Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 27 Sayfa bulundu
    Moderatör alper ozbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Standart 11-19 Ekim 2020 Solo Toroslar Macera Turu

Daha önce enduroist grup olarak yaptığımız Toroslar arazi turunu bu sefer tek başıma eski rotayı revize ederek yaptım.Bu yazıda sizlere yol göstermesi açısından tüm yol izleri wikiloc kaydı olarak verilecektir.Eğer yeterli arazi tecrübeniz yoksa motorunuzu tek başınıza kaldırabilme yeteneğiniz ve gücünüz yoksa sakın bu rotaları tek başınıza yapmayı denemeyiniz.En ideali hep söylediğim gibi arazi sürüşlerinde en azından 2-3 kişi olmaktır.Benim tur yaptığım zaman özellikle yörüklerin yaylalardan çekildiği ,çoğunlukla arazinin ıssız olduğu bir dönemdi.Kazara motorunuzu devirseniz altında kalsanız sizi 3-5 gün bulamayabilirlerdi, telefonların çekmediği kimsenin geçmediği bölgeler oldu.

11 Ekimde İstanbuldan yola çıkıp 650 km sürerek Beyşehire ulaştım.Beyşehirde göl kenarında bir otelde konaklayıp sabah kahvaltısının ardından 12 Ekimde pırıl pırıl bir havada 1. gün sürüşü başladı.Yeni almış olduğum 2020 Africa twin L4 ün ilk arazi sürüşü olacaktı,Africanın arazi performansını daha sonra uzun uzun yazacağım.Lastik olarak daha önce defalarca arazide kullanıp memnun kaldığım Anlas capra X i kullandım.

2. alper ozbas güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (25-11-2020),Ali KORKMAZ (26-11-2020),Bora Karayel (22-11-2020),halil yılmaz (22-11-2020),Serdar ZIMBA (21-11-2020)

Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

12 Ekim 2020 Toroslar Macera sürüşü 1. gün

https://tr.wikiloc.com/enduro-motosi...rmana-58448721

Hem Africayı arazide ilk kez kullanmam hemde araziye alışabilmem için ilk gün rotasını arazide 70-80 km arasında belirledim.Çok uzun olmayan ama içinde kırkavak ve geçkar gibi zor geçişleri içeren bir rota.Beyşehirden Derebucak a asfalttan sürerek geldim Derebucakta yakıt deposunu tam doldurarak burdan kırkavak yaylasına çıkışa başladım.
    Kırkavak yaylası civarın en önemli büyük yaylalarından yazın çok sayıda insan ve hayvan olmasına rağmen ekim döneminde yayla boşalmış terk edilmiş haldeydi.

Her gün için gopro ile yaptığım yol çekimlerini ve yine yeni aldığım ve ilk kez bu turda kullandıım drone çekimlerini paylaşacağım.Drone çekimlerinin arada kaymasının kusuruna bakmayacaksınız ,ne de olsa ilk kez drone kullanıyorum.Merak edenler için dronum DJI mavic mini ve ben çok memnun kaldım çok küçük ve taşıma çantası ile çok az yer kapladı.Kırkavak ve Geçkar Geçitlerini sorunsuzca Africa ile geçtim geriye de bu güzel pozlar ve çekimler kaldı.

4. alper ozbas güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (26-11-2020),Bora Karayel (22-11-2020),Serdar ZIMBA (21-11-2020)

Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Geçkarı geçmek daha önce beni çok zorlamıştı bu sefer artmış bir tecrübe ve bmw 1200 adv ye göre daha kıvrak hafif bir motor olan Africa ile burayı daha kolay geçebildim.Hele ilk seferde Geçkarın ortasında bizi çok zorlayan bir dik tırmanış vardı ki onu çok kolay çıkabildim(Sanırım dozer burayı sonradan biraz sıyırıp düzeltmiş ondan da olabilir)

Geçkardan inişte Başlar Köyü ve ovasından önce güzel bir çardak bulup dinleniyor kahve molası veriyorum.

