliminden dolayı burun kıvırılıyordu ama rakipleri 1250,1260 cc olunca aynı sınıfta tek değil artık
    : )
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

İzlenimler ve açıklamalar güzel, aklında kalacağına kapında kalsın diye bir tabir var. Al gitsin üstat. Seversen binersin, olmazsa da satarsın.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Arif abi işin gerçeği Trump daha önceleri beğendiğim ama tecrübe edemediğim servis konusunda KORlas korkusu dan pek tavsiye edemezdim ama Göktan Çakmak abimin 800xc sine biraz binince dengesi yol tutusunu çok beğendim arazide çok lineer gelen bir gücü var servis konusunda seninde bahsettiğin gibi cok iyi servis alternatifleri varmış meğersem kısaca ben trump u cok beğendim yazindan anladığım üzere sende begenmissin en kısa zamanda hayırlısı deriz inseallah

SM-G970F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Üye harun solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    harun solmaz
    Motosiklet
    Yamaha Supertenere
    Marka
    Honda

Hadi hayırlı olsun.Zehir kanda gezmeye baslamis

Lenovo TB-8504F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi