"Daha İyi Bir Sürücü Olmak" ve "Motosiklet Kontrol Sistemleri" bölümlerinden sonra kitabımızın 3. bölümü olan "GÖZLEM" bölümü hakkında sizlere kısa kısa bilgiler vermek ve bazı önemli noktalarının altını çizmek istiyorum.

Kitabın içerik bölümüne göz attığımda ilginç bir şey ile karşılaştım. İçindekiler kısmında her bölümün ve o bölümün altındaki alt başlıkların sayfa numaraları bulunmaktadır. Bu bilgi içerikli kitaplarda gayet olağan karşılanacak bir durumdur. Benim dikkatimi çeken şey ise kitabımızda bulunan 10 bölüm içerisinde en fazla sayfanın GÖZLEM başlığına ayrılmış olmasıydı.

Motosiklet kullanıcısı olarak en keyif aldığımız ama aynı zamanda aklımızı en çok kurcalayan şey viraj dönmektir sanırım. Motosiklet Yol Sanatı adındaki bir kitaptan da sanatımızı icra edecek ve bu sanat içinde göze çok hoş görünen bir konu hakkında bize bir reçete vermesini istiyoruz.

İşte yol, işte viraj işte motor hadi dön bakalım!!!

Ama bazı şeyleri öğrenip farkına varmaya başladıkça durumun hiç te düşündüğümüz gibi olmadığını görüyoruz. Neymiş o düşünmediğimiz gibi olan şey? Yıllar önce motosikletli İngiliz Polislerinin eğitiminde kullanılan bir kaynakta viraj dönmek için ayrılan alanın dolu dolu 175 sayfalık kitapta sadece 15 sayfa olduğu gerçeğidir.

Kitabın ana temel olarak üzerine inşa edilen GÜVENLİK olgusunun aslında ileri sürüşün ta kendisi olduğunu anlamaya başlıyoruz. Kafamda yanan Edison ampulünün konuşma balonunda şu kelimeleri görüyorum ve kendi kendime seslendiriyorum.

- Viraj kolay. Önemli olan oraya kadarki bölümde sen yapman gereken şeylerin ne kadarını yaptın!!!

İşte bu ayki bölümde kitabımızın sayfa sayısı olarak en fazla yer ayırdığı konunun önemini şimdi daha iyi kavrıyorum.

Güvenli bir sürüş yapabilmek ve ileri sürüş tekniklerini uygulayan bir sürücü olmak için GÖZLEM neden bu kadar önemli.

15 puanlık bu uzman sorusuna, "ben biliyorum" diyerek cevap vermek istiyorum.

Çünkü gözlem, koşullar hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmek için görüş, koku almak ve işitme duyularını kullanma anlamına gelmekte, motosiklet sürücüsü için yaşamla ölüm arasındaki ince çizgiyi belirlemektedir.

İyi bir gözlem sürücüye düşünmek ve olayları hızlıca yorumlamak için zaman kazandırır. Kazandığınız bu zaman içerisinde ne yapmanız gerektiğini düşünür, motoru nasıl kontrol edeceğinize karar verirsiniz. Gözlemek, her ne kadar İstanbul - Şile yolu üzerinde OMM Yol eğitimlerinin başlamasından önce toplanılarak aç karınla yapılan bir eylem gibi duruyor olsa da- aslen görmek fiili familyasındandır ve sadece motor kullanırken değil hayatın her evresindeki eylemlerin olmazsa olmazıdır. Görmez isek motor kullanamayız değil mi ?

Az önce söylediğimiz gibi iyi bir gözlem bize vakit kazandırır. Bu vakit sürecince yapacaklarımızı PLANLAMAMIZ gerekir.

Planlamak 3 aşamadan oluşmaktadır. Olayları değerlendirmek, bunları sıraya koymak ve karar vermek.

Kitabımızda konuları daha iyi anlatabilmek için kullanılan resimli anlatımların birinden örnek vermek gerekir ise yaklaşılan bir kavşakta gördüğümüz araç için ne yapacağımıza karar vermiş iken hemen önümüze yol kenarından bir topun çıktığını gördüğümüzde arkasından bir çocuk geleceğini düşünüp önceliği arabadan topa alıp bu konuda ne yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor. İşte gözlem, planlama ve uygulamanın gücü…

Gözlem konusunda kullandığımız aracın yani motosikletin avantajlarından faydalanmalı, bununla beraber gözlem sırasında dezavantaja dönüşebilecek kask ve siperliği en iyi nasıl kullanıp, gözlem becerinizi kitabımızın 3. Bölümünde anlatıldığı gibi alıştırmalar yaparak arttırmalısınız.

Kitabımız hızın gözleme negatif etkisi olduğunu unutmamanızı tavsiye ediyor ve bunu saatte 110 km/h sürat ile giderken en kısa tepki mesafenizin 100 mt olacağının örneğini vererek altını çiziyor.

Hava şartlarının, yol yüzeyinin, gece ve gündüz sürüşlerinde nelere dikkat edilmesi ve gözlemin nasıl yapılması gerektiği de bu bölümde detaylıca anlatılmaktadır.

En başta bahsettiğimiz gibi kitabımızdaki 10 bölüm içerisinde en fazla yer ayrılan GÖZLEM bölümü için aşağıdaki konu başlıklarında cevap arıyoruz.

• Motor sürüşümüzü iyileştirecek gözlem becerileri,
• Planlama ve 3 aşaması,
• Görüşümüzün kısıtlı olduğu durumlarda nasıl daha fazla bilgi edinilebileceği,
• Hızın görüşe etkisi,
• Hava ve yol koşullarının etkisi,
• Gece, yağmurlu ve sisli zamanlarda daha iyi gözlem yapabilmenin yolları,
• Yol yüzeyi üzerindeki tehlikelerin neler olabileceği,
• Gözlemlerin bir biri ile ilişiklendirilmesi..

Motosiklet sürüşünde, en önemli noktanın iyi GÖZLEM yapmak olduğunu, bir önceki bölümde bahsedilen SİSTEM in 4 konusunun gözlem ile alınan bilgi ile her zaman yeniden değerlendirilip uyarlanmasını sağladığını unutmamalıyız.

Bir Mil daha Fazla Sürün..

Alıntı:OMM
Derleyen:Emre Ercins