Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Standart Yapay benzin bizi elektrikten kurtarabilir mi?

Youtube da Anlatan Adamlar isimli bir kanal var. Anlatımlarını ve konular hakkında teknik yaklaşımlarını severim ama ana odakları genelde arabalar üstüne.

Bu kanalda şöyle yapay benzin konusunda bir video ile karşılaştım.

Videoyu izledikten sonra bende bakındım cidden var mı diye. Türkçe pek bir haber göremedim ama yabancı kaynaklı buldum.
    https://www.dw.com/en/porsche-to-pro...les/a-56787413

Araçların egzoz gaz salınımının doğaya zararı konusunda sizle hem fikirim. Covid-19 sayesinde 1 yılda çevreye verdiğimiz bu etkinin dramatik bir şekilde azaldığı ve ozondaki deliğimizin bile kapandığını biliyorum. Bu sebeple Covid-19 iyidir diyebilir miyiz? Aynı mantıkla motosikletimizin karbon salıdığı işi ok ama motosiklet sürmeyi de içten yanmalı motor sayesinde seviyorum. Bunu inkar edemem. Çıkardığı sesi bile seviyorum...

Kısaca elektrik araçların her gün artması ile bu noktada içimde bir korku oluşurdu. Ya 10 sene sonra motosikletime binemezsem diye. Bu haberi görünce etkilendim birden. Adamların final yaklaşımı çok iyi. Elektrikli araçlar benzinli aracın karbon salınımını aynı yere getirmek.

Bunu yapmak için kabaca havadan CO2, sudan da H alıp metanol (CH3OH) yaparız. Sonra da bunu benzine çeviririz. Bu çevrimler için gerekli enerjiyi de dünyanın en rüzgarlı yeri olan Şilide fabrika kurup rüzgardan elde ederiz olur biter Fikir güzel valla hoşuma da gitti. Zira elektrikli arabalar biz adventure rider kısmına göre değil derim hep. En temelinde gideceğimiz yola depo menzili yetmezse 2,5lt kola şişesi ile gidiyoruz. Elektrikli de ne yapacağız. Powerbank dediğimiz telefon şarzı ile mi gideceğiz

2. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Uğur Özbay (24-03-2021)

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Hakan aslında elektrikli araçlar ve motosikletler off road için çok daha uygun, çok az parçadan oluşuyorlar, binlerce hareketli ve sorun çıkarma ihtimali olan sabit parçalar yok. Vites vites kutusu, şanzıman , şaft, radyatör, yag ve su pompaları vs. o yüzden bozulma riski az , bakım aralığı uzun, motorlar birbirinden bağımsız biri arıza verse bile 3 çeker 2 çeker hatta tek çeker olarak devam edebiliyorsun, güç kaybı olmadığı ve devir ihtiyacı olmadığı için inanılmaz tork gücüne sahipler böyle bir tork gücüne 3000-4000 cc turbo benzinli hacimle maximum devirle ancak ulaşabiliyorsun.

şu an sadece battery süre/şarj ve ağırlık problemi var ama uygun çözümler hızla gelişiyor. çinde 1000 km ye ulaşan araçların testleri yapılıyor. Motosikletlerde endurosu pisti caddesi ile bundan payını alacaktır.
    Konu omercem tarafından (25-03-2021 Saat 11:35 ) değiştirilmiştir.