Manisa'nın Kula İlçesi'nde motosikleti ile evine dönen 16 yaşındaki Ferhat Zeybek kavşakta önüne çıkan otomobile çarptı. Çarpma sırasında öldüğü sanılan genç, otomobilin sağ ön kapı camına sıkıştı. Otomobil sürücüsü, paniğe kapılarak çarpma anında öldüğü sanılan ön camdaki gençle birlikte kaçtı. Zeybek, kaza yerinden 25 kilometre ileride ölü bulunurken yola devam eden sürücü gözaltına alındı.

Kaza, dün saat 23.30 sıralarında Ankara- İzmir Karayolu’nun Alaşehir- Kula yol ayrımında meydana geldi. Ayazören Köyü’nden Kula’ya dönen Ferhat Zeybek'in kullandığı 45 RA 1716 plakalı motosiklet ile Alaşehir’e giden 57 yaşındaki Hüsamettin Demir yönetimindeki 45 ZR 147 plakalı otomobil kavşakta karşılaştı. Aşırı hızlı olduğu belirtelen motosiklet, otomobile sağ yan kapıdan çarptı. Kula Jandarma Karakol Komutanlığı'nın önünde meydana gelen kazada kask takmayan Ferhat Zeybek, çarpmanın şiddetiyle otomobilin ön kapı camına sıkıştı.
Otomobil sürücüsü Hüsamettin Demir, korku ve paniğe kapılarak ön cama sıkışan ve çarpma anında öldüğü sanılan Zeybek'in bedeniyle birlikte Alaşehir yönüne doğru kaçmaya başladı. Komutanlık önündeki jandarma görevlilerinin haber vermesi üzerine Demir’in peşine düşüldü, Alaşehir Emniyet Müdürlüğü'nden yardım istendi. Demir, Alaşehir'e 10 kilometre uzaklıktaki Baklacı Köyü yakınlarında durdurulup gözaltına alındı. Ancak otomobilde yapılan aramada motosiklet sürücüsü Ferhat Zeybek’e rastlanmadı. Yol boyunca yapılan aramada, kaza yerine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta Alaşehir Çayı Köprüsü yakınında yol kenarında Ferhat Zeybek'in cesedi bulundu. Kula Hacı Ömer Endüstri Meslek Lisesi 11. sınıf öğrencisi Ferhat Zeybek’in cesedi, savcının incelemesinin ardından Alaşehir Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Zeybek’in üç çocuklu ailenin ortanca çocuğu olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınan otomobil sürücüsü Hüsamettin Demir olayın şokunu üzerinden atamadı. Alaşehir Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Demir’in ilk etapta alkol ölçüm cihazını üflemek istemediği, sonrasında alınan kan örneklerinden alkollü olmadığının tespit edildiği bildirildi. Beş yıl önce Alaşehir Orman İşletme Şefliği’nden emekli olan üç çocuk babası Hüsamettin Demir’in kazayla ilgili ifade vermediği belirtildi.

“NASIL OLDUĞUNU HATIRLAMIYORUM”

Alaşehir’de yakalanıp Kula'ya getirilen otomobil sürücüsü Hüsamettin Demir, Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Otomobilinin ön kapı camına sıkışan 1 kişinin cesediyle 25 kilometre boyunca gittiği belirtilen Demir’in nöbetçi mahkemede, “Olay sırasında arabama bir şeyin çarptığını duydum, bu sırada şok geçirdim. Olayın nasıl olduğunu hatırlamıyorum. Polisler beni Kula'ya getirdiklerinde kaza yaparak adam öldürdüğümü söylediler. Olayla ilgili hiçbir şey hatırlamıyorum” dediği öğrenildi. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Demir’in, Alaşehir’e döndüğü belirtildi.

Kaynak: Hürriyet