Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 31 Sayfa bulundu
    Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

malzeme daha fazla olması ağırlığın artması ve dolayısıyla performans azalmasını yada daha yüksek yakıt tüketimini getirmez mi?

genelde motosikletlerde yapılan yenilikler, ağırlığı azaltıp, performansı ve güvenliği artırmaya yönelik oluyor artık
    1100 GS'in son modeli 1999'da üretilmiş. Bahsettiğiniz mevzu 2000 senesinden sonra 1150'ler üretilmeye başlanıldığında ve onu takiben asıl değişikik 1200GS'de yapılmış. Ağırlığı azaltarak performans yükseltmek ve güvenliği artırmak yönünde olmuş. Ama herkesçe bilinen bir gerçek 1100GS'in diğer GS'lerden sağlamlık konusunda çok daha iyi olduğudur.

1150 serisindeki E, overdrive diye bilinen sistemin göstergeye "E"konomi olarak yansıtılmış hali. bu seride süratini değiştirmeden vites büyüttüğünde 1-5 arası viteslerde , mesela , 4000 olan devir 3000-3200e düşerken, 5.vitesten E konumuna, yani 6. vitese yükseltince motor devri 2500 devire düşer. bu daha az tork gerektiren bir güç üretir ve yakıt tüketiminde genellikle iyileşme beklenir.
    Evet çok doğru hatta 1150 kullanıcılarından genelde aldığım yorum ''E'' vitesinde iken sollamaya çıkılmaması yönünde , dediğiniz gibi ekonomi vitesi fakat ; okduğum diğer forumlarda ve yabancı sitelerdeki motosiklet incelemelerinde 1100GS'in 100km'de ki yakıt tüketimi ile 1150 GS'in 100km'de ki yakıt tüketimi arasında 1,5 litreye yakın bir fark olduğunu gördüm. Bende 1150GS kullandım ve evet fazla yaktığını söyleyebilirim.
    Konu Gİ tarafından (13-01-2010 Saat 19:34 ) değiştirilmiştir.

Ordinaryus Enduroist ASIM DEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ASIM DEMİR
    Motosiklet
    BURGMAN 650 EXECUTİVE
    Marka
    Suzuki

yahu feyzhanım sen daha bizim aklımızı ne kadar karıştırıcan cok merak ediyorum.

Enduroist Üye BoRaBoRa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    BoRaBoRa
    Motosiklet
    R1200gs
    Marka
    Bmw

Alıntı Osman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    malzeme daha fazla olması ağırlığın artması ve dolayısıyla performans azalmasını yada daha yüksek yakıt tüketimini getirmez mi?

genelde motosikletlerde yapılan yenilikler, ağırlığı azaltıp, performansı ve güvenliği artırmaya yönelik oluyor artık

1150 serisindeki E, overdrive diye bilinen sistemin göstergeye "E"konomi olarak yansıtılmış hali. bu seride süratini değiştirmeden vites büyüttüğünde 1-5 arası viteslerde , mesela , 4000 olan devir 3000-3200e düşerken, 5.vitesten E konumuna, yani 6. vitese yükseltince motor devri 2500 devire düşer. bu daha az tork gerektiren bir güç üretir ve yakıt tüketiminde genellikle iyileşme beklenir.

Ordinaryus Enduroist __face__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

BORA abi ne şeref...
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Enduroist Katılımcı Üye Şükrü Namazcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şükrü Namazcı
    Motosiklet
    Motorhane R1100GS
    Marka
    Bmw

1100 1150 arası farklar

1100 5 vites son hızı 213 km fabrika verisi 1150 6 vites 198 km son hızdı hatırladığım kadarıyla

1100 de motronic 2.2 kullanılmış onunla beraber kısa tip enjektörler kullanılmış 1150 de ise motronic 2.4 ve ince kalem tip diye tabir edilen enjektörler kullanılmış

tam rakamları hatırlamıyorum ama 1150 nin yakıt tüketimi 1100 e göre 0.3 0.6 L fazla diye hatırlıyorum

1100 ün farı as250 ye benziyor 1150 nin kendine has bir bakışı var

1100 ün debriyajı telli sistem 1150 de hidrolik piston var

1100 de şarj dinamosu standart 700watt 1150 de 600 watt 1150 adv de 700 watt

1100 de akünün ömrü bittiğinde motor giderken kontağı kapatıp açarak abs yi tekrar devreye alabiliyorsunuz 1150 de yemiyor

1150 2002 model sonrasında ve 1150 ADV lerde EVO fren destek sistemi var diğerlerinde yok

