2009 ilkbahar başlarında yapmaya başladığım çantalarımı tanıtayım.

Önce gidip bir yerden alüminyum çanta alıyoruz. Ben Koçtaş’tan aldım.

Çanta ve motora bağlantı yerleri ölçülerine göre taşıma aparatını hazırlamaya başlıyoruz. Ben önce sökülüp takılabilen bir şey olsun istedim Bu yüzden biraz karmaşık oldu. Ancak söküp takmak uzun sürdüğü için sabit yapmakta fayda var. Söküp takma işlemi doğrudan aparatla birlikte motordan sökülerek yapılacak. En azından benimki öyle.

Boru seçimini yaparken işin uzmanlarından bilgi aldım. 17 / 1.5 mm boru alıp sanayide verdiğim ölçülere göre büktürdüm. Çantanın alt taraftaki parçayı açılıp kapanır bir şekilde tasarlandım ki çantayı çıkardığımda menteşeleri sayesinde kapatabileyim. Motorun yanlarında çıkıntılık yapmasın. Ama sabit kullanmaya karar verdiğim için boşa uğraşmış oldum.

Taşıma aparatını motora tutturmak için birkaç parça malzeme hazırlamak gerekti.

Yerinde görmek için deneme amaçlı montaj yapılmış hali.

Destek parçalarının ölçüleri alınırken.

Kaynak işlerinin büyük kısmı bittikten sonra, taşıma aparatının durumu.

Bu şekilde boyanmadan yerine montajını yaptıktan sonra çantaları da takıp 2 hafta kadar denedim ki bir sorun yaşarsam üzerinde çalışabileyim.

Boyadan sonra taşıma aparatının tüm parçaları.

Boya sonrası yerine montajı yapılan taşıma aparatının boruları içine kablolar döşedim. Aşağıda niçin döşediğimi anlayacaksınız.

Asıl bomba şimdi!!!
Alüminyum çanta diye aldığınız çanta, incecik alüminyum folyo kaplanmış kontralit (3mm kalınlığında ahşap malzeme) çanta olabilir aman dikkat. Fiyatından huylanmıştım zaten ya neyse…

Tabi bu durumda küsüp işi yarıda bırakmak olmaz buna da bir çare düşündüm. Çantanın içine alt ve yan yüzeyleri tam kaplayacak U şekilde 2mm kalıklıkta sac büktürdüm. Böylece çanta zırhlı çanta oldu.

Yukarıdaki fotoğraftaki bu halkalar da ne?
2 haftalık deneme sürüşüm sırasında çantanın içine koyduğum zincir spreyi vs malzemeler gaz ve fren durumuna göre çanta içinde bir öne bir arkaya yuvarlandılar. Bu tür malzemeleri taşırken sabitleyebilmek için bu halkalardan her bir çanta içine 4 tane perçinledim. Aralarına da bagaj lastiği tarzında lastikler gerdim mi işlem tamamdır.

Çantalarla motosiklet bayağı genişlemiş olacağından ve görünürlüğü arttırmak amaçlı olarak çantalara birer LED’li stop takmak gerekti. Çanta içinde sıfır yükseklik oluşturacak malzeme seçildi. Stoplar için delik yerleri işaretlendi.

Delik açılmış hali.

Stop takılmış hali. Boruların içinden geçen kablolar, bir çok arkadaşımın tahmin ettiği üzere stoplara enerji naklini gerçekleştirmek için idi.

Veee motora montajı yapılmış çantalardan birkaç fotoğraf.

Normal seyir sırasında yanan park lambası durumu.

Frenleme sırasında yanan stop lambası durumu.

Seyir sırasında yanan sinyal lambası durumu.

Frenleme sırasında yanan sinyal lambası durumu.