6. alper ozbas güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (25-11-2020),Ali KORKMAZ (26-11-2020),Bora Karayel (22-11-2020),halil yılmaz (22-11-2020),Serdar ZIMBA (21-11-2020)

Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Başlar Ovasının ortasından geçen 2 yıl önce haziranda su geçişi yaptığınız kocaman dere bile ekim ayında kurumuş kolayca geçilen kuru bir dere yatağı idi.Başlar Köyünden hemen sonra 1. gün konaklaması için herkese şiddetle tavsiye edeceğim tarihi ve turistik bir köy Ormana ve benzeri Avrupada olan Ormana active otel ve restoranı

Ormana Köyü düğmeli evleri ,konakları ile meşhur. Kaldığım oda da aslına uygun restore edilmiş eski bir bina.

Uzun ve derin bir uyku sonrası otelin kahvaltısı insanı şımartacak türden.Öğlen yemek yiyemediğimi düşünürsek bu kahvaltının tamamını silip süpürmem isabat olmuştu.

8. alper ozbas güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

13 Ekim Toroslar Solo Macera Turu 2. gün

https://tr.wikiloc.com/enduro-motosi...rigol-58573439

Bugün ilk olarak Ormana dan yine 2 yıl önceki gibi Üzümdere kanyonuna süreceğim.Üzümdere kanyonu yer yer derin kaya sütunlarının yükseldiği ortada bir nehir olan görsel olarak güzel bir kanyon.Kanyonun solunda asfalt sağında ise stabilize bir yol var bu iki yol birbirine paralel olarak kanyon boyunca devam ediyor kanyonun sonunda ikisi asfaltta buluşuyor.İki yıl önce asfalt yolu tercih etmiş nehrin karşısındaki kıvrılıp giden stabilize de hepimizin aklı kalmıştı..... bu sefer o yoldayım..

Ne kadar doğru bir tercih yaptığımı yol ilerledikçe anlayacaktım ; kah ormanın içinde kah uçurumları kenarında baznde nehre sıfır gidilen enfes bir stabilize yol...

Bu köprü stabilizenin asfalt ile birleştiği yer ,yine buranın üzerinden iki yıl önce su akarda şimdi su çok aşağılarda kalmış.Hem mevsim sonu olması hem de bu sene yağışların çok az olması bir çok dereyi kurutmuş nehirleri dereye çevirmiş.

Üzümdere kanyonundan sonra Cevizliye gelip market alışverişi ve yakıt ikmalinden sonra kısa bir asfalt sürüşünün ardından Yarpuz dan sonra tekrar araziye dönüyordum.
    Çardakalanı Yaylası ve devamındaki vadi Dipsiz göle kadar devam ediyor.

Yine haziran ayında yeöyeşil çimlerde uzun sürüşler yaptığımız düzlükler artık ekimde sararmış solmuş hayvanlarca bütün yaz sömürülmüş kurak ovalara dönüşmüş.

10. alper ozbas güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Eğrigöle ulaşmak için Geyik dağlarına tırmanmaya başlamadan önce çölde bir vaha Dipsiz Göle ulaşıyor yemek çay molası veriyorum.Dipsiz göl alan olarak küçük bir göl ama bölge halkına göre derinliği 70 metre olarak ölçülmüş ve adını bu kadar derin olmasından alıyor.

12. alper ozbas güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (26-11-2020),Bora Karayel (22-11-2020),ekici (25-05-2023),halil yılmaz (22-11-2020),Serdar ZIMBA (21-11-2020)

Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Dipsiz Gölden sonra sert ve dik bir tırmanışla Geyik Dağlarına sürmeye başladım. İlvat Gölü istikametinde yol yapımı vardı ve yola toprak ile ince çakıl arası bir malzeme dökmüşlerdi,çoğu yerde bu malzeme ezilmediği için zor anlar yaşadım iki kez tırmanışta virajda motoru yatırmak zorunda kaldım.İşin güzel tarafı bu yumuşak malzeme sizi hem yatırıyor hemde yumuşak olduğu için koruyor hasar vermiyordu.
    Geyik Dağları her zamanki gibi yine muhteşem manzaralar veriyordu.Burda sürmek her zaman keyiflidir.

İlvat Gölü

Akşam olup Eğrigöle ulaştığımda gölün doğusundaki kamp alanına gittim. Yaz sezonunda en az on çadır bulabileceğiniz alanda kimseler yok ve koca köpekler devriye geziyordu.Hatta üçlü bir çetenin bana doğru koşup ben kımıldamayınca yanımdan geçip gitmeleri yusufla ilk tanışmam oluyordu.Telefon hattım Turk telekom her zamanki gibi dağlarda yine çekmiyordu ve tanıştığım bir çoban arkadaşın telefonundan hedefe ulaştığımı eşime ve arkadaşlarıma haber verebildim.

