Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 14 Sayfa bulundu
    Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Exclamation Motosiklet Üzerinde Doğru Oturuş Pozisyonu

Belki çok fazla önem vermediğimiz bir konu ile ilgili fikirlerimizi paylaşmak istiyoruz. Konumuz motosiklet üzerinde konumlanma. Motosikletten indiğinizde bacaklarınızın iç kısmı haricinde başka bir yerleriniz ağrıyor ise, aşağıdaki yazı tam size göre.

Çok dikkat etmesekte motosiklet üzerinde ki konumlanmamız, yolda tutuşumuzu etkileyen bir faktördür. Motosikletin üzerinde ne kadar rahat olursanız yol tutuşunuz o kadar artar. Ayrıca uzun soluklu yolculuklarda da o kadar rahat, konforlu ve güvenli bir seyehat etmiş olursunuz. Bu önemlidir, çünkü güvenlik ve konfor oturuş pozisyonuna da bağlıdır.

Motosikletinizden de indiğinde bacaklarınızın iç kısmı haricinde başka bir yeriniz ağrımamış ve doğal olarakta hiç ya da daha az yorulmamış olursunuz.
    Yolda giderken oturuş pozisyonunuzu kontrol edebileceğiniz iki farklı metot var. Bunlardan hangisi sizin için daha akılda kalacak ise onu uygulayabilirsiniz.
    Öncelikle aşağıdan yukarıya doğru olan kontrol şeklini görelim.

Motosikletinizin peglerine ayakların uç kısmı (ön topukta denir) basmalıdır ve ayaklarınızın da motosiklete paralel şekilde olması gereklidir (şekil 1).

Çünkü, topuklarınızın üstünde yeteri kadar zıplayamazsınız. Peglere ayakların ön topukları ile basılmasındaki amaç, bacakların aynı motosiklet amortisörü gibi, bir amartisör görevi görmesidir. Aynı zamanda bu şekilde (ön topuklar ile basış ve ayaklar motosiklete paralel) basmak, bacaklarınızın benzin deposunu kavramasını sağlayacaktır (şekil 2).

Çünkü motosikleti elleriniz değil bacaklarınız tutar, tutmalıdır. İşte bu şekilde olursa sadece bacaklarınızın iç kısmı ağrır. Çünkü artık motosikleti elleriniz ile değil bacaklarınız ile tutmaya başladınız. Ayaklarınızın bu şekilde olması sayesinde, vitesleri rahatça değiştirebilir ve ani bir durumda da arka freni de rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca bir kasiste topuklarınızın üzerinde motosiklette ayağa kalmak, ön topukların üstünde ayağa kalkmaktan daha zor ve tehlikelidir.
    Ayakların ön topuğu ile peglere basma işini çoğu zaman eğitimlere katılan arkadaşlar ile tartışıyoruz. Ayakların vitesin ve arka frenin üzerinde olmasının daha rahat olduğunu söylerler. Bu şekilde daha hızlı debriyaj ve daha hızlı fren yapmaya olanak sağladığını söylerler. Burada şunun önemini de vurgulamak gerekli. Hiç kimse bir virajdayken fren yapmak istemez. Çünkü bir virajda fren yapıldığında motosikletinizin lastiğinden ikinci bir şey daha istemiş olursunuz. İşte ayağı arka frenin üzerinde olan bir sürücü, virajdayken yoldaki her hangi bir kasis veya çukurdan dolayı ayağının arka frene haberi bile olmadan basmasına sebebiyet verebilir.
    Vites pedalına basışa da bakıldığında fikirler aynı. Bazı sürücülerin ayağı, peg ile vites pedalı arasından aşağıya doğru sarkık şekilde durur. Bu kullanıcılar da vites pedalına dahat rahat ulaştıklarını ve vitesi değiştirdiklerini söylerler. Ayağı peg ile vites pedalı arasında olan bir sürücünün vitesi yukarı atması belki rahat olabilir ama vitesi düşürmesi için yapacağı hamleler çok fazladır ve motosikletin dengesini bozabilir. Ayrıca ayakları peg ile vites pedalı arasında olan sürücünün virajda ayağını yere sürtmesi an meselesidir. Virajdayken böyle bir durumun beklenmedik bir zamanda başınıza gelmesi sizi telaşlandırabilir. İstemeden de olsa motosikletin dengesinin bozulmasına ve en önemlisi konsantrasyonunuzun da bozulmasına neden olabilir. Böyle bir durumda ister istemez ayağınıza bakarak, bir an bile olsa bakışınızı yoldan ayırma ihtimaliniz olabilir. Unutmayın, 50 kilometre ile giden bir sürücünün 1 saniye bakışını yoldan ayırması demek, yaklaşık 15 metre hayali (görmeden) yol aldığı anlamına gelir.