1100 birazdaha kıpraşımlı çalışır 1150 biraz daha az kıpraşır

1100 lerde H4 ampul vardır 1150 de H1

benim hatırladıklarım bu kadar

1100 model arasındaki güç farklarıda neden bilmiyorum fakat şöyle bir teori sunabilirim titreşimi azaltmak için olabilir yakıtta iyileştirme yapmak için olabilir yada motor ömrüyle alakalı bir değişiklik olabilir..
    Konu Şükrü Namazcı tarafından (14-01-2010 Saat 00:06 ) değiştirilmiştir.
    Motosiklet hakkında herşey 7/24 yollarda

Motorhane

A rh(-)
    Şükrü Namazcı
    0532 255 1 666

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

senın motorun o cok yakan tugi uzgunum ama benımki benım eskı kle kadar yakıyo neredeyse

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Ordinaryus Enduroist __face__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı kirlangic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    senın motorun o cok yakan tugi uzgunum ama benımki benım eskı kle kadar yakıyo neredeyse
    gelip aldığım 1100GS'de, benim F650 den 0.5 litre fazla yakıyor sadece (90 - 120 km arası standart seyir esnasında)..
    bu ne yaa canımı sıkmıştı bu durum...

Örnek: 56 km yol; yapıştıra yapıştıra 150 - 180 km arası süratle (aşşasına düşmeden) 10.000 tl benzin... (benzin: 3.45 iken)
    Konu __face__ tarafından (15-01-2010 Saat 10:49 ) değiştirilmiştir.
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Enduroist Kadim Üye Kerim Adnan DENİZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kerim Adnan Deniz
    Motosiklet
    2004 Multistrada 1000 DS
    Marka
    Ducati

Arkadaşlar;

1-GS (Gelande und strasse) bilindiği üzere BMW' ye has bir Enduro Touring motosiklet modelidir. Ve dolayısı ile de bir sürat motoru değildir. Yakıt sarfiyatı da, kategorisine ve aerodinamik yapısına uygun süratlerde kullanıldığı varsayılarak hesaplanıyor. (90-120 km./h ya da de ki lazım olduğunda 140-160)

2-Bence 1100 ün 213, 1150 nin 198 falan yapması çok önemli bir fark değil. Fabrika verilerini bilemem ama bence son süratleri fabrika verilerinden oldukça farklıdır. (Sadece denemek için zorladığımda 2001 model (ve denediğimde 98.000 km. de idi) 1150 GS ile 215 km ye 3 çantası dolu ve artçım var iken ulaştım.) Ayrıca BMW nin kaç yapabildiğini fabrikası bile hesap edemez... (Heh heh heee... Ne şovenlik ama) Ama biz ille de ibreyi sonuna dayamak isteriz.

3-Ayrıca çok süratli seyretmek istersem farklı kategorideki motorları tercih ederim. Yakıtı da o zaman ve o süratlere göre hesap ederim.

4-Yok aslında birbirinden farkları. 1150 kg. olarak fazla. Ama bu bazen dezavantaj iken, bazen çok büyük avantaj olabiliyor. Ağır hava şartlarında kullanım çok daha rahat oluyor hafif makinelerden. Şehir içinde ise dezavantaj olabiliyor tabii. Çok rüzgarlı havalardaki sürüşlerimde tek tük motosikletle (bazan neredeyse hiç) karşılaşmamın, tahmin ettiğim sebebi budur kanaatindeyim.

5-85 HP ile 90 HP arasındaki farkı ben şahsen tespit edemiyorum. (Tork farkı elbette anlaşılabilir ama 5 HP bu çapta makinelerde nasıl farkedilir bilemiyorum. Öğrenmek isterim doğrusu.)

6-Sağlamlık konusu, BMW nin konusu. Bu yüzden R25' ler, 4.90' lar, 5.90' lar hala yürüyor. Mesela benim 1150 şu an 120.000 km. de. Hâlâ yeni gibi... Ama ille de 240 km (kaldı ki istersem onu da gösterebilirim basit bir-iki teknik müdahale yeterli) yaptıracağım diye sürekli zorlarsam, Ne Me We olursa olsun elimde kalır.

7-Evet, elektronik arttıkça müdahalemiz imkansızlaşıyor ve servise bağımlı hale geliyoruz. Bağımsızlık felsefesi üzerine kurulu olan yaşam biçimi sahibi motosiklet sürücüsü bizleri de bu bağımlılık deli ediyor. Yoksa Teknoloji elbette daha iyiyi yapmaya çalışıyor. (İlk kazık amortisör mobiletimi, 125 cc CZ mi falan hatırlıyorum da...)

8-Siz siz olun 650 GS ile de 170-180 yapmayın bence. Denemek için tamam. Motorunun ne olduğunu tanımak için tamam. Ama daha öteye gitmeyin bence.

Herkese güvenli sürüşler dilerim...

