Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Threaded View

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Standart İleri Bakış ve Araba Kullanımının Etkisi..

İleri Bakış;

Motosiklet Sürücüsü için Getirileri;

1. Güvenlik ( İlerideki potansiyel tehlikeleri öncesinden görerek, önlem alabilmek adına daha çok zaman ve mesafe‘ye sahip olmak..)
    2. Denge hissiyatı ( Çaycı örneği..İleri bak, tepsideki çayları devirme..)
    3. Hız hissiyatı ( İleri bakmak hız’dan ürkmemize engel olur..Koşullara göre uygun hızlarda seyir etmemize katkıda bulunur..)

Çok ender de olsa araba kullandığım günlerden biriydi…Bir şeyi fark ettim…Ne kadar dikkat edersem edeyim, ne kadar özen gösterirsem göstereyim, trafikte bakışım düşüyor.. istemesem de kısa bakıyorum.. Görüşüm, önümdeki diğer araçların arkasında kalıyor hep..

Tabi ki araç içindeki oturuş pozisyonumuzun alçak oluşu, ileriyi rahatça görmemizi engelliyor.. Ama ben, bakışın ileride olmasının trafikteki gidişim için güvenlik konusundaki önemini bilmeme rağmen, araba kullanırken görüşü arttıracak şekilde konumlanmayı düşünmüyorum bile…İleri görüşü arttırmak adına hiçbir çaba göstermiyorum.. Bir şeyleri kendi haline bıraktığım anda, özellikle ‘’Görüş’’ü düşünmez isem olan hep bu...

Dikkat ettiğimde ise konumlanmalar ile başardığımı görüyorum… Ama kendiliğinden, alışkanlık olduğu şekilde, bir süre sonra gene bakışım düşüyor… Gene maalesef sadece önümdeki araca bakıyorum...

Birçok motosiklet kullanıcısının önce araba kullanmaya başladığını düşünürsek, kısa bakma’nın neden alışkanlık haline geldiğini şimdi çok daha iyi anlayabiliyorum.. Maalesef beynimizin, yanlış edinmiş olduğu bir oto refleks ve alışkanlık bu...

Hangimize, ilk araba kullanmayı öğretirlerken, ‘’İleri bakmayı alışkanlık haline getir, ileri görüş önemlidir, görüşünü mümkün olduğunca kaybetme’’ diye söylendi, öğretildi ki? Bilmediğimiz, farkında olmadığımız bir hata maalesef kısa süre içerisinde alışkanlık haline dönüşebiliyor işte...

Diğer yandan, araba ile özellikle biraz kalabalık bir trafikte ilerlerken, görüşü ileride tutabilmenin zorluğu da inkar edilemez...

Bu sebep ile kafamda şöyle bir teori oluştu;

Motora az binip, daha çok araba kullanan sürücüler, ileri bakma yetilerini istemeseler de kaybetmeye başlarlar ve geliştiremezler… Bu sebep ile önemini bilmelerine rağmen ‘’yeteri kadar ileri bakmadığımı fark ettim, bakışım düşüyor’’ şikayeti olan sürücüler, motordan daha çok araba kullanan sürücülerdir..

Çözümü?... Araba kullanmayı öğreten eğitmenler, ilk olarak ‘’İleri bakışın ve Görüşün önemini’’ anlatıp öğreterek araba kullandırtmaya başlamalılar.. Bunun katkısının büyük olacağına inanıyorum ben...

Bizler? Araba kullandığımız zamanlarda da ileri bakış ve görüş’e önem vermeye çalışıp, bu kötü alışkanlığımızdan (kısa bakmak) kurtulmaya çalışmalıyız… Sürüşümüz ancak bu şekilde mükemmel hale gelebilir... Ve hatta mümkünse arabadan daha fazla motora binmeye çalışmalı, motosiklet kullanabileceğimiz her fırsatı da mutlaka değerlendirmeliyiz...

Bu sebep ile hepinizi daha çok motor kullanmaya davet ediyorum… Ancak o zaman motor sürüşünüz gerçek anlamda bir sanat’a dönüşebilir

Unutmayınız;
    "Gerçek Sürüş aslında bir SANAT, o sürüşü yapabilen sürücü de bir SANATÇI"dır.

Alıntı:
    Uğur ERTEKİN
    (ART)
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

2. GürbüzOKATAN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Murat Okay (26-07-2014)