Gece kamp için burasının çok ıssız olacağına karar verip gölün daha önceden bildiğim batı kısmındaki yayla yerleşimindeki çardakta şansımı denemeye karar verdim.
    Koca yaylada gece 2-3 evden ışık ses geliyordu.Göl kenarındaki caminin yanındaki çardak çadır kurmak için yapılmıştı sanki.tuvalet ve buz gibi kaynak suyu da var daha ne isterim ki....

Bu turdaki ilk ve son kampım oldu.Diğer yerlerde hep kalacak bir yerler bulabildim.Çardaktaki çay keyfi ve ekmek arası sucuklar ise çoğu otelde bulabildiğim keyifler değildi...

14. alper ozbas güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

14 Ekim Toroslar Solo Macera Turu 3. gün

https://tr.wikiloc.com/enduro-motosi...menek-58573408

Eğrigölde sakin bir gece geçirip bir gün önceki sabah ziyafetine göre mütevazi bir kahvaltı yapıp erkenden yola koyuluyorum ,bugün 180 km lik zorlu bir yol bekliyor beni son durak Ermenek olacak.
    Direkt olarak doğuya sürmek yerine güney doğu istikametinde sürüp Geyik Dağlarının doğu kısmını keşfetmek niyetindeyim.Morkaya mevki dağ tırmanışı ve Beyreli köyü inişi çok keyifli oldu.

Africa twinin orjinal metal yan çantalarını kullandım öne koruma demirine sarı çantanın küçük softçantalarını ve arka çanta yerine su geçirmez büyük bir soft çanta.Africanın orjinal çanta demirleri ve çantaları oldukça kalın ve dayanıklı.Tur boyunda 5-6 kez motoru devirmeme rağmen çantalarda küçük çüzükler dışında herhangi bir bozulma olmadı.Aynı motor devrilmelerinde maalesef bmw nin orjinal yan çantaları bozulurdu çünkü hem çok ince hem de genişliği daha kalın olduğu için yan darbelerde eğiliyorlar,o yüzden bmw ler için touratech in ürettiği çantalar sanırım bu turlar için daha dayanıklı olacaktır.
    Anlas capra X ler arazi koşullarında gayet güzel iş çıkardılar yol tutuşta sorun yaşamadım.Fakat dik rampalarda durduğumda bmw 1200 adv nin gazı açıncaki o traktör gibi yolu sağlam tutup hareketlenmesini africada özledim.Adv africaya göre yüklü olarak ağır kalıyordu ama hareket edince de daha stabil bir sürüş sağlıyordu.

Morkaya mevki tırmanışı ,turdaki en zor ve keyifli tırmanışlardan biriyli

16. alper ozbas güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (25-11-2020),Ali KORKMAZ (26-11-2020),Bora Karayel (22-11-2020),halil yılmaz (22-11-2020),Serdar ZIMBA (23-11-2020)

Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Beyreli Köyünde medeniyete ulaşıp sonra tekrar dağlara vuruyorum Taşkent girişinde araziden çıktım.Yemek ve benzin ikmali yapıp Balcılar istikametine Anıt Ardıç ı görmek için tırmanıyorum.

Anıt ardıç 2000 yaşında bir ağaç ve koruma altında.

Anıt Ardıçtan sonra Ermenek e kuzeyindeki dağlık araziden Balkusandan yaklaşıyorum.Bu bölge arazide motor sürmek için çok bakir bir bölge...

Akşam 180 km civarında yol yapmış ve yorgun olarak Ermenek Selçuk Otele ulaştım.

18. alper ozbas güzel mesajın için 7 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (26-11-2020),Arif Oral Unal (21-11-2020),Bora Karayel (22-11-2020),ERDAL CANTÜRK (21-11-2020),halil yılmaz (22-11-2020),Serdar ZIMBA (23-11-2020),Uğur Özbay (21-11-2020)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alper eline sağlık, çok istedim ama gelemedim bu tura. Şimdi kış bir yandan corona bir yandan eve kapandık kaldık

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

20. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Bora Karayel (22-11-2020)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu