Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu
    Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Standart 2018 Africa Twin Adventure Sports & 2019 R 1250 GS

Başlığa özellikle karşılaştırma ibaresi koymadım ,sizlere 15k 2017 A.T. (manuel) ile 15k da 2018 A.T. ADV (manuel) tecrübelerimi ve 7k kullandığım R1250 GS ile olan sürüş deneyimimde ki farklılıkları yazmak istedim.

Öncelikle cc ,güç ve tork olarak elbette GS daha üstün ,998 cc den 1254 cc ye çıktım (yanın da vergisi bonus olarak geldi ) , 95 hp den 136 hp ye çıktım, 99 nm torktan 143nm torka çıktım ki bu değerler elbette sürüş hissiyatını ister istemez değiştirdi, keza Shift Cam teknolojisi ile alt devirlerde daha yüksek güç ve tork GS i AT a göre elbet öne çıkardı ama ben daha çok sürüş ve kullanım sırasın da yaşattıkları farklardan bahsedeceğim, kısa testleri saymazsak uzun süreli CRF 1100 ve R1200GS kullanımım olmadı o nedenle yazdıklarım bu modelleri kapsamamaktadır.

Sürüş hissiyatı, beğeni alınan keyif elbet kişiden kişiye göre değişir, bunu neden söylüyorum A.T. dan GS e geçen tanıdığım arkadaşlarım olduğu kadar tam tersini de gördüm o yüzden belirtmek istedim. Zaten her zaman dendiği gibi bu işin tek doğrusu olsaydı herkes gider onur alır kullanırdı.

Geçiş sırasın da 2020 motor fuarın da Ducati 1260 MS GT ye çok takılmıştım ama aklım hep GS de kalacağı için, tekrardan bir sıçrama yaşamamak adına fuarda HP Rally modelinin siparişini vermiştim. Gittim HP rengine görede Rally 4 takım almıştım : ) . Fakat pandemi döneminin başlangıcına yakalandık ve Borusan zaten bir süredir stoklu çalışmıyor biliyorsunuz, sipariş üzerine getiriyor, şanslı iseniz opsiyonu kalkmış bir motora denk gelebilirsiniz sırada iseniz.

Ayrıca tam da kurların arttığı dönem, tutana aşkolsun, Nisan - Mayıs diyorlar motor için fabrika üretimi durdurmuş, baktım olmayacak siparişi iptal edip o sırada şehir dışında bir tane ilan olan 2k km de 2019 exclusive sahibi ile ortak arkadaşlar vasıtası ile anlaşıp, yasaklar nedeni ile tam kapanmaya denk geldiği için gidemediğimden bende moto transfer şirketi ile anlaşarak İstanbul'a getirtmiş oldum.

Öncelikle A.T. da ki egzos sesi ve kompresör hissi, o yığılmaya karşı alışılmışlık Africa da hoşuma gidiyordu. GS biliyorsunuz teleleverden dolayı buna pek izin vermiyor, ama egzos sesisine yavaş yavaş alışmaya başladım. Kendimde çok fark etmesem de önümde giden bir GS in sesi, hoş geliyor. : )

GS de alışamadığım bir başka özellik A.T. 'ın incecik V ikiz motoruna karşılık neredeyse gidon genişliğin de olan boxer motoru halen kaval kemiğimi vurup duruyorum ayrıca sıkışık trafikte filtreleme yaparken A.T. ın geçtiği yerden geçememek de cabası.

Sele konforu tartışmasız GS , ikisi ile de otoban da uzun seyahatlerim oldu AT arazi odaklı karakterinden dolayı selenin önü dar. Bir süre sonra grup sürüşlerin de ne zaman mola verecekler diye iç çekiyorsunuz : )

Bu geçişte beni en çok mutlu eden iç lastikten kurtulmam Gerçi 1100 L4 de bu sorunu aştılar ama L1,L2 halen iç lastikli.

Bir diğer avantajım ben hep kısa molalarda anahtarı motor üzerinde unutuyordum, keyless go ile o işten de kurtulmuş oldum, Honda L4 gibi dolu bir makinede neden eklemedi anlamış değilim. 2 yılda bir model değiştirerek Africa sahiplerini üzen Honda 2022 de bunu da ekleyerek 2020-2021 sahiplerine bir selam çakar herhalde.

2018 ATAS'ın sele yüksekliği 92 cm alt seviye 90 cm gibi çok yüksekti neyse ki 2020 modellerde bu yanlıştan vazgeçtiler. GS de ayak tabanım yerde basıyor şimdi. Durmaya yakın yavaş ve dar sürüşlerde ayak desteği ,kontrol açısından güven veriyor.

AT Yerden yüksek olunca doğal olarak ağırlık merkezide GS e göre çok yukarıda idi, Boxer motorun da etkisi ile GS daha yere basan daha dengeli bir motor buda hakimiyeti kolaylaştıran bir unsur.

Gelelim lastiklere 21 inc ile bayağı virajlarda boğuşuyormuşum gidona kontra vereceğim diye 19 inc GS ile çok daha rahatım, zaten GS in kendi dönüyor ama arazi için elbette büyük avantaj, GS ile henüz At ile girdiğim ağır arazi koşulların da sürmedim, büyük konuşmayayım ama muhtemelen sürmeyeceğim de her ne kadar zevklide olsa yaşadığım bir clavicula vakasından sonra ağır motorla hard arazi şu an için tercihlerim arasında yer almıyor ,ondan sonra sezonu kaçırıyoruz

Elektronik olarak GS in seviyesine 2018 olmasa da 2020 modeller biraz daha yaklaştı, tam anlamı ile tecrübe etmediğim için L4 ES nasıldır bilmiyorum ama 2018 AT dan sonra ESA çok keyifli geldi bana, sizin yerinize yol şartlarını dinleyip analiz edip kendini ayarlaması çok keyifli. Hep söylenen bir eleştiri var GS ailesine, yolu sürücüsüne hissettirmiyor diye, GSA yı bilemem ama GS de gayet de hissediyorsunuz.

Bir tarihte Dave Moss un verdiği süspansiyon eğitimine katılmıştım o tarihte kullandığım AT ın ayarlarını da yapmıştı motorun sürüş karakteri değişmişti ES kullanmayan her At sahibinin süspansiyon ayarlarını bilmesi lazım, sürüşünüzün şekline göre ayar yapılması çok önemli.

Evet 500km de bir zincir yağlamaya , gergi kontrolü yapmaya son, her ne kadar km yapmış bazı GS şaft sorunları biraz endişe verici olsa da zincirsiz bir yaşam sanki daha güzel

Frenler, tartışmasız GS diyorum.

Yokuş kalkış desteği, kullandığım A.T. lar da yoktu dik rampalar da 240kg luk motoru durdurup hareket ettirmek kim nederse desin sıkıntılı, GS in oto yokuş kalkış desteği büyük kolaylık, hem oto modda hem de manuel modda kullanma imkanı var, devreye girdiğin de ekranda ışıklı simgesi size bilgi veriyor.

Yazmadan geçemeyeceğim, GS sahibi olunca yeni bir aksesuar seti ile tanışıyorsunuz, korumanın koruması

BMW nin mobil uygulaması da çok hoş bir sürü rota kaydetme , son hız, benzin ve lastik basınç durumu, servis zamanı, yatış dereceleri ve daha bir çok bilgiyi tek uygulama üzerinde barındırıyor.

Gelelim servis durumuna A.T. da 6 ay yada 6k km zorunluluğu var iken GS de 10k 1 yıl zorunluluğu var, Honda'nın yurtdışın da 12k olan servis aralığını TR de neden 6k yapıldığı çok sorgulandı, çok şikayet edildi ama buna bir çözüm getirilmedi maalesef, garanti ve iyi niyet değişim kısmına takılıyorsanız zorunlusunuz.

Fiyat olarak son iki senede ki ekonominin durumu, kurların artması, her zaman bu sektörde agresif ve sürpriz fiyatlar sunan Hondayı bile vurdu, alacağım dönemde
    1100 L4 ES li modelin 160 lara dayanması, beni üzerine 25-30 verip full aksesuarlı bir 1250GS e yöneltmişti, A.T. ın 2016 da ki lansman fiyatı olan 42-43 ü hatırlıyorum da şaka gibi. An itibarı ile 2021 1250GS TripleBlack listesi 287k , A.T. L4 ES DCT li olan 192k

Velhasıl kelam 2 dönem A.T. kullanıcısı olarak GS e geçişte bir pişmanlık ve memnuniyetsizlik yaşamadım daha önümüzde yapacağımız çok km var, pandemi nedeniyle çok fazla yol yapamasak da bu durum umarım en kısa zamanda düzelir. 2 motor da sahibini üzmez , farklı sürüş keyifleri var. Eskiden A.T. f/p ürünü çok iyi bir motordu ama şu an aynı kanıda değilim. Son lansman toplantısında anket doldurtmuşlardı sorunun bir tanesi 1100 ün rakibi hangi motor yazıyordu, rakiplerinin için de 1200cc ve üstü modeller vardı hep ,ama katılırsınız ama katılmazsınız ben F850GS demiştim. Halen de aynı fikirdeyim.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  gs.JPG
Görüntüleme: 13
Büyüklüğü:  89.5 KB (Kilobyte) Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  at.JPG
Görüntüleme: 14
Büyüklüğü:  164.4 KB (Kilobyte)
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

2. Serdar ZIMBA güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (26-03-2021),Arif Oral Unal (26-03-2021),Haluk Çakır (27-03-2021),Öner Öztürk (02-04-2021),Osman Somuncu (26-03-2021),sinan karagöz (25-03-2021)

Enduroist Katılımcı Üye sinan karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    sinan karagöz
    Motosiklet
    Transalp XL700
    Marka
    Honda

Güzel paylaşım olmuş Serdar eline sağlık

4. sinan karagöz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar ZIMBA (26-03-2021)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Eline emeğine sağlık cok faydalı bir karşılaştırma olmus

SM-G970F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. ismail gur, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar ZIMBA (29-03-2021)

Tags for this Thread