Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 51 Toplam 268 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 4147484950515253545561101151 ... SonuncuSonuncu
501 den 510´e kadar. Toplam 2677 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye EmreCeylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Ceylan
    Motosiklet
    Ramzey QM200GY
    Marka
    Ramzey

Alıntı __face__ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    EMRE Kardeşim geçmiş olsun cidden, inan sen kadar bende rahatladım motorun çalışır hale geldiğine; el korumalar da cidden kıyak olmuş...

Kazasız belasız....
    en çok senin başını şişirdim abicim. Hep aklımdasn arıyacak oluyorum illa birşey çıkıyo abi . Kusura bakma abi
    EmreCEYLAN Arh(-)
    Ramzey QM200GY 10FV559
    554 2517406
    emreceylanblk@gmail.com
    Balıkesir/Merkez

Ordinaryus Enduroist __face__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı emreceylan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    en çok senin başını şişirdim abicim. Hep aklımdasn arıyacak oluyorum illa birşey çıkıyo abi . Kusura bakma abi
    Sıkıntı yok sen iyi ol yeter...
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Ordinaryus Enduroist özer hanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    özer hanlı
    Motosiklet
    Ybr 125 esd
    Marka
    Yamaha

1000 bakımı yapıldı.ve ilk yıkanması
    Konu özer hanlı tarafından (05-07-2011 Saat 01:41 ) değiştirilmiştir.
    Yuz'de israr etme, "Doksan da olur".
    Insan dediginde, "Noksan da olur"...
    Sakin buyuklenme, "Elde neler var".
    Bir ben varim deme, "Yoksan da olur".
    Hatasiz Dost Arayan, "Dosttan da olur

** MEVLANA **
    Takma kafana, At boşa

Özer HANLI

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    Hidayet HANLI

nice 1000 km lere kanki

Enduroist Kıdemli Üye Ünsal Ömer ÇAKMAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

Amanda aman , sıhhatler olsun

Sizin altınızda bez varken , bizim altımızda MZ vardı
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

Ep gene Trakya beeyaa Avrupa'lıyız çekemiyo susaklar...

0 532 4258807

Canlar Makina , Canlar A.Ş.

.

Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

Yaklaşık 10 aydan sonra Pegy'e dokundum. Dün akşam Facebook'tan Turgut'a bir merhaba dedim aldım gazı , çıkışta doğruca Pegy'nin yanına.

Bir çoğunuzun bildiği üzere geçen sene yılan hikayesine dönen tamir hadisesinin sonuna geldiğim akşamın sabahında marş boşa dönmeye başlayınca bir kenara atmıştım Pegaso'yu , ilk tahminim marş rublesi bilyası rulmanının dağılmış olmasıydı. Sahibinden com sitesinde 175 lira olan rulman parasını ayırıp kenara koymadıkçada pek dokunmak istemedim. Ama akşam Turgut gazı verince , gidip alternatör kapağını söktüm volanı elime aldım.

Rulman sağlam gözüküyordu ama dağılan birşeyler vardı , her yerde çapak vardı.Rulmanı söktüm gayet temiz çapaksız ve sağlamdı , sonradan dişlinin göbeğindeki kaynağın parçalandığını farkettim.

Bu tamir görmüş bi hallere getirilmiş parçanın orginal halinin nasıl olduğunu bilmediğim için Göktuğ ve Feyzan'ın fikirlerini bekliyorum.

Bugün parçayı işyerine getirdim. Üzerindeki kaynağı kaldırıp yeniden kaynatmayı düşünüyorum ???

0 532 4258807

.

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Abi şimdi sana söyleyebileceğim ilk şey bu mahvolmuş O rulmanın dağılmamış olması mucize çok şanslısın aslında maddi olarak da kardasın. Şimdi öncelikle bu rulman ın geçtiği hem o parça hemde onun diger tarafa girdiği buyuk parçanın iç çap ölçülerini sağlam bir kişiden temin etmelisin. Buyuk ihtimalle ki %12 olarak diyebilir mi f650 rulman ve setiyle aynısıdır bu. Ünsal abi yapman gereken tek şey bunu güzelce temizleyip o ölçülere getirmen. Tabi ki temizlediğğinde fotodaki o parçanın çapı ufalacak. Bir adet bilezik yapman gerekiyor ama burdaki işin püf noktası o bileziğin sertliği. Yanılmıyorsam ki soracam bunu 60 HRC sertlik gerekiyor çünkü rulman orda deli gibi bir kuvvet uyguluyor syırmaması lazım. O bileziği de o çapa geçirip üstten 4-5 adet punta atarsan kaynakla yılan gibi çalışır. Daha ayrıntılı bilgi için Motosiklet Mecmuası sf. 48

Kolaycıklar gele abicim

Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

Alıntı Goktug.Uguz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi öncelikle bu rulman ın geçtiği hem o parça hemde onun diger tarafa girdiği buyuk parçanın iç çap ölçülerini sağlam bir kişiden temin etmelisin.
    Büyük parça derken rulmanın konumlandığı volanı , mıknatısların olduğu ağır dalgamitrayı kastediyorsun sanırım. İç çap ölçüleri de rulmanın yatak ölçüleri oluyor haliyle değil mi?

Buyuk ihtimalle ki %12 olarak diyebilir mi f650 rulman ve setiyle aynısıdır bu.
    Evet aynılar ;) da nereden nasıl buluruz o ölçülerin orjinal ve sıfırlarını? Birde yatağa bilezik veya yatağı daratlma işi korkuttu beni açıkçası , mıknatısları falan almak gerekecek üzerinden sonra yerini nasıl doğrultacam ben onların :P Sökerken hayatta bakmam , işaretlememde
    Bu bölümü yanlış anlamış olabilirim noolur yanlış anlamış oliim

Ünsal abi yapman gereken tek şey bunu güzelce temizleyip o ölçülere getirmen. Tabi ki temizlediğğinde fotodaki o parçanın çapı ufalacak. Bir adet bilezik yapman gerekiyor ama burdaki işin püf noktası o bileziğin sertliği. Yanılmıyorsam ki soracam bunu 60 HRC sertlik gerekiyor çünkü rulman orda deli gibi bir kuvvet uyguluyor syırmaması lazım. O bileziği de o çapa geçirip üstten 4-5 adet punta atarsan kaynakla yılan gibi çalışır. Daha ayrıntılı bilgi için Motosiklet Mecmuası sf. 48

Kolaycıklar gele abicim

Resimdeki parçada bilezik mevcut zaten , punta yerine kaynakla çevirmişler. Ve bilezik olarak da sanırım bir rulmanın bileziğini kullanmışlar , sertlik olarak sanırım uygundur???

Komple çevrilen kaynak dağılmış burada bunun sebebi olarak da ilk montajda kama kırdığı zaman kaynağın yatağa sürtüp çapak kaldırmasına ve sonraki montajda bu çapağın kaynaklara dokunmasına bağlıyorum.

BU parçada benim aklıma gelen uygulama şuydu ;

Zaten şu haliyle , kaynağın parçalanmasıyla malzeme yüksekliği 0,5mm veya 1mm kadar alçalmış durumda. Ben üzerindeki bu kaynağı alıp malzemeyi temizleyeyim ama temizleyince 1mm daha yükseklik azalacak.
    Temizledikten sonra bileziği loctitte ile oraya çakayım , dişli ve bileziği punto ile sabitlemek yerine 2mm yüksekliğinde kaynakla çevireyim , tornada 0,2-0,3mm kadar çapağını alayım.

Akabinde volanı krank miline takarkende loctite ile muamele yapayım ?

Dökül bakalım

.

0 532 4258807

.

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Büyük parça derken rulmanın konumlandığı volanı , mıknatısların olduğu ağır dalgamitrayı kastediyorsun sanırım. İç çap ölçüleri de rulmanın yatak ölçüleri oluyor haliyle değil mi?

Aynen öyle demek istedim

Evet aynılar ;) da nereden nasıl buluruz o ölçülerin orjinal ve sıfırlarını? Birde yatağa bilezik veya yatağı daratlma işi korkuttu beni açıkçası , mıknatısları falan almak gerekecek üzerinden sonra yerini nasıl doğrultacam ben onların :P Sökerken hayatta bakmam , işaretlememde
    Bu bölümü yanlış anlamış olabilirim noolur yanlış anlamış oliim

Öncelikle sen şu 2. parçanın yani o mıktanıtıslı olanın da bir resmini koy abi. Mıknatısları falan alman gerekecek bir durum yokki yahu eğer ki f650 ile aynıysa. Öyle bir işlem yapmadık biz. Ama aslında mıknatısı düşünmezsek doğru anladın yazdığımı. Aslında sorun ordaki kaynak değil abi yani sen onu kaldırıp tekrar kanatsan tertemiz tesen falan hiçbir işe yaramayacak. senin asıl derdin rulmanın tutunduğu yüzey yani resme göre yan duvar. orasını rulman yiyip aşıundırdığından tutmuyor ve rulman biliyorsun tek tarafa döner oteki tarafa kitler bu yuzden de kitlemeyi yapamadığından aleti döndüremiyor . Sen ne olursa olsun o ölçülere getirme işlemini yapacaksın.

Resimdeki parçada bilezik mevcut zaten , punta yerine kaynakla çevirmişler. Ve bilezik olarak da sanırım bir rulmanın bileziğini kullanmışlar , sertlik olarak sanırım uygundur???

Abi yaptıkları bilezik zaten sağlıklı olsa bu hale gelmezdi diye dusunuyorum onu kullanamayacaksın zaten yani ister uygun olsun ister olmasın o aşınmış gitmiş bi kere.

Komple çevrilen kaynak dağılmış burada bunun sebebi olarak da ilk montajda kama kırdığı zaman kaynağın yatağa sürtüp çapak kaldırmasına ve sonraki montajda bu çapağın kaynaklara dokunmasına bağlıyorum.

Saçma sapan bir kaynak işlemi yapılmış gereksiz abi.

BU parçada benim aklıma gelen uygulama şuydu ;

Zaten şu haliyle , kaynağın parçalanmasıyla malzeme yüksekliği 0,5mm veya 1mm kadar alçalmış durumda. Ben üzerindeki bu kaynağı alıp malzemeyi temizleyeyim ama temizleyince 1mm daha yükseklik azalacak.
    Temizledikten sonra bileziği loctitte ile oraya çakayım , dişli ve bileziği punto ile sabitlemek yerine 2mm yüksekliğinde kaynakla çevireyim , tornada 0,2-0,3mm kadar çapağını alayım.

Akabinde volanı krank miline takarkende loctite ile muamele yapayım ?

Şu yukarıda yazdığın iş tamamiyle hatalı diye düşünüyorum. Bunu yapmak istemenin mantığını da anlayamadım. Çok basit anlatayım tekrar hem o dişli parçanın ortasındaki çıkıntının dış çapını hem de diğer büyük parçanın göbeğindeki rulmanın girdiği yerin iç çapını ölçüye getireceksin rulmanı araya koyup takacaksın olay bitecek sadece burda önemli olan yapma biçimin işin temeli bu.

Dökül bakalım

İndim dereyeee daş bulamadddımmmm

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Motorumda, debriyaj ayırmama gibi bir problem çıktı bıraktım servise ben de tatile
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Sayfa 51 Toplam 268 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 4147484950515253545561101151 ... SonuncuSonuncu