Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: KLR650 Gen3

Hybrid View

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Alıntı Ercan Çelen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pek bir şey yapmamışlar gibi, tel jantlara neden iç lastik zorunluluğu var halen anlamıyorum, ikisi bir arada kullanılmalı bence. Çeviriden ‘mükemmel bir motosiklet değişikliğe gerek yok, olanlarda yapılmış’ gibi anlıyorum. 7.000TL ye alabilseydik o zaman mm hesapları onemli olurdu ve yoruma katılırdım ama Türkiye fiyatlari ne olur bilemiyorum. 207kg bu tarz bi motosiklet icin çok yuksek bir ağırlık bence, gösterge paneli navigasyon veya ekran paylaşımını destekleseymiş çok güzel olurmuş, deposu makul bir ölçüde, sonuç olarak yenilik iyidir ama bence biraz az yenilik olmuş.

Bu aralar scooter’a gecme evresindeyimde.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Klr650 malesef ülkemizde yeterince bilinen bir model olmadı. Bunda distribütörden kaynaklı büyük pazarlama yanlışlarının etkisi olduğunu düşünüyorum. Ancak şunu söylemeliyim, KLR650 başta Amerika kıtası olmak üzere tüm dünyada enduro denince ilk akla gelen modellerin başında gelir. Bu motosiklet hiçbir alanda en iyi değildir. Fakat gezginler tarafından çok uzun yıllardır kullanılan ucuz, basit, dengeli ve dayanıklı motosiklet olarak bilinirler. Zaten bizim için 7000 TL neyse onlar için de 7000 USD benzer birşey. Overall değerlendirildiğinde son derece başarılı bir motosiklet olduğu ortaya çıkmaktadır. Amerika kıtasında o kadar çok satılmıştır ki bu modele yönelik dizel bir motor bile üretilmiş ve satılmaktadır. Dünyada başka hiçbir motosiklet için ayrı bir dizel motor üretilip satıldığını sanmıyorum.

Hatta Amerikan ordusunun deniz piyadelerinin bu motosikletin dizel kiti uygulanan versiyonlarını kullandığı ve çöl operasyonları yaptığı bilinmektedir.
    Malum çölde yakıt ikmali yapmak mümkün olmayacağı için ve dizel benzin gibi kolayca alev almadığı için böyle bir tercih yapıldığını tahmin ediyorum. Dizel kitli versiyonda bir depo mazot ile 300 mili aşan bir menzilden bahsedilmektedir. Yani yaklaşık 500+ km. Bu menzil o yıllarda diğer markların benzer modellerinin iki katına tekabül eder. Tam bir bedevi devesi durumu var anlayacağınız.
    Ben de bu motorun benzinli amerikan versiyonuyla uzun sayılabilecek bir kullanım tecrübesi yaşadım. Çok dengeli ve kabiliyetli bir motordur. Kendisinin bugüne kadar kullandığım tüm motorlarım içinde özel bir yeri vardır.

Tel janta gelince; enduro bir motor için şamyelli ve tel jantlı olması doğru bir tercihtir. Zira tubeless bir lastik ile arazi yada dağ başında lastik patlarsa bunu tamir edip yola devam etmek mümkün olmazken şamyelli lastikte bu mümkün. Tel jant ve alaşım jant için de durum benzer.

Geleneklerine bağlı kalarak 30 yılı aşkın bir süredir aynı motor bloğunu kullanarak yenilenmiş olması markanın modele olan güvenini yansıtıyor bence.

Motor tercihlerimiz elbette ihtiyaçlarımıza ve zevkimize göre değişen bir durum. KLR650 de çok sayıda kişinin ihtiyacını karşılamış ve beğenisini kazanmış olmalı ki bu denli çok satılan ve tercih edilen bir model olmuş.

Ne tel jant, ne tubless. Ne enduro, ne cruiser, ne scooter.

Bence en güzel motor, binicisini mutlu eden motor. Keyifli sürüşler.
    Konu AtagünTERZİ tarafından (17-03-2021 Saat 23:18 ) değiştirilmiştir.