Biraz daha yukarı çıkalım, geldik bel ve sırt bölgesine. Bedeninizi hafifçe öne doğru eğmeli ve göğüsünüzü hafifçe dışarı doğru çıkarmalısınız. Selede mümkün olduğunca depoya yakın oturmalısınız. Omuzlarınızı da düşürmelisiniz (şekil 3).

Kollar, yola paralel olmalıdır (şekil 4). Omuzlarınızı düşürdüğünüzde kollarınızın yola paralel olduğunu fark edeceksiniz. Kollarınız eğer gergin ise, motoru ayaklarınız ile tutmuyorsunuz demektir. Kolların gergin olması, yoldan gelecek tepkilerin (kasis, çukur vs.) motosiketin amortisörlerinden gidona ve gidondan da kollara gelmesini ve bu tepkinin tekrar gidona gidip motosikletin dengesinin bozulmasına neden olabilir. Hiç birimiz bir virajdayken yoldan gelen bu tepkilerin, kollardan yine gidona gidip motosikletin dengesini bozmasını istemeyiz. Aynı zamanda omuzların düşük ve kolların yola paralel olması ile, gidona uyguladığınız kuvvet daha hassas ve etkili olur. Bu şekilde olursa ani bir durumda “kıvırmaca” hareketini daha rahat yapabilir ve bir tehlikeden daha iyi kaçabilirsiniz. Tabi ki hedef tehlikenin çok daha önceden fark edilip/tahmin edilip, işi şansa ve ani motosiklet hareketlerine bırakmadan o tehlikeden hissettirmeden uzaklaşmak olmalıdır. Yolda giderken tavuk kanadı hareketini (kolların kanat çırpar gibi hareketi) rahat yapabiliyor olmalısınız. Arada sırada bunu yapmak, motosiklet üzerinde ki oturuş pozisyonunuzun da bir kontrolü olur.

Gelelim baş bölgesine. Burada da çene yola paralel şekilde olmalıdır (şekil 5).
    Kimse yolu görmeden gidemez, tabi ki bakışınız da ileride olmalı. Yolu daha rahat okuyabilmeniz ve tarayabilmeniz için çenenizin yola paralel ve bakışınızın da ileride olması gereklidir.

Özellikle ayakların peglere basma şekli ilk başlarda zor ve zahmetli gelsede, inanın bir süre kendinizi buna zorladıktan sonra, artık ayaklarınızın ister istemez bu şekilde doğru basacağını göreceksiniz.
    Diğer bir kontrol metodu da yukarıdan aşağıya. Yine kafadan başlayıp, omuzlar, sırt, göğüs, kollar, bacaklar ve ayaklar şeklinde kontrol edilebilir.

Ayakların peglere doğru şekilde basılması ve bacakların motorun deposunu sarmasının yukarıda anlatılan doğru şekilde yapılması, motosikletin yönlendirilmesinde de size ekstra avantaj sağlayacağını lütfen unutmayınız.
    Yazının başında da dediğimiz gibi, KONFOR, GÜVENLİK VE YOL TUTUŞU OTURUŞ POZİSYONUNA DA BAĞLIDIR.
    Motosikletinizin yol tutuşunu artırmak istiyor, daha konforlu, daha güvenli ve daha az yorulmak istiyor iseniz bunlara dikkat etmenizi öneririz.

Copy:Engin Balaban
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

2. GürbüzOKATAN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emre Dalgic (10-08-2014)

Enduroist Kadim Üye Bülent İNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent İNAL
    Motosiklet
    V-Strom K/05 Kırmızı
    Marka
    Suzuki

Güzel bilgiler için sagolasın
    Bülent İNAL

Herkes aynıyken Ben farklıyım
    Şimdi herkes fark peşinde
    Ben aynıyım
    Buda benim farkım

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Sarıgül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Sarıgül
    Marka
    Diger

Bu eğitici bilgiler için teşekkürler.Elinize sağlık..

Ordinaryus Enduroist VeYSeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bıçkın Delikanlı VeYSeL
    Motosiklet
    DL650A Vstrom
    Marka
    Suzuki

Gayet faydalı bir paylaşım teşekkürler QuZiM
    Web: Toplu.Biz
    Keşfedebildiğin kadar özgürsün..

