Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Ulaş ANLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ulaş Anli
    Motosiklet
    HONDA CRF 250L RALLY
    Marka
    Honda

Standart TRK 502 VS TENERE 660 VS CRF1000L AFRICA TWIN

Merhabalar Herkese,

5000km üzeri Honda CRF 250 RALLY kullandım. Otoyol, şehirlerarası, şehiriçi, çok kötü bozuk, stabilize, frezeli, kum, çukurlu toprak yollar dahil her yolda kullandım motoru. Allaha şükür kazam düşmem olmadı hiç. CC yükseltmek istiyorum. Bu motordan sonra başlıktaki hangi motora geçmemi önerirsiniz? Tenere ve TRK aynı fiyatlarda Africa Twin ise onların 2 katı. Görüş ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Merhaba Ulaş,

Önce CRF 250 Rally deneyimini merak ettim, onu sormuş olayım? Titreşim, konfor vb

İkinci sorum da bütçeyle ilgili. TRK 502 kullanmadım ama Tenere 660 ve Africa kullandım. Aralarında dağlar kadar fark var. Tenere asfalt, viraj, uzun yol motoru olarak üretilmemiş. O yüzden bu amaçla kullanılacaksa tatmin etmez. Africa' yla ilgili yorumum da, her türlü yolda rahatlıkla kullanabilirsin ama offroad düşüncen varsa kullanırsın ama o da 660 kadar konfor ve keyif vermez diye düşünüyorum. Bence kullanım amacı ve bütçeyi belirleyip ona göre hareket etmek lazım.

Son olarak ben olsam düşünmedem Africa alırdım

Enduroist Üye Ulaş ANLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ulaş Anli
    Motosiklet
    HONDA CRF 250L RALLY
    Marka
    Honda

Alıntı Çağın Sarılar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Ulaş,

Önce CRF 250 Rally deneyimini merak ettim, onu sormuş olayım? Titreşim, konfor vb

İkinci sorum da bütçeyle ilgili. TRK 502 kullanmadım ama Tenere 660 ve Africa kullandım. Aralarında dağlar kadar fark var. Tenere asfalt, viraj, uzun yol motoru olarak üretilmemiş. O yüzden bu amaçla kullanılacaksa tatmin etmez. Africa' yla ilgili yorumum da, her türlü yolda rahatlıkla kullanabilirsin ama offroad düşüncen varsa kullanırsın ama o da 660 kadar konfor ve keyif vermez diye düşünüyorum. Bence kullanım amacı ve bütçeyi belirleyip ona göre hareket etmek lazım.

Son olarak ben olsam düşünmedem Africa alırdım
    Çok keyifli bir motor kullanım olarak şehir içi, şehirler arası, arazi bozuk yol her yola uygun bir motor. Ama artı ve eksileri var tabiki onları aşağıda sıralayayım.

Eksileri,

1-) 3000 devir altı 1. ve 2. vites hariç diğer viteslerde yeteri kadar tork yok üst devirlerde tork çok iyi ama 3000 altı yok vites göstergesi de olmadığı için dönel kavşaklarda falan sıkıntı motor duracak gibi oluyor titriyor. Dişli değiştirilebilir ama yeterli olan top speed sıkıntılı seviyelere düşer.
    2-) Motor yüksek ama yeteri kadar ağır ve güzel tasarlanmış aerodinamik grenajlara sahip değil bu nedenle yandan gelen rüzgarlar açık yollarda sıkıntı yaratıyor. Onun dışında önden gelen rüzgarda hiç bir rahatsızlık yok.
    3-) Motorda titreşim var ama sadece elcikde rahatsız ediyor. 120 km/h üzeri titreşim artıyor. Yol lastiği takılırsa azalıyor ama metzellerin enduro sahra 3 lastiği varken takası gelmiyor insanın.
    4-) Selede konfor tınne arkadaşlar bence selesiz de olabilirmiş motor maliyeti düşerdi
    5-) Depo sadece 10.1 lt. Full depo ile 250-290km arası yol yaptım sürekli

Artıları

1-) Sürüş deneyimi çok iyi bu cc bir motor için yüksek kıvrak atik. Sele ve çok rüzgarlı havalarda yandan gelen rüzgarlar hariç sürüş konforu efsane seviyede motorun amortisörler, gidon, yükseklik vs.
    2-) Kendine has bir görünüşü var çok seviyorum
    3-) Motor Şehirlerarası otoyollar hariç her yola çok uygun. Şehir içi, arazi bozuk yol, dar sokaklar, şehirler arası yollar(çok açık yan rüzgar alan otoyol benzeri yollar hariç). Hafif olduğu için scooter gibi bakkala çakkala giderken bile zevkle kullanırsınız yormaz.
    4-) İşletme ve bakım masrafları çok düşük. 110 km/h ortalama ile gidildiğinde 3.40lt yakıyor 90km/h ile 3.00 falan ama 120km/h üzeri 4.00 lt'leri aşabiliyor. Çok cüzi miktarlarda ücretlerle servisden çıkabilirsiniz.
    5-) Motorun çalışan aksamları kusursuz şanzıman, abs'ler frenler, motor kusursuz çalışıyor. Motor yolda bırakırım bozulurum hissiyatını hiç vermiyor.

4. Ulaş ANLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Çağın Sarılar (30-06-2021),Öner Öztürk (02-07-2021)

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Ulaş ANLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok keyifli bir motor kullanım olarak şehir içi, şehirler arası, arazi bozuk yol her yola uygun bir motor. Ama artı ve eksileri var tabiki onları aşağıda sıralayayım.

Eksileri,

1-) 3000 devir altı 1. ve 2. vites hariç diğer viteslerde yeteri kadar tork yok üst devirlerde tork çok iyi ama 3000 altı yok vites göstergesi de olmadığı için dönel kavşaklarda falan sıkıntı motor duracak gibi oluyor titriyor. Dişli değiştirilebilir ama yeterli olan top speed sıkıntılı seviyelere düşer.
    2-) Motor yüksek ama yeteri kadar ağır ve güzel tasarlanmış aerodinamik grenajlara sahip değil bu nedenle yandan gelen rüzgarlar açık yollarda sıkıntı yaratıyor. Onun dışında önden gelen rüzgarda hiç bir rahatsızlık yok.
    3-) Motorda titreşim var ama sadece elcikde rahatsız ediyor. 120 km/h üzeri titreşim artıyor. Yol lastiği takılırsa azalıyor ama metzellerin enduro sahra 3 lastiği varken takası gelmiyor insanın.
    4-) Selede konfor tınne arkadaşlar bence selesiz de olabilirmiş motor maliyeti düşerdi
    5-) Depo sadece 10.1 lt. Full depo ile 250-290km arası yol yaptım sürekli

Artıları

1-) Sürüş deneyimi çok iyi bu cc bir motor için yüksek kıvrak atik. Sele ve çok rüzgarlı havalarda yandan gelen rüzgarlar hariç sürüş konforu efsane seviyede motorun amortisörler, gidon, yükseklik vs.
    2-) Kendine has bir görünüşü var çok seviyorum
    3-) Motor Şehirlerarası otoyollar hariç her yola çok uygun. Şehir içi, arazi bozuk yol, dar sokaklar, şehirler arası yollar(çok açık yan rüzgar alan otoyol benzeri yollar hariç). Hafif olduğu için scooter gibi bakkala çakkala giderken bile zevkle kullanırsınız yormaz.
    4-) İşletme ve bakım masrafları çok düşük. 110 km/h ortalama ile gidildiğinde 3.40lt yakıyor 90km/h ile 3.00 falan ama 120km/h üzeri 4.00 lt'leri aşabiliyor. Çok cüzi miktarlarda ücretlerle servisden çıkabilirsiniz.
    5-) Motorun çalışan aksamları kusursuz şanzıman, abs'ler frenler, motor kusursuz çalışıyor. Motor yolda bırakırım bozulurum hissiyatını hiç vermiyor.

Detaylı, faydalı ve yol gösterici olmuş gerçekten. Ellerine sağlık. Teşekkürler.

Enduroist Üye Ergin Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ergin Yılmaz
    Motosiklet
    Varadero 2006
    Marka
    Honda

Benim de Rally olmayan Crf250L motorum vardı. Şu an ağabeyimde. Oldukça kıvrak, tüm hondalar gibi sakin huylu ve güzel motordu. Sıfır almıştım. 5000 km civarında egzantrik zincir gergisi bozulmuştu. Basit birşey, hemen değiştirildi. Ama sonra bir daha oldu ve yine değişti. Şimdilik bir sorun yok. Uygun fiyatlı da bir parça olduğundan çok umursamadım.

Her neyse, benim de kişisel tercihim AfricaTwin olurdu.