Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: KLR650 Gen3

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Post KLR650 Gen3

Yıllarca kullandığım 1997 Model KLR650A motorumu sattıktan sonra yaşadığım pişmanlık hala kalbimdedir. KLR650'nin çok özel bir model olduğunu düşünüyorum. İyi bildiğim bir model olması sebebiyle; halen takip ettiğim bu modelin sosyal medya sayfasında, yeni lanse edilen 3. jenerasyon ile ilgili olarak yaptığım derleme ve çeviri yazısını burada paylaşmak istedim. Maksat biraz forum yeşillendirmek olsun. Enduroist bizi bu konularda besleyen en özel ortamımızdır. Her yeni modelin burada paylaşılması çok önemli.

KLR650GEN3:

Böyle efsane bir motosikletin yeni bir jenerasyonu çıkınca bunu biraz irdelemek gerektiğini düşünüyorum. Öyle ki; 35 yıldır sadece 2 jenerasyonunu gördüğümüz bir modelin 3. Jenerasyonunun çıkıyor olması bence büyük bir olay.

İlk olarak yapılan değişikliklere dair genel bir derleme yapmak isterim.
    -1987 den beri kullanılan 652 cc tek silindirli motor bloğuna enjeksiyon sistemi eklenmiş. Yakıt deposu 23 litreye çıkarılmış. Egzantrik mili ve zinciri geliştirilmiş. Emme ve egzoz kamları revize edilmiş. (sıkıştırma oranı artmış 9.8:1) Egzoz manifoldunun çapı arttırılmış. Bu değişiklikler sonucu motor performansı artmış. Ancak beygir gücündeki değişim henüz açıklanmamış. Tork bakımından ise kayda değer bir artış olmuş. (Tork değeri 53 Nm ye çıkmış.)
    -Vites sistemi 5 vites olarak kalmış. Ancak vites geçişlerinin daha yumuşak ve akıcı olması için debriyaj sisteminde bazı geliştirmeler yapılmış.
    -Jeneratör kapasitesi arttırılmış. (17 Amperden 26 Ampere yükseltilmiş)
    -Yeni eklenen LCD göstergeye saat ve yakıt göstergesi konmuş. Fabrika çıkışı USB portu ve elcik ısıtma opsiyonu sunulmuş.
    -Ön-arka düzen geometrisi geliştirilmiş. Teker açıklığı arttırılmış. Böylece uzun yolda sürüş dengesi artmış. Beşik geliştirilmiş. Boyu 30 mm uzatılmış ve mil çapı 2mm arttırılmış. 20cm lik ön ve 18.5 cm lik arka süspansiyon çalışma aralıkları değişmemiş. Fakat süspansiyonlar yeni geometriye göre optimize edilmiş. 21 inç ön ve 17 inç arka telli jantlar ve şamyelli lastikler değişmese de, jant malzemesinin mukavemeti ve göbek mili çapı arttırılarak genel dayanıklılık arttırılmış. Taşıma kapasitesi arttırılmış. Yan ayak 30mm kısaltılmış.
    -Peg ve tutamaçların konumlarına müdahale edilerek ergonomik açıdan ince ayarlar yapılmış. Yeni bir kauçuk malzeme kullanılarak titreşim azaltılmış. Sele malzemesi geliştirilmiş.
    -Ön cam büyütülerek rüzgar koruması geliştirilmiş. Ayna kolları uzatılmış. Kafa farı olarak LED far kullanılmış.
    -Ön disk çapı ve arka disk kalınlığı arttırılarak diskin ısıyı daha kolay dağıtması ve daha iyi soğuması sağlanmış. Opsiyonel olarak ABS sunulmuş. ABS bozuk yola göre ayarlanmış ve yol motorlarındakinden farklı olarak daha geç devreye girmekteymiş. Ancak tamamen devre dışı bırakılamamaktaymış.
    -ABSsiz olan modelin ıslak ağırlığı (yağ, yakıt vs dahil) 207 kg olmuş. (Yaklaşık 6 kg artmış.)

Fiyat olarak:
    ABSsiz 6699 USD
    ABSli 6999 USD
    Traveller 7399 USD
    Adventure 7999 USD
    Olarak yurtdışı pazarına sunulacakmış.

YORUM: EFSANEVİ KRAL GERİ DÖNMÜŞ!
    Son zamanlarda gördüğüm en iyi revizyonu gerçekleştirmişler. Şöyle ki; efsane bir motosikleti kendi ruhundan koparmadan, asgari düzeyde değişiklik yaparak yenilemişler. 35 yıldır kullanılan motor bloğuyla yola devam etmeleri, modelin efsanevi yönünü daha da güçlendiren bir hamle olmuş.
    Başta Amerika kıtası olmak üzere tüm dünyada heyecan yaratacağını düşündüğüm bu yeni jenerasyonu ülkemizde görmeyi çok isterim.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 143177546_1935510429935879_2711867095906553474_n.jpg   142799385_1935510373269218_3230101909654732455_n.jpg   142637157_1935510403269215_7997703460194742136_n.jpg   143032437_1935510496602539_2709518591589987931_n.jpg   143036881_1935510543269201_3983907157072044826_n.jpg  

Konu AtagünTERZİ tarafından (13-03-2021 Saat 00:15 ) değiştirilmiştir.

2. AtagünTERZİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Öner Öztürk (02-04-2021),Serdar ZIMBA (13-03-2021)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Eline sağlık Atagün
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

4. Serdar ZIMBA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

AtagünTERZİ (16-03-2021)

Enduroist Kadim Üye Ercan Çelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ercan Çelen
    Motosiklet
    F 800 GS
    Marka
    Bmw

Pek bir şey yapmamışlar gibi, tel jantlara neden iç lastik zorunluluğu var halen anlamıyorum, ikisi bir arada kullanılmalı bence. Çeviriden ‘mükemmel bir motosiklet değişikliğe gerek yok, olanlarda yapılmış’ gibi anlıyorum. 7.000TL ye alabilseydik o zaman mm hesapları onemli olurdu ve yoruma katılırdım ama Türkiye fiyatlari ne olur bilemiyorum. 207kg bu tarz bi motosiklet icin çok yuksek bir ağırlık bence, gösterge paneli navigasyon veya ekran paylaşımını destekleseymiş çok güzel olurmuş, deposu makul bir ölçüde, sonuç olarak yenilik iyidir ama bence biraz az yenilik olmuş.

Bu aralar scooter’a gecme evresindeyimde.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Alıntı Ercan Çelen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pek bir şey yapmamışlar gibi, tel jantlara neden iç lastik zorunluluğu var halen anlamıyorum, ikisi bir arada kullanılmalı bence. Çeviriden ‘mükemmel bir motosiklet değişikliğe gerek yok, olanlarda yapılmış’ gibi anlıyorum. 7.000TL ye alabilseydik o zaman mm hesapları onemli olurdu ve yoruma katılırdım ama Türkiye fiyatlari ne olur bilemiyorum. 207kg bu tarz bi motosiklet icin çok yuksek bir ağırlık bence, gösterge paneli navigasyon veya ekran paylaşımını destekleseymiş çok güzel olurmuş, deposu makul bir ölçüde, sonuç olarak yenilik iyidir ama bence biraz az yenilik olmuş.

Bu aralar scooter’a gecme evresindeyimde.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Klr650 malesef ülkemizde yeterince bilinen bir model olmadı. Bunda distribütörden kaynaklı büyük pazarlama yanlışlarının etkisi olduğunu düşünüyorum. Ancak şunu söylemeliyim, KLR650 başta Amerika kıtası olmak üzere tüm dünyada enduro denince ilk akla gelen modellerin başında gelir. Bu motosiklet hiçbir alanda en iyi değildir. Fakat gezginler tarafından çok uzun yıllardır kullanılan ucuz, basit, dengeli ve dayanıklı motosiklet olarak bilinirler. Zaten bizim için 7000 TL neyse onlar için de 7000 USD benzer birşey. Overall değerlendirildiğinde son derece başarılı bir motosiklet olduğu ortaya çıkmaktadır. Amerika kıtasında o kadar çok satılmıştır ki bu modele yönelik dizel bir motor bile üretilmiş ve satılmaktadır. Dünyada başka hiçbir motosiklet için ayrı bir dizel motor üretilip satıldığını sanmıyorum.

Hatta Amerikan ordusunun deniz piyadelerinin bu motosikletin dizel kiti uygulanan versiyonlarını kullandığı ve çöl operasyonları yaptığı bilinmektedir.
    Malum çölde yakıt ikmali yapmak mümkün olmayacağı için ve dizel benzin gibi kolayca alev almadığı için böyle bir tercih yapıldığını tahmin ediyorum. Dizel kitli versiyonda bir depo mazot ile 300 mili aşan bir menzilden bahsedilmektedir. Yani yaklaşık 500+ km. Bu menzil o yıllarda diğer markların benzer modellerinin iki katına tekabül eder. Tam bir bedevi devesi durumu var anlayacağınız.
    Ben de bu motorun benzinli amerikan versiyonuyla uzun sayılabilecek bir kullanım tecrübesi yaşadım. Çok dengeli ve kabiliyetli bir motordur. Kendisinin bugüne kadar kullandığım tüm motorlarım içinde özel bir yeri vardır.

Tel janta gelince; enduro bir motor için şamyelli ve tel jantlı olması doğru bir tercihtir. Zira tubeless bir lastik ile arazi yada dağ başında lastik patlarsa bunu tamir edip yola devam etmek mümkün olmazken şamyelli lastikte bu mümkün. Tel jant ve alaşım jant için de durum benzer.

Geleneklerine bağlı kalarak 30 yılı aşkın bir süredir aynı motor bloğunu kullanarak yenilenmiş olması markanın modele olan güvenini yansıtıyor bence.

Motor tercihlerimiz elbette ihtiyaçlarımıza ve zevkimize göre değişen bir durum. KLR650 de çok sayıda kişinin ihtiyacını karşılamış ve beğenisini kazanmış olmalı ki bu denli çok satılan ve tercih edilen bir model olmuş.

Ne tel jant, ne tubless. Ne enduro, ne cruiser, ne scooter.

Bence en güzel motor, binicisini mutlu eden motor. Keyifli sürüşler.
    Konu AtagünTERZİ tarafından (17-03-2021 Saat 23:18 ) değiştirilmiştir.