Güzel söz: "Beyninin 5 saniye önde olmadığı yere motorunu götürme!" (Sanırım böyle idi. Sözü bize öğreten dostumuza teşekkürler...)
    Konu Kerim Adnan DENİZ tarafından (14-02-2010 Saat 11:11 ) değiştirilmiştir.

Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

Alıntı RED FALCON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar;

1-GS (Gelande und strasse) bilindiği üzere BMW' ye has bir Enduro Touring motosiklet modelidir. Ve dolayısı ile de bir sürat motoru değildir. Yakıt sarfiyatı da, kategorisine ve aerodinamik yapısına uygun süratlerde kullanıldığı varsayılarak hesaplanıyor. (90-120 km./h ya da de ki lazım olduğunda 140-160)

2-Bence 1100 ün 213, 1150 nin 198 falan yapması çok önemli bir fark değil. Fabrika verilerini bilemem ama bence son süratleri fabrika verilerinden oldukça farklıdır. (Sadece denemek için zorladığımda 2001 model (ve denediğimde 98.000 km. de idi) 1150 GS ile 215 km ye 3 çantası dolu ve artçım var iken ulaştım.) Ayrıca BMW nin kaç yapabildiğini fabrikası bile hesap edemez... (Heh heh heee... Ne şovenlik ama) Ama biz ille de ibreyi sonuna dayamak isteriz.

3-Ayrıca çok süratli seyretmek istersem farklı kategorideki motorları tercih ederim. Yakıtı da o zaman ve o süratlere göre hesap ederim.

4-Yok aslında birbirinden farkları. 1150 kg. olarak fazla. Ama bu bazen dezavantaj iken, bazen çok büyük avantaj olabiliyor. Ağır hava şartlarında kullanım çok daha rahat oluyor hafif makinelerden. Şehir içinde ise dezavantaj olabiliyor tabii. Çok rüzgarlı havalardaki sürüşlerimde tek tük motosikletle (bazan neredeyse hiç) karşılaşmamın, tahmin ettiğim sebebi budur kanaatindeyim.

5-85 HP ile 90 HP arasındaki farkı ben şahsen tespit edemiyorum. (Tork farkı elbette anlaşılabilir ama 5 HP bu çapta makinelerde nasıl farkedilir bilemiyorum. Öğrenmek isterim doğrusu.)

6-Sağlamlık konusu, BMW nin konusu. Bu yüzde R25' ler, 4.90' lar, 5.90' lar hala yürüyor. Mesela benim 1150 şu an 120.000 km. de. Hâlâ yeni gibi... Ama ille de 240 km (kaldı ki istersem onu da gösterebilirim basit bir-iki teknik müdahale yeterli) yaptıracağım diye sürekli zorlarsam, Ne Me We olursa olsun elimde kalır.

7-Evet, elektronik arttıkça müdahalemiz imkansızlaşıyor ve servise bağımlı hale geliyoruz. Bağımsızlık felsefesi üzerine kurulu olan yaşam biçimi sahibi motosiklet sürücüsü bizleri de bu bağımlılık deli ediyor. Yoksa Teknoloji elbette daha iyiyi yapmaya çalışıyor. (İlk kazık amortisör mobiletimi, 125 cc CZ mi falan hatırlıyorum da...)

8-Siz siz olun 650 GS ile de 170-180 yapmayın bence. Denemek için tamam. Motorunun ne olduğunu tanımak için tamam. Ama daha öteye gitmeyin bence.

Herkese güvenli sürüşler dilerim...

Güzel söz: "Beyninin 5 saniye önde olmadığı yere motorunu götürme!" (Sanırım böyle idi. Sözü bize öğreten dostumuza teşekkürler...)
    guzel ozetlemissin abi, eline saglik... hakkaten 650' lik makina ile 170-180 yapmamak lazim... cok hafifsiklet kaliyor bu hizlar icin.

Enduroist Kadim Üye Kerim Adnan DENİZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kerim Adnan Deniz
    Motosiklet
    2004 Multistrada 1000 DS
    Marka
    Ducati

Teşekkürler Bahadır. Desteğin beni çok sevindirdi...Ayrıca ille de şerit çizgilerini saymaya çalışacaksam, alırım bir cbgszx-r (böyle yazdım, çünkü herhangi bir markayı değil, sadece belirli bir kategoriyi kastettim), sadece yola bakar, çevredeki güzellikleri kaçırırım. Enduro ile işim olmaz o zaman. Bu kişisel bir seçim. Herkesin seçimine saygımız var. Zira ortak yönlerimiz çok...
    Herkese güvenli, keyifli ve zorlu (Esas keyfi burada, her mücadele eziyetli oluyor. Motorlu sürüşlerde de doğayla insanın zorlu mücadelesi söz konusu zira) sürüşler...
    Konu Kerim Adnan DENİZ tarafından (14-02-2010 Saat 11:10 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu