Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 12 Sayfa bulundu
    Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Standart Benzindeki Oktan Kavramının Yanlışları ve Doğruları..

Bildiğiniz gibi ülkemizdede 95, 97, 98, 100 oktan benzin satılmakta. Yüksek oktanlı benzinler genelde yüksek performans yakıtı olarak lanse edilmekte, bu benzini kullanınca performansın arttığı, tüketimin düştüğü vs... iddia edilmekte.

Fakat halk tarafından bilinenlerin neredeyse tamamının yanlış olması ve oktan meselesinin bir pazarlama taktiğine dönüşmesi sebebi ile motorcu dostlarımla bu konunun teknik içeriğini paylaşmak istedim.

Öncelikle, oktan sayısı bir referanstır ve benzinin içindeki gerçek oktan sayısını belirtmez, ayrıca oktanın PERFORMANSLA, TÜKETİMLE ALAKASI YOKTUR.

Bildiğiniz gibi içten yanmalı benzinli motorlar benzin ile havayı sıkıştırdıktan sonra buji ile ateşleyerek çalışırlar. Her motorun sıkıştırma oranı farklıdır. Her yakıt belli bir miktar sıkıştırma basıncına kadar buji olmadan dayanır bir süre sonra buji olmasa bile kendiliğinden yanıverir. Bu tehlikeli bir durumdur. Vuruntu olarak kendini belli eder ve motora hasar verebilir. Ayrıca performansı da düşürür. Dolayısı ile belli bir motorun belli bir sıkıştırma ile vuruntu yapmadan (yani benzin buji çakmadan önce kendiliğinden yanmadan) çalışabilmesi için bir minimum oktan gereklidir. BU MİNİMUM MOTOSİKLETİNİZİN KİTAPÇIĞINDA BELİRTİLİR. Ama nadiren 95 oktanın üzerinde benzin gereklidir.

95 oktan benzin demek, aldığınız benzinin içinde 95 oktan var demek değildir. 95 oktan benzinin anlamı, aldığınız benzinin kimyasal olarak vuruntuya karşı direncinin %95 isooktan ve %5 heptan karışımıyla aynı olduğu anlamına gelir. Yani benzinin oktanı, içeriğinden dolayı değil gerçek isooktan-heptan karışımın belli yüzdelerinde elde edilen vuruntu direncine karşılık gelecek şekilde belirlenir. Bu sebeple 100 oktandan daha yüksek yakıtlar olabilir. Çünkü dünyadaki en vuruntu-dirençli yakıt isooktan değildir.

Bunun ölçümünde iki farklı ölçüm standardı vardır fakat ülkemizde RON kullanılmaktadır. RON dışında bir de MON ölçüm sistemi vardır. Örneğin Amerikada RON ve MON'un ortalaması alınır, bu sebeple amerikada 87 oktan olan bir benzin avrupada 95 oktan olabilir.

Örneğin benim Honda motosikletimin kitapçığında RON değeri 91 oktan ve üstü yakıt kullanabilirsiniz diyor. Bunun anlamı benim motosikletim avrupa standardında 91 oktan (normal) benzinle bile çalışır. (Motosikletim katalitik konvertörlü olduğu için kurşunsuz olmak kaydı ile tabiki) 11:1 sıkıştırma oranlı CBR125'in kitapçığında ise 93 oktan yazıyor. Yani benzinin 100 yıldır var olduğunu düşünürsek 95 oktan aslında yeterince "yüksek" bir oktan değeri.

Performans meselesine gelince, bir yakıtın performansı tamamen enerji içeriğine bağlıdır. Bu enerji içeriğinin oktan sayısı ile bir alakası yoktur. Fakat genelde enerji içeriği yüksek benzinler (kaliteli benzinler) yüksek oktan adı altında satılmaktadır. Bu sebeple bazı yüksek oktanlı benzinler daha yüksek enerjiye (yani daha yüksek performansa) sahip olabilir (ama çok az fark edecek şekilde). Ama bu sizin motosikletinizin ya da otomobilinizin motoru bundan yararlanabilecek anlamına gelmiyor. Piyasadaki motosikletin %99'unda hiç farketmiyor.

Bu arada motorda oktan isteğini belirleyen sıkıtırma oranı değildir. Ne kadar sıkıştırma basıncı elde edildiği önemlidir. Yüksek sıkıştırma oranı sadece elde edilebilecek maksimum sıkıştırmayı etkiler.

Bu durumda eğer motosikletinizi üreten firma özellikle yüksek oktanlı benzin kullanmalısınız diye yazmadıysa yüksek oktan benzin kullanmak sadece ekonomik olarak daha pahalıya gelecektir. Size bir yararı olmayacaktır.

Yüksek oktanlı benzin ancak ciddi yüksek performanslı araçlarda biraz farketmektedir. Yani sizin motosikletiniz yüksek oktan talep etse bile kazanacağınız fark yüzde 1-4 ancak olacaktır. Modern 300 beygirlik motorlarda bile 10 beygir ancak farketmektedir.

Ayrıca, yüksek oktan SADECE maksimum güçte farkeder. Yani maksimum devir, maksimum hızlanma dışındaki kullanımlarda pek bir fark olmamaktadır.

Bulunduğunuz yerin rakımı yükseldikçe de oktan ihtiyacınız düşer. Deniz seviyesinde 95 oktanla mutlu olan bir motor 500-1000 metre rakımda 93-91 oktanla da mutlu olacaktır.

Dolayısı ile size bir yararı olmayacaksa,

* ben denedim yüksek performans verdi,
    * bir depoyla 50 km fazla gittim,
    * kaliteli abi bu benzin çekişi arttı,

gibi laflara aldanmayın. Yüksek oktanlı benzin pahalıdır. Kazıklanmayın.

Ayrıca yüksek oktanlı benzinin yanması daha güçtür, bu da ilginç bir ironi.

Peki bazı LPG'nin 110 oktan olduğunu biliyor muydunuz?

Alkol katılarak oktanı yüksek ama enerji içeriği (performansı) düşük yakıtlar yapmak da mümkündür. Daha önce de söylediğim gibi benzinin performansı ile oktanı direk alakalı değil.

Oktan sayısını yükselten çeşitli katkılar mevcut. Bunlar sadece oktan sayısını yükseltir. Sadece, yüksek oktanlı benzine kesin ihtiyacınız varsa ve bulamıyorsanız motorunuzun vuruntu yapmasını engellemek içindir.

Sonuç olarak oktan meselesini kafanıza takmayın alın kurşunsuz 95 motosikletinizin zevkini ucuz çıkarın.

LÜTFEN BU BAŞLIĞA CEVAP OLARAK ŞUNLARI YAZMAYIN:

* Ben denedim benim motorum çok rahat çalıştı.
    * Az yaktı.
    * İyi kaçtı.

Sizin tecrübeniz sadece psikolojik bir aldanma. Size hak vermiyor değilim, reklamı bu şekilde yapılınca aldanmamak elde değil.

İşin bilimi, matematiği kimyası açıkladığım gibi. Benzin satan firmalar sokakta araçların sadece binde birinin ihtiyacı olduğu halde güzel reklam ve pazarlama yaparak aynı benzini size pahalıya satmaya bayılıyorlar. Bunu yurdum insanının birbirine gaz vererek körüklemesi de bir olay tabi.

Ayrıca az yaksa bile, litresi daha pahalı, ne kâr ettinizki?

Dizel araçlarda ÖZELLİKLE düşük oktan tercih edilir. Çünkü bu tür motorlarda buji bulunmaz ve yakıtın kendinden tutuşması tercih sebebidir. Bu sebeple dizellerde setan sayısı bilgisi verilir. Setanı yüksek mazot daha kolay kendiliğinden tutuşur.

Bazı gelişmiş teknolojiye sahip otomobiller yüksek oktan ihtiyacı olsa bile düşük oktanla çalışabilmekte. Bu tür araçlarda 95/98 kulanabilirsiniz ama 98 kullanırsanız daha iyi olur gibi ibareler bulunur. Bu araçlarda motor işletim sistemi vuruntu algıladığı zaman ateşlemeyle oynayarak motorun zarar görmesini engeller ve düşük performans da verse çalışır. Ama ancak yüksek devirlerde yüksek akselerasyon kullanımda farketmektedir.

Piyasadaki otomobillerin ve motosikletlerin tamamına yakınında, 95'ten yüksek oktan hiçbirşey farkettirmeyecektir. Bazılarındaki fark da fiyatına deymeyecek/hissedilmeyecek oranlarda olmaktadır.

Sıradan motosikleti olanlar zaten konuyu hiç düşünmemeli, ekstrem yüksek performansa sahip motosiklet sahipleride motosikletin KİTAPÇIĞINA BAKMALI. Yani eşe doşta servise vs... sormayın. Sizden daha iyi bilmek zorunda değiller. Bizim aradığımız yüksek oktanlı değil; uygun oktanlı, uygun fiyatlı, yüksek kaliteli benzin. Bu da adı sanı belli ve şekli şemali düzgün istasyonlardan elde edilebilir. Bir benzinin özellikleri sadece oktan ve enerji içeriğinden ibaret değildir. Motoru temizleme özelliği, istasyonun kalitesi vs... bunlar da önemlidir.
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Enduroist Kadim Üye Bülent İNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent İNAL
    Motosiklet
    V-Strom K/05 Kırmızı
    Marka
    Suzuki

95 Oktandan başka benzin kullanımı yapmadım sadece bir kere benzin bulamadığımda yaptım.
    Sonuç:Büjileri elime aldım nerdeyse yolda kalacaktım Allahtan elimde yedeği vardı değiştirdim yola devam.
    Elime aldığım bujilerde 1000 KM daha yapmamıştı yani yeni sayılırdı.
    Bülent İNAL

Herkes aynıyken Ben farklıyım
    Şimdi herkes fark peşinde
    Ben aynıyım
    Buda benim farkım

Enduroist Üye ufuk tarhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ufuk tarhan
    Motosiklet
    zat 150 mondial-arora 150

Doğru teşhisler ile bizi doğru bir şekilde yönlendiriyorsunuz. Teşekkürler. Bu arada hepinizin geçmiş Ramazan Bayramını kutlarım.

Ordinaryus Enduroist __face__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

GÜRBÜZ abicim
    şimdi şööle oluyoo
    * Ben denedim benim motorum çok rahat çalıştı.
    * Az yaktı.
    * İyi kaçtı.

tamam dur vurma banaa abiii...

eline yüreğine sağlık bilgilendirdin bizi

saygılar...
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Enduroist Üye srkntpc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    serkan topçu
    Motosiklet
    F650 GS sarı civciv
    Marka
    Bmw

Gürbüz bey,
    Konuyu canlandırmış gibi olucam ama şuan tamda benim sorunum olan bir konu f650gs ime 97oktan koymak gibi bir gaflette bulundum tamda depo bitmişken üstelik fulleyerek.motorumu 2 gün kullanmamıştım bugün şöyle bir turlayım dediğimde motorda vuruntulu, titreyerek çalışma ve gaz yememe gib bir problemle karşılaştım oysaki hafta sonu 250km ye yakın yol yaptım herhangi bir sorunla karşılaşmadım bu tür sorun yaşayan başka arkadaşlar olmuşmudur diye sormak istedim teşekkürler.

Banned
    Isim
    sevket sezen
    Marka
    HarleyDavidson

oktana bakmıyorum markaya bakıyorum,petrol ofisinden aldıgımda motorumla sakin kullanmda 455 km yapıyorum hiç değişmiyor,opetten alınca 446 km yapıyorum ama agresif kullanımla,shellden aldıgımda 420 km zor görüyorum normal kullanımda başka markaları denemedim ama denicem

Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı srkntpc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gürbüz bey,
    Konuyu canlandırmış gibi olucam ama şuan tamda benim sorunum olan bir konu f650gs ime 97oktan koymak gibi bir gaflette bulundum tamda depo bitmişken üstelik fulleyerek.motorumu 2 gün kullanmamıştım bugün şöyle bir turlayım dediğimde motorda vuruntulu, titreyerek çalışma ve gaz yememe gib bir problemle karşılaştım oysaki hafta sonu 250km ye yakın yol yaptım herhangi bir sorunla karşılaşmadım bu tür sorun yaşayan başka arkadaşlar olmuşmudur diye sormak istedim teşekkürler.
    Sevgili Dostum; muhtemel benzinde Solvent var, yada depoda su vardır. Vakit kaybetmeden depoyu boşalt, mümkünse yeni bir benzinle çalkala (1/2 Litre kadar çalkalama için yeter.) önce Opet'ten alacağın enjektör temizleyici, yada su giderici katkı al (Opet'in kendi ürünü) yarım depoya hepsini at (üzerinde filan litreye bir kutu at der ama sen aldırma, hepsini at) 10-15 km kullan depoyu Full'e... yaklaşık 100-150 km sonra filan kendine gelecektir yavaş yavaş... Ama hemen düzelmeyecek gün geçtikçe düzelecektir...

Durumu da bize bildir, sakın hemen bir motorcuya gitme derim...
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Isim
    serkan topçu
    Motosiklet
    F650 GS sarı civciv
    Marka
    Bmw

Alıntı __face__ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Dostum; muhtemel benzinde Solvent var, yada depoda su vardır. Vakit kaybetmeden depoyu boşalt, mümkünse yeni bir benzinle çalkala (1/2 Litre kadar çalkalama için yeter.) önce Opet'ten alacağın enjektör temizleyici, yada su giderici katkı al (Opet'in kendi ürünü) yarım depoya hepsini at (üzerinde filan litreye bir kutu at der ama sen aldırma, hepsini at) 10-15 km kullan depoyu Full'e... yaklaşık 100-150 km sonra filan kendine gelecektir yavaş yavaş... Ama hemen düzelmeyecek gün geçtikçe düzelecektir...