Enduroist Katılımcı Üye msari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mustafa sarı
    Motosiklet
    f650gs
    Marka
    Aprillia

Bedeninizi hafifçe öne doğru eğmeli ve göğüsünüzü hafifçe dışarı doğru çıkarmalısınız
    gürbüz hocam,
    bu şekilde fazla seksi olmayalım

Enduroist Katılımcı Üye Emre Dalgic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Dalgic
    Motosiklet
    1190 ADV
    Marka
    Ktm

bunu yapanlardan biri de benim sol ayak surekli vites pedalinin altinda
    vites yukseltmek boyle daha kolay ama burada kritik olan acil durumlarda motor freninden de faydalanmak icin vites dusurmek olmali. ayak pedalin altinda beklerse o zaman biz yolu uzatmis oluyoruz bu da tepki suresini uzatiyor. aliskanlik iste. bir keresinde on topuk seysini yapayim dedim, beyin alismayinca vites yukseltecegim yerde dusurdum. motor beni sarsti. egitim sart.

Alıntı GürbüzOKATAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayakların ön topuğu ile peglere basma işini çoğu zaman eğitimlere katılan arkadaşlar ile tartışıyoruz. Ayakların vitesin ve arka frenin üzerinde olmasının daha rahat olduğunu söylerler. Bu şekilde daha hızlı debriyaj ve daha hızlı fren yapmaya olanak sağladığını söylerler. Burada şunun önemini de vurgulamak gerekli. Hiç kimse bir virajdayken fren yapmak istemez. Çünkü bir virajda fren yapıldığında motosikletinizin lastiğinden ikinci bir şey daha istemiş olursunuz. İşte ayağı arka frenin üzerinde olan bir sürücü, virajdayken yoldaki her hangi bir kasis veya çukurdan dolayı ayağının arka frene haberi bile olmadan basmasına sebebiyet verebilir.
    Vites pedalına basışa da bakıldığında fikirler aynı. Bazı sürücülerin ayağı, peg ile vites pedalı arasından aşağıya doğru sarkık şekilde durur. Bu kullanıcılar da vites pedalına dahat rahat ulaştıklarını ve vitesi değiştirdiklerini söylerler. Ayağı peg ile vites pedalı arasında olan bir sürücünün vitesi yukarı atması belki rahat olabilir ama vitesi düşürmesi için yapacağı hamleler çok fazladır ve motosikletin dengesini bozabilir.

8. Emre Dalgic, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (10-08-2014)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Alıntı Emre Dalgic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunu yapanlardan biri de benim sol ayak surekli vites pedalinin altinda
    acil durumlarda motor freninden de faydalanmak icin vites dusurmek olmali.
    Sol ayak vitesinde altında iken kazaya bile gerek kalmadan ayağınıza zarar verebilirsiniz yapılmaması tavsiye olunur.

Diğer taraftan motor freni ile vites frenini ayırmak ta fayda var. Bunu şimdilik bu kadar yazayım önümüzdeki günlerde eğitim başlığında bu konuyu açar orada tartışırız.

Motor freni gaz kolu ile yapılır, vites düşürerek yapılan (ama yapılması tavsiye edilmeyen) vites frenidir ve Erkan hocamın tabiri ile adamı yere çarpar.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sol ayak vitesinde altında iken kazaya bile gerek kalmadan ayağınıza zarar verebilirsiniz yapılmaması tavsiye olunur.

Diğer taraftan motor freni ile vites frenini ayırmak ta fayda var. Bunu şimdilik bu kadar yazayım önümüzdeki günlerde eğitim başlığında bu konuyu açar orada tartışırız.

Motor freni gaz kolu ile yapılır, vites düşürerek yapılan (ama yapılması tavsiye edilmeyen) vites frenidir ve Erkan hocamın tabiri ile adamı yere çarpar.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Sadık Abi,

Konular birikti. Sıradan aç bakalım başlıkları. Biri bitince diğerine başlarız.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Tamamdır hocam.

İlk konu bu durumda geçen sefer unutup selemden konu uydurduğum bakış olacak

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

12. Sadık SÖNMEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (11-08-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Emre Dalgic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Dalgic
    Motosiklet
    1190 ADV
    Marka
    Ktm

😄
    Sadik bey ben vites frenini kastetmistim. Motor uygun devrin altina geldigine vites dusurerek daha kisa sure ve mesafede durmanin sakincasi yoktur diye dusunuyorum. Yeni konu acilir diye yanlis mi dusunuyorum acaba diye sormaya da cekiniyorum 😄
    Onunuzdeki arac diyelim ki seyreden bir trafikte abes bir sekilde fren yapiyor veya duruyor. Fren yaparken vites dusurmek daha kisa surede durmami sagliyor. Bazi motorlarda abs de yok biliyorsunuz. Baska methodlar uygulanabilir mi bilmiyorum.
    Bir de bu pege ayagin on topuguyla basma seysi iyi fikir gercekten. Bir tek kirmizi isikta kalkarken sik sik vites atmak gerekiyor. O sirada 5inci vitese vs atana dek ayagi vites pedali altinda tutmak daha seri oluyor.

14. Emre Dalgic, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (12-08-2014)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu