Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye atila demirag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    atila demirağ
    Motosiklet
    1150 GS ADV
    Marka
    Bmw

Standart 2003 gs adventure gazteli kopar...mı ???

Merhaba...
    Bugun hava çok güzeldi, deniz,güneş...Tam motor havası .Antalya da yavaş yavaş motor sezonu başlıyor...:-))
    Kemer tarafına doğru yol aldım, ancak motordaki senkron düzensizliği kafama takıldı,çektim bir ağaç gölgesine ve gaz tellerindeki boşluklar eşit mi,değil mi,takılma var mı diye kontrol ederken...Gaz teli biranda boşaldı...Sanırım dağıtıcıya girişte bir sorun oldu,belki koptu ve gazsız kaldım....Daha önce başıma gelmedi ama biraz araştırmıştım,koparsa ne yapabilirim...Ancak o kadar derin bir yerdeki dağıtıcı,sokak ortasında motoru dağıtmadan ulaşamayacagım...Tabii birde 20 km yi geri dönmek var.Eşimi çağırsam,araba ile çeksem...Zor bir iş,kavga çıkma olasılıgı yuksek,çünkü tansiyon yukseltici işler bunlar...
    Derken aklıma geldi...Gaz kelebeklerini eşit şekilde öngerilme verirsem,neden olmasın...Buldugum bir dondurma çubugunu ikiye böldüm ve heriki gaz kelebeğini eşit açacak şekilde sıkıştırdım,1. vitese takıp marşa bastım...Biraz zorlanarak kalktı,gidiyor...Bu sıcakta 1. viteste gitmek,motoru yakmak demek...Biraz hızlanınca 2. vites...Ama gaz yetmiyor,devir 2000 ancak...Yokuş bir yere gelince durdum ve kelebekleri 1 mm daha açacak plastik parçalar sıkıştırdım...Motoru 2. vitese attım,çalıştırdım..Gayet iyi...Hızlandı...Hızlı şekilde 3. vites...4.000 devirlerde...4 lü flaşörlerle yola devam,tüneli de geçtim....Sorunsuz şekilde evdeyiim...Ne de olsa Gs,torklu makina...

Nasıl tamir edilir araştırmasına geçtim ertesigün...Önce realoem den gazteli şemasına baktım. Benim gazkolundan dagıtıcıya giden tel kopmuş...Aslında bildigimiz motosikletlerin gaztelinden.Teli söktüm,sanayiye götürdüm ve ince gazteli aldım.Bir ucu ,gazkoluna geçen kısmı yuvarla başlıklı oldugundan aynen uymakta.Ancak diğer ucu düz. Tornacıda uygun bir başlık yaptırdım...
    Sıra geldi sökmeye.Önce depodaki benzini boşaltmalıyım...

Kontağı aç-kapa yaparak pompa ile benzin boşalıyor...

Sonra depo söküm işlemleri... Tüm baglantılar ayrılıyor,sonra depo kalkıyor

Gazteli dağıtıcısı akü ve ABS ünitesinin altında,derinlerde...Şimdi hapı yuttuk dedim... Bu kadar şey nasıl sökülür ???
    Antalya Kosifler oto dan svgili Bergutay ustayı arayıp durumu özetliyorum,ne yapmam gerekir diye. Sagolsun,dagıtıcının kızaklı oldugunu,hiçbirşey sökmeden çekmek suretiyle dışarı çıkabilecegini anlattı.

Aynen dediği gibi,çekerek çıkardım dagıtıcıyı

Gazkolunu çevirince bu halka dönmekte ve ona baglı gaztelleri çekilerek kelebekleri açmakta.

Ancak yaptığım kontrol de bu tellerin zamanla özelliğini yitirdigini,eğilip,büküldügünü,bu yuzdende rolanti ayarını tutturamadıgımı farkettim.

lastik makarayı tutan segmanı sökerek çıkarıyorum ve 2 dağıtıcı teli alıyorum.

Tekrar sanayiye gidiyorum ve uygun gaztelleri alarak kendim imal ediyorum...Maliyet yaklaşık 20 tl.

Telleri güzelce yağlıyorum. Dagıtıcıyıda temizleyip yeniden gresliyorum. Böylece takmaya hazır hale geldi.

Önce gazkolunu monte ediyorum

Daha sonra işlemler devam ediyor. Motor toplandıktan sonra, el ayarı ile tel uzunluklarını eşitliyorum...Ve sonra ver elini toros dağları,beyşehir gölü...
    Herkese kolay gelsin...Sorusu olanlara herzaman yardıma hazırım

atila demirag
    BMW 1150 GS ADV.
    www.demirkurt.com.tr
    GE: 36° 52' 49.47" N 30° 39' 11.73" E
    Konu atila demirag tarafından (16-11-2009 Saat 01:06 ) değiştirilmiştir.

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Eline emeğine sağlık ... Çok teşekkür ederim ...

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Atila hocam ellerine sağlık.
    Bizle paylaştığınız için teşekkürler.
    Bu tip fotoğraflı onarım ve bakımlar işimize çok yarıyor.
    Diğer üyelerimizinde paylaşması dileklerimle...
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Enduroist Üye TAMERİÇEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer İçel
    Motosiklet
    XCITY
    Marka
    Yamaha

Bu anlatımda bazı sorunlar var

1-Dağıtıcının resimleri neden çok flu ve anlaşılmaz,
    GS si olan diğer arkadaşlar öğrenemesin diye mi ?

2-Ver elini toros dağları,beyşehir gölü.. demişsin, fakat hani oraların resimleri, biz nereden bilelim gittiğini gördüğünü

3-Diğer topike cevap,
    İnşallah bir gün Antalya ya yerleşeceğim, o zaman açarız servisi aman o zamana kadar Gürbüz' e kaptırmayalım işi

İmza;

Kıskanç ve artniyetli motorcu

Şaka bir yana şiir gibi anlatıyorsun sorunların hikayelerini de,
    Tamer İçel

Enduroist Üye atila demirag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    atila demirağ
    Motosiklet
    1150 GS ADV
    Marka
    Bmw

Alıntı TAMERİÇEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu anlatımda bazı sorunlar var

1-Dağıtıcının resimleri neden çok flu ve anlaşılmaz,
    GS si olan diğer arkadaşlar öğrenemesin diye mi ?

2-Ver elini toros dağları,beyşehir gölü.. demişsin, fakat hani oraların resimleri, biz nereden bilelim gittiğini gördüğünü

3-Diğer topike cevap,
    İnşallah bir gün Antalya ya yerleşeceğim, o zaman açarız servisi aman o zamana kadar Gürbüz' e kaptırmayalım işi

İmza;

Kıskanç ve artniyetli motorcu

Şaka bir yana şiir gibi anlatıyorsun sorunların hikayelerini de,
    Tamer selam
    Öncelikle ben foto konusunda özürlüyüm,hiç anlamam bu işten...Bu yuzdendirki gezilerde ben hiç resim çekmem,arkadaşlar çeker,hikayesiyle anlatır forumda
    Beyşehir gölü ve geçen haftaki Bozkır-maviboğaz (i nanılmaz bir kanyon ...) seninde üye oldugun birbaşka sitede yayınlandı...Adını yazmayayım burada
    selamlar

Ordinaryus Enduroist __face__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

çok güzel eline emeğine sağlık..
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46