Durumu da bize bildir, sakın hemen bir motorcuya gitme derim...

Feyzhan bey mrb,

Hatırlarsanız bir kaç gün önce iridium buji için rahatsız etmiştim sizi, buji konusunda orjinal D8EA ya karar verdim. yakıtı opetten almıştım(kesinlikle reklam yapmıyorum ) bir kaç kullanıcı arkadaşımada danıştım aynı şekilde yönlendirdiler bugun ilk olarak depodaki tüm benzini çekip 95oktan ile doldurucam ve temizleyici atıcam duruma göre tekrardan bilgilendirim forum ailesini birde 97oktandan dolayı bujileri yenilemek zorunda kalan arkadaşlar olduğunu okudum değiştirmeme gerek varmıdır ??

Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı srkntpc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Feyzhan bey mrb,

Hatırlarsanız bir kaç gün önce iridium buji için rahatsız etmiştim sizi, buji konusunda orjinal D8EA ya karar verdim. yakıtı opetten almıştım(kesinlikle reklam yapmıyorum ) bir kaç kullanıcı arkadaşımada danıştım aynı şekilde yönlendirdiler bugun ilk olarak depodaki tüm benzini çekip 95oktan ile doldurucam ve temizleyici atıcam duruma göre tekrardan bilgilendirim forum ailesini birde 97oktandan dolayı bujileri yenilemek zorunda kalan arkadaşlar olduğunu okudum değiştirmeme gerek varmıdır ??
    Aslında asıl sorun şudur ki: Eskiden rafineriden 97 oktan çıkışı vardı, şimdi ise 95 oktan çıkışı var sadece! benzini 97 oktana, oktan yükselticiler ile ulaşıyorlar! bu da kalıntılar oluşturuyor; en kolay solventle oluyor bu iş, fakat solven yanıcılığı kuvvetli olmasına karşın, beklediğinde sümüksü, hatta daha fazla beklediğinde reçine gibi bir kalıntı haline geliyor, karbüratörden yada enjektörden geçemez hale geliyor... Alır almaz bitirirsek sıkıntı olmuyor...

Bujilerin değiştirilmesinin sebebi ise: solventin yanarken yüksek ısı çıkışına ulaşması, dolayısıyla buji ısınıyor ve zarar görüyor! Ama seninkinde bu gibi bir şey olduğunu sanmıyorum, bu hali ile uzun kullanmadıysan! Çıkart bir temizle bujiyi, çak gitsin...

Hatta sen şimdi, beni de ara istersen yine...

ÖNEMLİ NOT: Ben Opet'ten 2 kere solventli, 2 kerede sulu benzin aldım; farklı Opet'lerden hemde... Opet'e sadece lastik şişermeye girerim...
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Isim
    serkan topçu
    Motosiklet
    F650 GS sarı civciv
    Marka
    Bmw

Alıntı __face__ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında asıl sorun şudur ki: Eskiden rafineriden 97 oktan çıkışı vardı, şimdi ise 95 oktan çıkışı var sadece! benzini 97 oktana, oktan yükselticiler ile ulaşıyorlar! bu da kalıntılar oluşturuyor; en kolay solventle oluyor bu iş, fakat solven yanıcılığı kuvvetli olmasına karşın, beklediğinde sümüksü, hatta daha fazla beklediğinde reçine gibi bir kalıntı haline geliyor, karbüratörden yada enjektörden geçemez hale geliyor... Alır almaz bitirirsek sıkıntı olmuyor...

Bujilerin değiştirilmesinin sebebi ise: solventin yanarken yüksek ısı çıkışına ulaşması, dolayısıyla buji ısınıyor ve zarar görüyor! Ama seninkinde bu gibi bir şey olduğunu sanmıyorum, bu hali ile uzun kullanmadıysan! Çıkart bir temizle bujiyi, çak gitsin...

Hatta sen şimdi, beni de ara istersen yine...

ÖNEMLİ NOT: Ben Opet'ten 2 kere solventli, 2 kerede sulu benzin aldım; farklı Opet'lerden hemde... Opet'e sadece lastik şişermeye girerim...

yaklaşık olarak 50km yol gittim daha önceden kullandığım yakıt ise shell 95 di sorunsuzdu bende birdaha almayı düşünmüyorum opetten.içimin rahat etmesi için değiştiricem bujileri nede olsa motorumuda yeni almış durumdayım

akşam 6 gibi işten çıkmış motoruma ulaşmış olucam bu saatlerde rahatsız edebilirim uygun olursa

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu