Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 15 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Standart Yolda bizi bekleyenler hakkinda

Simdi hassas bir konuya deginmek istiyorum. Izninizle.

Tam olarak ehliyetimi aldigim tarih 22 Nisan 1968! Ama 1966 yilindn beri arac kullaniyorum. Arac derken otomobil. Ondan once motosiklet baslamisti. Bu kadar yildir yani 2010-1968=42 senedir cebimde duran ehliyetin, kayitlari incelendiginde, hicbir kaza yapmadigim, ama surekli radar cezasi yedigim gorulecektir. En son yilbasi sonrasi Akhisara Kofteci Ramiz'e yaklasirken tepe ustune yaklasiyordum ve tirmanma seridinden 131 Km ile bir kamyonu sollarken tepeustunu asar asmaz radara girdim.

Polisin eski Yunus olmasindan istifade evraklarimi vermeden cezayi plakaya yazdirdim. Yazip, yazmadigini henuz bilmiyorum ama onunla tartisirken soyledigim birsey kendi dikkatimi daha cok cekti. Bu radar isinde, hatta trafik konrollerinde buyuk bir kalleslik vardi, ve yillardir ben baska hicbir suc islememistim! Bu mumkun mu diye sordum. 42 senedir, hicmi yanlis yere parketmedim? Hic mi hatali sollama yapmadim da surekli aptal aptal radara mi yakalandim? Elbette ki bu durum, trafigin yollarda gercek amacinin ne oldugunu carpici bir sekilde ortaya koyuyordu. Yani aptal olan ben degildim! Kasitli ve carpik denetim yapanlar onlardi. Aldiklari emir boyle idi elbette. Bizi yollarda karsi karsiya getirenler utansin deyip oradan ayrildim ama, bu olaya tepkim dinmedi bir turlu. Cok icerliyordum. Ulkemin yoneticilerinin, kimin icin calsitiklarini unutup onlari aptal yerine koymalarina. Bazi sitelerde bu radar noktalarini yayinliyorlar ve "Etik mi? degil mi" tartisiyorlar. Bence Trafik denetlemenin yaptigi insani degil iste o kadar!

Simdi sizlere bir adres veriyorum. Bu adreste bir program var ve telefonunuza yukleniyor. radar, kamera ya da her ne ise gorudugunuz araci, haritaya isaretliyorsunuz. sonra da siz giderken yolda size uyarilar geliyor. Hani anti radarin telefon versiyonu gibi.

Su resme bir bakarmisiniz? Gordugunuz gibi suratten baska bir denetleme yapmiyor polisimiz maalesef. Bu Etik midir sizce? bence degil!

Simdi bu programi kullanirken bir yandan telefonunuzun ekranina dokunup, gordugunuzu isaretlerseniz, ve bunu bir kisi daha teyid ederse o nokta kayda aliniyor ve yollarda bizlere uyari olarak geri donuyor.

Iste adres;
    http://www.trapster.com/
    Konu Hakki Orun tarafından (19-01-2010 Saat 18:25 ) değiştirilmiştir.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Hocam tesekkurler gercekten guzel bir uygulama bende kullandım bir ara fakat bir sure sonra bakmaktan sıkıldım ve kurallara uymak daha kolayıma geldi

Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

Sadece sehir ici olsa biz de kurallardan yanayiz ama sehirlerarasi yolda medeniyet oncesine ait surat limitleri ile pek uydugumuz soylenemez.

CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Çok güzel bir konuya değinmişsin Hakkı abi. Devletimiz maalesef bütçesine bol sıfırlı..... TL trafik cezalarından para gelecek diye beklenti içine girip, yukardan valilik kanalı ile garibim trafik polisinin eline makbuzu tutuşturup şu kadar liralık ceza bekliyorum diyerek kamçıyı vurursa onlar avcı bizler de av oluyoruz. Ben hız limitlerini iyi izleyen biri olduğum halde 2007 yılı ramazan bayramı tatilini fırsat bilip Tekirdağ, Çanakkale yolu ile Bozcaada istikametine giderken kısa aralıklarla iki defa radara girdim. Birincisi 10 km fazlalıkla, ikincisi 4 km. fazlalıkla. Polise yalvarma yakarma fayda etmiyor çünki kayda giriyorsunuz hiç kaçarı yok paşa paşa imzanızı alarak şahsınız nezdinde teyid edilmiş bir bileti elinize tutuşturuyorlar. Bayram münasebeti ile işlem öncesi yanımızda bulunan çikolatadan Polislere de ikram ettik. Polis memuru ürkek ve çekingen bir tavırla telsizden şu mesajı geçiyor;
    - Amirim vatandaş bize çikolata ikram ediyor biz ise ceza kesiyoruz.
    - trilii trili ikramı reddetmeyin ama işinizi yapın. Zınk.
    - Gördünüz mü beyefendi hiç esnetemiyoruz ortamı. Ben doğuda uzun süre görev yaptım hiç radar cezası kesemedim, kestiklerim de işleme konmayıp ortadan kaybediliyor, bu devletin yaptırımı bu kadar kusura bakmayın yaptığımdan utanıyorum. İleride felan feşmekan yerde bir tane daha var dikkatli olun hayırlı yolculuklar.
    Aldığım bu gazla tarif edilen yerdeki tarife uygun kamufle edilmiş aracı uzaktan fark edip hız sınırlarının çok altında hatta arkamdan gelen birkaç aracı da bloke ederek kazasız belasız geçerken aracın içindeki polisin bana bakışını hala unutamam.
    Bayram dönüşü adımı adresimi vererek direk Çanakkale vali muavinini aradım olayı tüm açıklığı ile anlatıp vatandaşa tuzak kurduklarını söyledim. Bu şekildeki davranış biçiminin amacının dışına çıktığını sadece bayram gidiş ve dönüşünde radar uygulamasını yapıldığını bunun dışındaki zamanlarda ya çok az yada hiç yapılmadığını söyledim. Aldığım cevap ise klasik bürokratça savuşturma cevabı idi. Maalesef durum böyle yağmurlu havada şemsiye satmak kolay.

Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

Yusuf, Bizim yarisi Canakkalede yarisi Istanbulda olan 13 kisilik kapali bir grubumuz var dolayisiyle oraya cok seyahat ediyoruz. Hatta geldigimizde Kolin otelde kaliyoruz. Oranin genel muduru bizim Akif (benim birader) in bacanagi, ve benim de 45 senelik arkadasimdir.

Bir keresinde, Canakkaleden gemiyi kacirdik, Lapsekiye gazladik. Tam bir tepeustunu gectik ki, sagda Radar var 149 Km ile girdik. Iki kardes. Biz ekiple acaip bir muhabbet kurduk cok guzel sohbet ediyorduk, o arada radar arabasi geldi.
    - Abi ya nasil yakalandiniz ya! icim yaniyor ben de motorcuyum dedi. Biz de;
    - Soylemeseydin dedik ama tabii care yok,
    - Bari bir aileden iki kisiye ceza olmaz birimize yazin dedik.
    Kabul ettiler.

Daha sonra bir keresinde bu sefer Ezine istikametine geciyoruz, sagda ekip arabasi ve memur beyoin biri bizi yine durdurdu. Daha ne icin durdurdugunu anlatiyordu ki yoldan epeyce uzakta, banketin icine parketmis ekip arabasinin kapisi acildi ve oradaki memur bize seslendi;
    - Siz su Orun Kardesler degilmisiniz?
    - hee evet evet biziz, n'aber?
    - Hatirladiniz mi?
    - Evet tabii hani lapseki yolunda cevirmistiniz ya bizi
    - Haydi birak onlar bizden.....

Baska bir olay;

Bilecik yolunda Eskisehire dogru gidiyoruz. Radara girdik. ben onumdeki kamyonun bir sagina bir soluna saklana bir hal olmusum, karsimdaki polis de oyle. Illa ki beni durduracak. Tam ona yaklastigimizda artik sagda refujde duran ekip arabasi ile yolun ortasindan o noktaya dogru kosan memurun arasinda kalip durdum. Zaten kacmiyoruz ama neyse. Akif biraz geride durdu. Ben cocugun beynini yiyorum suratim dusuktu sut kamyonunu solladim diye ama o nuh diyor peygamber demiyor. Neyse benden sikildi, gitti Akif'e dokumanlarini istiyor. Akif ben gecmedim ki kimseyi dedi. Yok yok sen de hizliydin diyor polis bir yandan. Biz de dedik ki, ya arkadaki motor kamyonun arkasindan kacti desene kardesim.
    Acti telsizi;
    - Ikinci motor kamyonun arkasinda kacti deyince biz kahkahayi koyuverdik
    - Oburu zaten birsey diyemiyor.

Son olayimi zaten yukarida yazmistim. Artik evrak mevrak vermek yok. ya da benim Kazak ehliyetini kullanacagim Turkiyede ama isimden Turk ehliyetini yine bulurlar. O nedenle artik evrak vermiyorum. Zaten su ana kadar da ceza gelmemis bugun Arac sorgulamaya girdim internetten baktim. gelse orada gozukuyor. Plakani vatandaslik numarani ve tescil tarihini girince ne var ne yok dokuluyor ortaya.

Ama, devletimin bana yaptigi adilikler bu kadarla kalmiyor ki?.....Bir gun gelecek Gunes dogacak nasil olsa. Insallah o gun ben de hayatta olurum da bize bu davranislari reva gorenlerden hesabini sorarim. Zsten artik plakaya da kadin corabi gecriebilirim. gerci kimse okuyamiyormus onu da soyledi polis arkadaslar.
    - iki motor geliyor 145 Km. diyor telsiz. Sonra bizi dururan plakayi ona soyluyor.

CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Enduroist Katılımcı Üye msari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mustafa sarı
    Motosiklet
    f650gs
    Marka
    Aprillia

hakkı abi,
    bu noktalar çeşitli şekillerde paylaşıyor. para ödemenize gerek yok.
    navigasyon aletinize bir şekilde atabilirsiniz.
    geçen gün biz datçaya giderken bu noktaları yanıma almıştım. ve atarken de 60km hız üstü geçersem uyar diye eklemiştim. alet bu noktalardan geçerken hep uyardı. bazı sürücülerde uyardı ve toplam 10a yakın radar noktasından kazasız belasız geçtik.

fakat birkaç tanesini ferhatla konuşurken kaçırdık. ferhat ilettiğini söyledi. biz de polis noktasına gitmedik. dağ bahçe yoluna girip arkadan polisin ilerisine çıktık. böylece 2000km yi kazasız belasız altlattık.

yani kısaca bu noktalar hayat kurtarıyor. aşağıda bir örnek link var. poi radar diye aratırsanız çıkar zaten. navigasyon aletinize yükleyin ve tüm radarları ve polisin muhtemel noktalarını bilin.

http://www.maxicep.com/symbian-deste...et-276060.html

Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

Mustafa, burada sadece telefonun internete baglanma ucreti soz konusu, yoksa bu programa herhangibir ucret odenmiyor. O noktalar, ilk yazimda bahsettigim bazi sitelerde zaten tesbit edilmis var ve ZUMO ya uygun formatta hazirlanmis. BIz de onlari surekli birbirimize bildirip guncelliyoruz ama, bu surekli ayni server uzerinde guncel oldugu icin, bir de genele hitap ettigi icin, (hani GPS 'i olmayanlar da telefon uzerinden) sizlerle paylastim. Senin bahsettigin siteye simdi bir bakarim. ANlattigina gore o da guzel birsey gibi duruyor....

Simdi baktim. Buldugum sayfa soyle;

Buradan sonra downloada gecince, server adreslerini veriyor oradan yukleyin diyor. Baktigimda dosya buyklukleri farkli olunca aklima su soru geldi. Bu dosyalardaki bilgiler hangi ulkeleri kapsiyor?
    Konu Hakki Orun tarafından (20-01-2010 Saat 10:03 ) değiştirilmiştir.

CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Enduroist Katılımcı Üye msari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mustafa sarı
    Motosiklet
    f650gs
    Marka
    Aprillia

kusura bakma abi
    ben biraz bu formu takipte zorlanıyorum.
    mesajını şimdi farkettim.

gönderdiğim linkten çıkan türkiye noktaları.
    ama diğer ülkelerin noktaları da var.

telefonla olması güzel bir şey ancak interneti ucuz olmalı ve internetin olduğu yerlerde ancak istifade edilebilir galiba.

bu noktaları eğer cihazınıza kaydederseniz zaten gps i takip ettiğimiz için uyarı sesi ve görüntüsü önümüze düşüyor. yılda bir güncelleme de yeterli sanırım.
    dediğin gibi özel poi kaydeden bir navigasyon aleti şart. yeni pdalarda gps alıcısı ve uygun yazılımları mevcut.

ama her iki türlüde müthiş karlı. en az %30 fazla geçeriz ve dikkat etmezsek mutlaka yakalanma ihtimali var. bu da 300 ytl ceza + 4-5 kere olunca ehliyete el konulma.

ha dileyene de poi olarak email atabilirim.

Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

Guzeeel, yakinda radarlarin sirrini cozuyoruz bu gidisle.

CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Ordinaryus Enduroist __face__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

Hakkı abicim ellerinden öpüyorum, başka da bir şey demiyorum...
    %100 de hak veriyorum... bende bir gün radara girdiğimde... polis eski şahinlerdenmiş, ve motoru da varmış... kendisi dedi ki bana: evet haklısın 93 le radaramı girilir diyeceksin ama biliyorsun 77km den sonra olay bitiyor... benim motoru gösterip, bu makine ile 70-80 gideyim desen 5. viteste dahi gidemezsin.. dedi... aynen memur bey dedim.. ama kurallar, emir ve biz uygulayıcılar işte dedi ve ekledi: elçiye zeval olmaz desem yeri var bu durumda dedi..

herkes her şeyin farkında ama işlerine gelmiyor...

düşünsene Hakkı abicim kamyon bizden hızlı gidebiliyor 80 km töleransı ile 88.. bizde onların arkasında riske mahkum edilmiş, toz sinekleri gibi gitmeye mecbur kılınmışız...

bu durumda Racing cilere kızmıyorum; çamurluk altı plaka ve çek gazı gitsin.. yakalayan yazsın cezayı...

Saygılar abime...
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu