Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Konu: Kasklar Hk.

Enduroist Üye emre gonen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre GONEN
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Standart Kasklar Hk.

Motosiklet Kaskları
    Standartlar, Basit ve Sade...

Sevgili arkadaşlarım, geçenlerde bir dost meclisinde “güvenli kask, standartlar, olması gerekenler ve fiyatlar” konusunda pek de tatmin edici cevaplar bulamayınca biraz araştırma yaptım. Aşağıda çevirisini görebileceğiniz yazı beni oldukça tatmin etti. Nacizane paylaşmak istedim...

ingilizce bilen dostlarımız yazının orijinalini
    http://www.motorcycleparts-accessori...standards.html adresinden takip edebilirler. Bilmeyen dostlarımız için çevirmeye devam

--/--

Amerika Birleşik Devletleri'nde motosiklet kasklarıyla ilgili iyi bilinen iki standart bulunmaktadır. Bunlardan birincisi FMVSS 218 yada herkesin bildiği adıyla DOT standartlarıdır (ki bu standart ABD'de yasal olarak satılabilecek ve yollarda kullanılabilecek tüm kasklarda olması gereken Birleşik Devletler hükümet standartıdır). DOT standartı ilk kez 1974 yılında düzenlenmiş olup 1980 yılında güncellenmiş, 1988 yılında tekrar güncellenerek günümüzdeki haline getirilmiştir. Bu günlerde DOT standartlarının yenilenmesi ve günümüze uyarlanması için hummalı çalışmalar devam etmektedir ve yeni DOT standartları pek yakında sunulacaktır.

İkincisi ise Snell Vakfı tarafından belirlenen standartlardır. Snell Vakfı kasklar konusunda kendi standartlarını belirleyip kendi testlerini uygulayan özel bir kuruluştur. Snell sertifikasının itibarı gerçekten çok yüksektir ve en iyi kask üreticilerinin çoğu tarafından desteklenir. DOT testlerinden çok daha sıkı olmasına rağmen sadece ve kesinlikle üreticilerin kendi istekleriyle tabi tutulabilecekleri bir test standartları dizisidir.

Üçüncü bir kask standardı ise Avrupa Ekonomik Topluluğu standartlarına dayanan ve uluslararası platformda en çok kullanılan ECE standartlarıdır. ECE 22.05 standardı dünya çapında 50'den fazla ülkede gerekli olan standarttır. Genelde rastlanan sıkıntı farklı ülke standartlarıyla bilinen majör test standartlarının bazen uyuşamamasıdır. Fakat tüm motosiklet sürücüleri için iyi olan şey ECE 22.05 standartları ile DOT standartları birbirleriyle çakışmamaktadır. Test sonuçları göstermektedir ki, ECE kaliteli kasklar aynı zamanda DOT kaliteli kaskların standartlarını da karşılamaktadır. Hatta ECE test standartlarında uygulanan şiddetler DOT standartlarından daha kuvvetli olduğundan tüm DOT sertifikalı ürünler ECE standardını geçemeyebilmektedir! Yani diyebiliriz ki bir anlamda ECE sertifikalı kasklar DOT standartları kasklardan daha güvenlidir.

Gerçekte yapılan çalışmalarda görülmüşütür ki motosiklet kazalarının %95'ine yakın kısmında kaskların maruz kaldığı şiddetler ECE ve DOT standartları testlerinde kaska uygulanan şiddetlerden daha azdır. Bu çerçevede hem ECE onaylı hem de DOT onaylı kasklar kullanıcılarına iyi koruma sağlamaktadır.

ECE 22.05 standardının bir avantajı daha kaskların daha satılmadan önce bir grup zorunlu testten geçmeleri gerekliliğidir. Bunun anlamı şudur, ECE 22.05 standardına sahip kaskların herbiri fabrikadan ayrılmadan önce zorunlu örneklem testine tabii tutulurlar ve garanti altındadırlar.

Bu testler yapılırken, kask üreticisi yetkilisi ve yetkili denetim firması temsilcisi (mesela TUV Almanya) beraberce şahit olmak durumundadır. Buna şahitlik testi adı verilmektedir. Eğer kask bu şahitlik testinden geçemezse çizim tahtasına (en başa) geri döner.

DOT standardı temel olarak üreticinin kendisine verdiği bir sertifikadır. Üretici testi kendi laboratuarında gerçekleştirir ve eğer kask testi geçerse standarda uygunluğunu beyan eder, DOT/NHTSA bir aksi bilgi alana (genellikle bir şikayet) kadar kask piyasada kalır ve bir şikayet vukuu bulduğunda ürünler pazardan geri çekilir.

Tüm çarpma türlerine (yada kaza türlerine) karşı maksimum koruma sağlayacak bir kask üretilmesi imkansıza yakındır. Hiçbir kask kullanıcısını tahmin edilebilir tüm (yada bazen tahin edilemez) etkilere karşı koruyamaz. Ve fakat yüksek standartlar değerini karşılayabilecek performanstaki kasklar (ECE 22.05, DOT yada Snell vb) en azından size elde edebileceğiniz maksimum korumayı sağlar.

ECE 22.05 sertifikalı kasklar aynı zamanda AMA, CCS, Amerikan Formula ve WERA yarışları için de akredite sayılmaktadır ve neredeyse tüm profesyonel yarışçılar (yol yarışları, motokros yarışları, Moto GP yarışları) bu standarttaki kaskları kullanmaktadır. Hem DOT hem de ECE 22.05 ssertifikalarının her ikisine birden sahip olan kaskların gerçekçi en yüksek korumaya sahip olduklarını bu çerçevede kabul etmek yanlış olmayacaktır.

Eğer ECE standartları hakkında tam bilgi sahibi olmak istiyorsanız birleşmiş milletlerin ilgili katalogunu aşağıdaki linkten PDF formatında indirebilirsiniz:
    http://www.unece.org/trans/main/wp29...egs/22rv4e.pdf (OEG Notu: katalog ingilizce, mühendislik bilgisi gerektiren ve 110 sayfa uzunluğunda bir katalogdur. çeviri isteyenin kırarım kalbini )

Lütfen unutmayın, binlerce saat süren zorlu testler ve maalesef gönülsüz kazazedeler tarafından defalarca ispat edilmiştirki KASKLAR TAKILMADIKLARI MÜDDETÇE İŞE YARAMAZLAR!!!

Çeviri: Emre GÖNEN

Enduroist Üye emre gonen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre GONEN
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Bu kask meselesine neden taktım?

Öncelikle elbette bu bizim güvenliğimiz, olmazsa olmazlarımızın en başındaki aksesuarımız (aksesuar demek sanırım haksızlık ama uygun kelime bulamadım)...

aynı zamanda rahatımız, konforumuz, bir çok kaskta kendimizi ifade ediş biçimimiz, kaportamız vs...

ama en basitinden bir mağazaya girdiğimizde bile fiyatı 45,00 € ile 900,00 € arasında değişen kasklar görüyorum. kafam karışıyor, kendime olan güvenimi yitiriyorum... acaba 45,00 €'luk bir kask kullanarak canımı tehlikeye mi atıyorum? e bir şekilde hemen hemen hepimiz sınırlı kaynaklarıyla çok pahalı ihtiyaçlarımızı tatmin etme derdinde olan insanlarız... nasıl bir bütçe, hangi en güvenlik, hangi konfor, hangi hafiflik vb. bir sürü soru eminim benim gibi bir çok dostumun aklına geliyor, kafaları karıştırıyor...

ben araştırdıklarımla, okuduklarımla, sorduklarımla anladımki kaskın FİYATI ile GÜVENLİK arasında DOĞRU ORANTILI bir bağ YOK! yani DAHA PAHALI KASK DAHA GÜVENLİ KASK DEĞİL.

Evet, DAHA PAHALI KASK DAHA HAFİF KASK
    Evet, DAHA PAHALI KASK DAHA GÖSTERİŞLİ KASK
    Evet, DAHA PAHALI KASK DAHA AKSESUARLI KASK
    Evet, DAHA PAHALI KASK DAHA SESSİZ KASK
    Evet, DAHA PAHALI KASK DAHA KONFORLU KASK
    ama
    Hayır, DAHA PAHALI KASK (en azından her zaman) DAHA GÜVENLİ KASK DEĞİL.

Günümüz pazarlama uzmanları işlerini çok iyi biliyorlar, korkuyu içimize salarak, modayı gözümüze sokarak, gereksiz lüksü dürterek bize daha çok tükettirmeyi çok iyi başarıyorlar. Benim derdim buydu, umarım meramımı anlatabilmişimdir.

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Değerli bilgiler...
    Bazı eksikliklerimizi bu bilgiler ışığında tamamlıyoruz Emrecim..
    Ellerine sağlık.
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Çok güzel anlatım , özellikle 2. bölüm. Bende sana katılıyorum daha pahalı kask daha güvenli kask değil çoğu zaman. Mesela Arai evet çok iyi güvenli bir kask ama aynı serinin (mesela chaser serisi) fiyatları çok değişiyor. 400 euro dan 1000 euro'ya kadar gidiyor. Neden ? üzerinde ki işçilik , çıkartma, boyama , hava kanalları vs ... Halbuki bunların hepsini Arai üretiyor ...

Aslında şuna geliyor bu mevzu ; ne kadar çok paran varsa o kadar çok şekilli kask takarsın ...

Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

eline saglik emre, guzel bir arastirma ve fikir beyani olmus. kesinlikle sana katiliyorum... ama soyle de bisi var ki;

... olmuyor abi olmuyor, illa o pahali olandan pariltili olandan en seksi gorunuslu olanindan (yani arai tour x3) almazsam bana batar. batar, almam lazim

Enduroist Katılımcı Üye İlkizOkatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İLKİZ OKATAN
    Motosiklet
    BMW 1200 GS ADV
    Marka
    Bmw

Paylaşımınızdam ötürü çok teşekkürler.
    İki rayı gibiyiz bir tren yolunun, yakın olması neyi değiştirir son istasyonun