Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Zincir sorunsalı, zincir hakkında her şey

https://youtu.be/cL0HwDflKSAbalon testi

Konuyu açma nedenim yukarıdaki linkte bulunan video kafamı karıştırdı.
    Aslında forumumuzda zincir ile alakalı bakım, sorunlar, yağlanması.. gibi hayli konular varken bu videodaki bildiğimizin dışındaki bir bilgi sunulmuş, videoyu izleyenler bir test görecekler ve bu test şöyle, zincirin yapısını incelediğimizde oring veya xring yani aradaki yuvarla, lastik, kauçuk.. her ne materyal ise, bu materyal ile balonun aynı materyalden olduğu ve balona sıkılan zincir temizleme ürünlerinden hangisi balonu kısa sürede patlatırsa o ürünün de zincire zarar verdiği gerçeğini savunan bir test.
    Şimdi sorum şudur, gerçekten zincirin arasındaki oring veya xring balon hammaddesiyle aynı mıdır? Aynı malzemeyse bile içeriğinde mukavemet olması için farklı bir malzeme daha karışım var mıdır?
    Ayrıca test esnasında bilinen markalardan bazı zincir temizleme ürünlerinin bile balonu patlattığını görüyoruz, bu test gerçeği yansıtıyor mu? Bu pahalı ürünlerin hiç Ar-Ge çalışması yok mudur? Sonuçta videoda o markaları da gömmüş oluyor, yani test görünürde etkileyici olsa da gerçekçi değilse ürünü karalamak gibi olduğunu ve etik bir video olmadığını da düşünüyorum.
    Testte bir dikkat çeken konu ise gazyağının da mazottan daha zararlı olduğunu ve benzin kadar etkin çözücü olduğunu söylüyor.
    Ayrıca yorumların bir tanesinde oringlerin yapısıyla ilgili bir yorum okudum, bunun hakkında da teknik anlamda bir açıklama yapacak arkadaş varsa ve bize açıklarsa sevinirim.
    Testteki balona sıkılan ürünler zincir oringine de aynı zararı verebilir mi? Gazyağı oringe benzin kadar zararlı mı? Pahalı markaların zincir temizleme ürünleri gerçekten çöp mü?
    Atış serbest..

Ufuk Sönmez’in yaptığı yorumu ben de soru olarak soruyorum, bu bilgileri teknik anlamda gerçeği yansıtacak şekilde açıklayabilecek var mı?
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

2. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Öner Öztürk (02-04-2021)

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Ben de izlemiştim ve dikkat çekmek için bilimsel temeli olmayan bir test kanısına varmıştım..
    Balonla oring hammaddesinin ayni olması mümkün değil..Üstelik en çok tavsiye edilen gazyağı..
    Ben 2012 den beri genelde 1000km. de bir boya inceltici sentetik tiner (neft) ile temizlerim.Zincirim genel olarak 30 bin km. yapar..
    İki zincirde bir dişlileri değiştiririm..(yani yaklaşık 60 binde )
    Zararı olsa zincir 30 bin gitmez..

4. Osman Somuncu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (22-03-2021),ioriengek (Dün)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Videoyu bende izledim. Bilimsel yaklaşım noktasında zayıf da olsa bilimsellikten tamamen uzak da bulmadım deneyi. Belirli bir problem için bir çözüm yaklaşımı sergilenmiş. Ben yapanın emeğine saygı duyuyorum. Zira deneyi yapan bile bunca yılın gazyağı savunucusu olunca sonuç ilginç olmuş.

Şöyle kendi çapımda baktım. O-ring diye aratınca bunu buluyorsunuz.
    https://en.wikipedia.org/wiki/O-ring_chain Burada hammaddesi rubber diyor.
    Rubber nedir diye bakınca.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_rubber Çıkıyor ki lateks.
    Son olarak balon hammaddesi ne olaki diyince de
    https://en.wikipedia.org/wiki/Balloon Lateksin listede olduğu görülüyor.

Ben bu ufak araştırmadan yola çıkarak direkman deneyi çöpe atmam, tam tersi dikkate alırım. Belki Enduroist olarak bu deneyin bir tık daha ötesinde bir deney yapılmalı. Bilimsel yaklaşımda işler böyledir. Tekrar deneyleri yapılır ve bakılır sonuç aynı mı diye.

Deney yapmadan olacak diğer yol ise, sizin de dediğiniz gibi kimisi ben tinerledim sıkıntı yok der, diğer, ben gaz yağı yaptım der, diğeri de WD40 der, ..... Sonuçta herkes kendince bir yol bulup mutlu olarak devam ediyordur sorun da çıkmıyordur zaten.

Videoda adam da diyor. Burada 1sn de balonu patlatan ürün zincire sıkınca o-ringleri anında eritir demek değil. Balon çok gergin bir yüzey olduğu için en ufak bir hasara hemen tepki verdiği için uzun dönem etkisini hızlı göremeyi sağlayabilir diyor. Bu da denenip doğrulanması gerken bir nokta zaten. Mesela siz tiner ile 30k sürebiliyorsunuz. Belki Mazot kullansanız 40k sürebilirsiniz.

Özetle Enduroist ekibinden bir tık daha kapsamlı deney bekliyorum ben

6. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (22-03-2021)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Valla ben motosiklet için yapılmış olan zincir temizleme ve zincir yağmalama ürünlerini kullanıyorum. Ancak daha önce şunu görmüştüm her zincir temizleme spreyinin etkin maddesi aynı değil. Birde zincir temizleme spreyi de yağ da Motul kullanıyorum

Lateks konusunda birşey diyemem bilmiyorum, bir youtuber yerine kimyagerlerin lafına bakarım zincir için yapılan özel ürünleri kullanırım. Senede yaptığım 10.000km ancak oluyor o yüzden matematiğe de kafa yormuyorum.

8. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (22-03-2021)