Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye alfa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alpaslan Kuzucan
    Motosiklet
    2011
    Marka
    Diger

Standart Görünür Görünmez Olası Kazalar

Evvelki gün hava güzel diye benim ducatiyi çıkardım ve epey bir gezdim. Özlemişimde canavarın sesini ve 9-10 bin devir aralığında kullandım. Bu arada girdiğim bir dönemeci neredeyse alamıyordum. Motoru yatırmakta bir kaç salise geç kaldım tabi hat açıldı ve demir bariyerlere neredeyse yarım metre gibi bir mesafeyle ucuz kurtuldum. Bunu soğukkanlı kalıp dışardaki dizimi kullanabilmeme borçluyum. Buna sebep neydi? Niye geç kalmıştım? Çünkü hamdım. Göbekliydim ve sarkmağa kalktığımda göbeğim benzin tankına takılıp hareketimi yarım saniye geciktirmişti. Bu bir şaka değildir ama gülmek serbest tabi. Bir racingi sürecek kondisyonum yoktu ve tabiki asfaltta çok soğuktu. Lastikleri yazın olduğu gibi zorlamak kaymak demek olabilirdi bu yüzden yaz olsa daha sert yatarak gecikmeyi telafi etme imkanım bu havada ve o ortamda yoktu.

Devam ettim. Geziyorum ve motora devamlı vites değiştir ikaz lambasını yaktırarak, motordan gelen o enfes sesi dinlerken ileride trafik ışıklarını gördüm. Tek sıralı hat. Yol çift yönlü gidiş geliş ve dik inişteyiz. Tabi çıktım ara şeridin üzerine ve sollayarak duran trafiği, ışıklara doğru geliyorum. İleride iki adet damperli inşaat kamyonu arka arkaya gidiyor önlerinde bir kaç araba var. Kamyonlardan arkadakini sollamaya başlayacağım sırada ani olarak önüme kırdı, sert frenledim ve geçmedim. Öndeki araçların kırmızı ışıkla durduğu andı. Kamyon hiç tınmadan önüme doğru gelmeğe başladı tabi ben önceden frenlediğim için gerisinde kalarak kızgınlıkla kornaya bastım. Kamyon aynen devam ederek acaip bir gürültü çıkardı ve altından çamurlar döküldü. Öndeki kamyonun devamlı sanki ikaz eder gibi kornaya bastığını duydum. Ne oldu demeye kalmadan önüme kıran kamyon yolun soluna doğru gitmeğe devam ederek en soldaki bariyerlere çarparak dururken ben arkadaki kamyonla meğerse onu çekmekte olan ilk kamyon arasında kırılan 7-8cm çapındaki çelik çekme borusunun parçalanan kısmının oradan oraya sektiğini gördüm ve bana vurmadan oradan nasıl geçtim hala Tanrıya şükrediyorum. Olay şuydu, aslında öndeki arabalar kırmızı ışıkta durunca çeken kamyon yeterli dikkati göstermediğinden mi yoksa acemiliğinden mi sert frenleme yaptı ve çektiği kamyon motoru çalışmadığı için havalı fren sistemi devre dışı olduğundan duramadı ve çekme çeliğini sollayarak kırdı ve yan bariyerle girerek durabildi. Tabi bu sağlamada olabilirdi. O anda çeliğin kasması kamyonu sola açtı demekki. Gelelim bana; ya yarım saniyelik mesafe daha ileride olsaydım? O yol kenarındaki bariyerle dev taş kamyonun arasında bir motorucu daha mı ölecek ti... Allah hepimizi korusun. Arkadaşlar sakın biribirini çeken araçların yanına yaklaşmayınız.

Bu olaylar üzerine de ben artık ducati gibi tam yarış makinalarına bir daha oturmamağa ve kullanımı daha rahat olan makinelerde idare etmeğe kesin karar verdim. Gerçekten bu olayda Allahın takdiri beni korudu, kaderim de bunu yaşamak yokmuş yoksa yarım saniye bile değil belki salise daha önde olsaydım gitmiştim.

Birinci olayda hatam yol şartlarına göre sürüş yapmamamdı. İkinci olarak bu tip motorlar diğerlerine göre çok daha fazla sürücünün beden kondisyonunun tam olmasını gerektiriyor. Sadece fazla kilo değil ama zindelik ve çeviklikte önemli.

İkinci olayda hatalarım: 1. Fazla sürat, 2. Hatalı sollama ve 3. Motor sesini dinlemeye kendimi o kadar vermişim ki ancak acil frenle durduktan sonra ilk kamyonun ikaz kornalarını duymağa başladım.

Kamyonların hataları: 1. Çekilen kamyonun arkasında ikaz bayrağı olmalıydı. 2. Çeken araç kanuni hız limitine ve takip mesafesine uymuyordu büyük ihtimalleki ani durunca çektiği araç çekme çeliğini dahi kırarak yoldan çıktı.

Bu tecrübemi sizlere aktararak paylaşmak ve dikkatinizi çekmek açısından uyarmak istedim.

Alfa.
    http://alfamotosiklet.blogspot.com
    Karanlığa küfür edeceğinize kalkıp bir mum yakın. Konfiçyüs.

2. alfa, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ioriengek (25-03-2024)

Enduroist Kıdemli Üye gezginşirine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Seher Özyalçın
    Motosiklet
    Vazgeçtim:(
    Marka
    Aprillia

Gerçekten dikkatle okunması gereken bir yazı...Geçmiş olsun...

Teşekkürler
    Çok hızlı yürüdüm,ruhum arkada kaldı..
    Bir gün mutlaka Bademler Köyü...
    Benmişim bir korkaktan KAHRAMAN yaratmaya çalışmışım

SEKO
    Guest

büyük geçmiş olsun
    umarım bundan sonra daha dikkatli olursunuz tekrar geçmiş olsun

SELÇUK
    Guest

abi ucuz atlatmışsın . kilo problemi bendede var kötü

Ordinaryus Enduroist VeYSeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bıçkın Delikanlı VeYSeL
    Motosiklet
    DL650A Vstrom
    Marka
    Suzuki

Alfa büyük geçmiş olsun ya..
    Annanemim bi lafı var bazen hızlı giderken arabada söyler..
    "Oğlum Yavaş git, bir kere değil her zaman bin" der..
    Web: Toplu.Biz
    Keşfedebildiğin kadar özgürsün..

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Alpaslan bey çok geçmiş olsun...
    Tekrarı olmaması dileklerimle..

Tüm dostlarımın kendine göre ders çıkartması gereken bir yazı...
    Teşekkürler paylaşım için..
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Enduroist Üye TamerHepsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer Hepşen
    Motosiklet
    MT-09
    Marka
    Yamaha

Çok geçmiş olsun... hepimizin başına benzeri şeyler geliyor malesef. Hayatında bu ve benzeri şekilde tehlike atlatmamış bir motosiklet sürücüsü var mı bilmem...

Söz konusu hayatlarımız olunca, kendi hatalarımızdan ders almamız da yetmiyor, başkalarının da hatalarından ders almak gerek...

Bu arada göbek ve göbeğin motosiklet sürüş dinamikleri üzerine etkileri konusuna girmek hiç işime gelmediği için yorum yapmıyorum...

Paylaşım için teşekkürler....

Tamer