Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 21 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

yeni olabilir ama sıfır km olmamalı, en az 3-5bin km kullanılmış bir motor olmalı
    üretim kaynaklı kusur olabilir, denenmiş olması önemli
    gerisi zevk işi ben gs veya ktm tercih ederdim
    Oğuz TUNA

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Tam beklediğim cevap geldi esasen.

Valla ben bugün Dünya turuna çıksam sanki 2016-2019 AT’la çıkmayı tercih ederim gibi geliyor. Çünkü konfor açısından gayet yeterli, çok fazla elektroniği yok.

Ancak bence en önemlisi elektrik tesisatı oynanmamış motor olması gerekir gibi geliyor bana.

Ağırlık konusu önemli gerçekten benim açımdan en büyük fobi bu olur. Bunun için kesinlikle yanıma birde kaldıraç alırdım

Motowinch

https://youtu.be/JaLI0xz1IwY

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

MelihUlubilgen (28-03-2021)

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

En iyi bildiğim motor yıllardan beri kullandığım motor olurdu..Yeni aldığım bir motor (hele 2. el ise) güvenemem..
    Mekanik arıza ihtimali olabilecek kısımlarını yeniler veya yanıma yedek alır çıkarım yola..Örneğin yanımda daima debriyaj teli yedek bulunur.
    Zincir ömrünü yarıladı ise yedeği bulunmalı..
    Şimdiki motorumla Moğolistan'a gitmek istersem Rusya üzerinden giderdim..
    Hatta bir yol arkadaşı daha olsa bu yıl bile gidebilirim..

Enduroist Üye Namik K. Şengöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Namik K. Şengöz
    Motosiklet
    CRF 1000 Africa Twin
    Marka
    Honda

Belirttiğin istikamette gideceksem rotayı iyice incelerim öncelikle, yollar nasıl, yakıt nasıl, hava şartları nasıl.. insan gibi binildiğinde az yakması, konforu, teknolojik olarak yeterli olması ve özellikle de deposunun büyük olması sebebiyle 2019 ATAS ideal gözükğyor çünkü bizim ülkemizde CRF 450 yok. Bu iki motor için tek sıkıntı tubeless lastik olmaması, belki o yönde bi modifikasyon yapardım. Tubelessta tamir 15 dakika, tube type olanda işkence.
    Batıya doğru gidecek olsam K1600 GTL. Test için Borusan’dan almıştım 2 saat, çok keyifliydi.

Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Böyle bir seyahati motosiklet ile yapmanın birinci amaçı nedir?

Motosiklet kullanmaktır.

O zaman mutlu ve keyifli olacağım motor ile çıkarım. Planımı ve rotamı da ona göre yaparım.

Motorumun sıkıntısına göre belirli destinasyonlara yedek parçalarımı önceden kargolarım. Servis noktalarını belirlerim.

Hangi motorla gidecek olursak sorun çıkacağı kesin. Keyif aldığım motorla planlı iş yaparım.

Doğru bir parasal kaynak ayırmadan bu tür bir seyahat bence keyiften çok acı verir gibi geliyor.

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Standart Dünya Turuna Hangi Motorla Çıkarsınız?

Alıntı Namik K. Şengöz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belirttiğin istikamette gideceksem rotayı iyice incelerim öncelikle, yollar nasıl, yakıt nasıl, hava şartları nasıl.. insan gibi binildiğinde az yakması, konforu, teknolojik olarak yeterli olması ve özellikle de deposunun büyük olması sebebiyle 2019 ATAS ideal gözükğyor çünkü bizim ülkemizde CRF 450 yok. Bu iki motor için tek sıkıntı tubeless lastik olmaması, belki o yönde bi modifikasyon yapardım. Tubelessta tamir 15 dakika, tube type olanda işkence.
    Batıya doğru gidecek olsam K1600 GTL. Test için Borusan’dan almıştım 2 saat, çok keyifliydi.

Namık öncelikle Dünya turunda bir belirsizlik var, gideceğimiz yer geçeceğimiz yolla ilgil,. Ama kafalar aynı çalışıyor ben hep derim Portekiz'e doğru gideceksem hele bir de artçılı gideceksem K1600 alır, dönüşte de gelir satarım. Ama işin içinde belirsizlik varsa K1600 zaten olamıyor senin dedğin gibi.

CRF450 benim de Türkiye'ye gelsin diye çok beklediğim çok istediğim bir motor ayrıca yukarda CRF250 ile çıkarım diyenlerin hepsinin CRF450 olsa CRF450 ile çıkacaklarına eminim. AT ADV sport yüksekliğinden ve ağırlığından dolayı benim hiç sevemediğim motordur, ben standarrt AT ve yedek benzin bidonuyla gitmeyi tercih ederim.

Alıntı Oktay Oksak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Böyle bir seyahati motosiklet ile yapmanın birinci amaçı nedir?

Motosiklet kullanmaktır.

O zaman mutlu ve keyifli olacağım motor ile çıkarım. Planımı ve rotamı da ona göre yaparım.

Motorumun sıkıntısına göre belirli destinasyonlara yedek parçalarımı önceden kargolarım. Servis noktalarını belirlerim.

Hangi motorla gidecek olursak sorun çıkacağı kesin. Keyif aldığım motorla planlı iş yaparım.

Doğru bir parasal kaynak ayırmadan bu tür bir seyahat bence keyiften çok acı verir gibi geliyor.

Oktay bence biz bu yüzden hiçbir zaman dünya turuna çıkamayacağız çünkü belirsizliklerden korkuyoruz ve konfor alanımızdan çıkamıyoruz. Ayrıca işimiz gücümüz aksayacak diye de korkuyoruz tabi.

Abi dünya turuna macera, yeni insanlarla tanışmak için çıkılır bence motor sürmek için değil. Motor dünya duruna çıkmanın kenar köşe gezmenin en uygun ve en ekonomik yoludur. Yolda dediğin gibi illaki birşey gelecek ama macera mevzusu çözümü o esnada yaratabilmek.

Mesela Bülent Esin abi kaç yaşında kendinden 40cm büyük AT ile dünya turuna çıktı. Africa da Akü sorunu yaşadı, akü buldu ama yerine sığmadı. O da geçici olarak kablo ile yan çanta gibi Akü taktı ilerledi. Yokluktan çözüm üretti, ama dedğin gibi belli bakımları planlamanın bir zararı yok. En azından şu denilebilir Arkadaş ben 10.000km sonra saçma sapan bir yerde olacağım bundan dolayı 8000 de hazır malezyadayken motoru güzelce bir bakıma sokayım. Veya kontağın bulduğun yere önceden parça gönderebiliyorsan bakımı da km sine bakmadan orada yaptırırsın.
    Konu Arif Oral Unal tarafından (28-03-2021 Saat 10:46 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kıdemli Üye Deniz Kupeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    deniz küpeli
    Marka
    Diger

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CRF450 benim de Türkiye'ye gelsin diye çok beklediğim çok istediğim bir motor ayrıca yukarda CRF250 ile çıkarım diyenlerin hepsinin CRF450 olsa CRF450 ile çıkacaklarına eminim. AT ADV sport yüksekliğinden ve ağırlığından dolayı benim hiç sevemediğim motordur, ben standarrt AT ve yedek benzin bidonuyla gitmeyi tercih ederim.
    CRF450L 250'nin buyuk abisi gibi dusunmemek gerek. 450L gercek arazi makina bin km'de yag degisim subap ayari her 3bin km de yapilmasi gerek

AT konusunda hem fikirim yedek depo yoksa kola sise ile idare edilir, zaten eskisi gibi benzinci olmiyan yol pek kalmadi dunyada.

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı Deniz Kupeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CRF450L 250'nin buyuk abisi gibi dusunmemek gerek. 450L gercek arazi makina bin km'de yag degisim subap ayari her 3bin km de yapilmasi gerek

AT konusunda hem fikirim yedek depo yoksa kola sise ile idare edilir, zaten eskisi gibi benzinci olmiyan yol pek kalmadi dunyada.
    3 bin km. de supap ayarı gereken motor ilk defa duydum,gerçek mi bu?..Dumuşsan bir yanlışlık olmalı..

Enduroist Üye Namik K. Şengöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Namik K. Şengöz
    Motosiklet
    CRF 1000 Africa Twin
    Marka
    Honda

Dünya turu işi yalan oldu, gene yasaklar geldi.

11. Namik K. Şengöz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (30-03-2021)

Enduroist Kıdemli Üye Deniz Kupeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    deniz küpeli
    Marka
    Diger

Alıntı Osman Somuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 bin km. de supap ayarı gereken motor ilk defa duydum,gerçek mi bu?..Dumuşsan bir yanlışlık olmalı..
    Abi spesyal makinalar surekli bakim ister.

https://www.manualslib.com/manual/16...9.html?page=42

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. Deniz Kupeli, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (30-03-2021)

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu