Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Standart Akü şarz cihazı mı? Yeni bir akü mü?

Selamlar..
    Garajımda iki motorum var..
    Kış döneminde motorları istirahate çektiğimde dönüşümlü olarak şarza bağlıyorum.. ( Ctek şarz cihazı ile)
    1 hafta birini, diğer hafta ötekini...
    Sonra aklıma şu geldi..
    Şarz için harcadığım elektrik yerine, bittiği zaman aküyü değiştirsem masrafları kafa kafaya gelir mi?

Enduroist Üye Hasan Hüseyin ÖZGÜR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hasan Hüseyin ÖZGÜR
    Motosiklet
    XTZ 1200 SUPER TENERE
    Marka
    Yamaha

Bir akü en aşağı 700 lira. 1 yıl boyunca harcanacak elektrik tutarı sanırım 5 lira bile etmez. Mukayeseyi siz yapın.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Hasan Hüseyin ÖZGÜR, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

alperiynem (05-04-2021)

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Bence bir hafta ara ile bağlamak gereksiz..Ayda bir,birkaç saat bağlamanız da yeterli..
    Ben marşın biraz zayıfladığını görürsem öyle bağlıyorum..O da en az, akü 2,5-3 yıllık iken olabiliyor..
    Konu Osman Somuncu tarafından (02-04-2021 Saat 01:15 ) değiştirilmiştir.

5. Osman Somuncu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

alperiynem (05-04-2021),ioriengek (25-03-2024)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Soru çok hoş aslında. Şöyle kabaca düşündüm bunu nasıl sayıya dökebilirim diye. Benim motosikletimin de aküsü zayıflama yapınca fırsatım da olduğu için sürekli akü şarjına bağlı garajda duruyor. Genelde cihazda baktığımda şarjda ediyor modunda değil. Yani bu demekki çoğu durumda pasif bekliyor. Yani bu cihazlar aküden kayıp artınca farkı kapatmak üzere şarj ediyor. Peki motosiklet ne kadar Watt kaybı olur acaba.

Şimdi motosikletinizin arka stop lambası akünüze hep bağlı olsak genelde 12 Volt / 5 Watt bir apül olur. Yani başka bir deyişle 0,005 kWh diyebiliriz. Şimdi bunu akümüze bağlayıp bırakmış olsak bu enerjinin bize 1 yılda maliyeti nedir?
    Şöyle bir tarife var baz alabileceğimiz.
    Buradan doğru çözebildiysem mesken için elektriğin 1kWh elektriğin bedeli 39,6717 kr (kuruş). Ya da diğer bir deyişle 0,396717 TL

Bir yılda 8760 saat var yani bizim tüketimimiz bir yılda 0,005 x 8760 = 43,8 kWh olacaktır.
    Bunun da bedeli 43,8 x 0,396717 = 17,38TL edecektir. Yani arka stop lambanızı 1 yıl açık unutsanız ve bunu şarj cihazından telafi etseniz ödeyeceğiniz rakam hesaplarıma göre 17,38 TL. Gerisini siz düşünün

NOT: Evet hafta sonu ofisteyim sıkıldım ve işten kaçacak bir şeyler arıyordum

7. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

alperiynem (05-04-2021)

Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Alıntı HakanVelioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soru çok hoş aslında. Şöyle kabaca düşündüm bunu nasıl sayıya dökebilirim diye. Benim motosikletimin de aküsü zayıflama yapınca fırsatım da olduğu için sürekli akü şarjına bağlı garajda duruyor. Genelde cihazda baktığımda şarjda ediyor modunda değil. Yani bu demekki çoğu durumda pasif bekliyor. Yani bu cihazlar aküden kayıp artınca farkı kapatmak üzere şarj ediyor. Peki motosiklet ne kadar Watt kaybı olur acaba.

Şimdi motosikletinizin arka stop lambası akünüze hep bağlı olsak genelde 12 Volt / 5 Watt bir apül olur. Yani başka bir deyişle 0,005 kWh diyebiliriz. Şimdi bunu akümüze bağlayıp bırakmış olsak bu enerjinin bize 1 yılda maliyeti nedir?
    Şöyle bir tarife var baz alabileceğimiz.
    Buradan doğru çözebildiysem mesken için elektriğin 1kWh elektriğin bedeli 39,6717 kr (kuruş). Ya da diğer bir deyişle 0,396717 TL

Bir yılda 8760 saat var yani bizim tüketimimiz bir yılda 0,005 x 8760 = 43,8 kWh olacaktır.
    Bunun da bedeli 43,8 x 0,396717 = 17,38TL edecektir. Yani arka stop lambanızı 1 yıl açık unutsanız ve bunu şarj cihazından telafi etseniz ödeyeceğiniz rakam hesaplarıma göre 17,38 TL. Gerisini siz düşünün

NOT: Evet hafta sonu ofisteyim sıkıldım ve işten kaçacak bir şeyler arıyordum
    Valla takdire şayan efor sarfetmişsiniz
    Benim şarz cihazı Desulfasyon , bakım şarzı ve soğuk mod gibi değişik modlar ile akü ömrünü uzatmayı amaçlayan tak unut tarzı bir cihaz.
    Bu nedenle standart bir akü şarz cihazı olarak bakmamak lazım..
    Çünkü sürekli enerji tüketmiyor..
    Ben aslında buradan yola çıkarak akü şarzını gündeme taşımak istedim...
    Neticede bu işlem ile düşük bir ücret karşılığı akümüzü daha uzun süreler kullanma imkanı elde ediyoruz..
    Anladığım kadarıyla kış modunda iken çoğu kimse aküsüne bakmıyor?
    O halde bakım yapılan ve yapılmayan aküler arasında ömür bakımından çok fark oluyormu? Ne dersiniz..

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Valla ben en azından ayda bir çalıştırıyorum kullanıyorum kışında, yıllardır aküm kullanmamakta hiç bitmedi, marş düzgün aldı hep

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

bu konu motorların piston yapısı ile de bağlantılı biraz
    zayıf akü büyük pistonları çevirecek kuvvet için marş motorunu besleyemeyebilir
    motordan motora fark eder
    silindir çap ve yükseklik değerleri etken
    yani aynı sınıfta benzer silindir hacimlerindeki motorlardan birinin pistonlarını ittirmek daha zor olabilir
    Oğuz TUNA

11. oguzetuna, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (08-04-2021)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Aku sarj cihazlarinda Alper abimin dedigi gibi cok modlu akuyu besleyecek ve ömrunu uzatacaklar olanlari var birde tam tersi akim kesicisi olmayan saglam akuyu bozanlarda var onun icin sarj cihazi alirken mutlaka doldugunda akimi kesen bir cihaz alin hatta Alper abideki gibi cok modlu nispeten daha pahali hir cihaz alacak butceniz yoksa sadece akimnkesme ozelligi olan bir sarj cihazi ise (akim kesmenozelligi olmayan cihazi almayin hatta akunuzu takmayin bile) uzun sure (gunlerce) takili bile birakmayin zira akim kesicide olusabilecek bir sorun neticesinde akuye fazla akim vererek patlamasina bile neden olabilir en iyisi ara ara (akunun ve motorun durumuna gore) takip sokmekte fayda var

SM-G970F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Katılımcı Üye Özgür Özsoylar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür Özsoylar
    Motosiklet
    R1200GS '13
    Marka
    Bmw

Peki bu akü şarj cihazlarını aküyü çıkartmadan veya kutup başlarını çıkartmadan mı kullanıyorsunuz öğrenebilir miyim. Bir de önerdiğiniz cihaz nedir. (2017 r1200rt kullanıyorum)
    Aşka düştüm ben de geldim

http://www.facebook.com/birikitekersevdasi