Gectigimiz yaz aylarinda Kazakistandan Festival anilari:

"""""
Sevgili Arkadaslar, Almataya geldim ama rahat birakmiyorlar yine. Allahtan Motorum chopper da yavas yavas gezerim diyorum ama bu sefer olcegi biraz buyuttuk galiba. Gidecegimiz yol yaklasik olarak, 1600-1800 Km. Carsamba sabahi saat 3:30 da evden cikiyorum. Ilk durak Karaganda (bkz; harita) karaganda Almata arasi 1200 Km. herhalde 15 saatte gideriz diyoruz. Bakalim.

Bu seneki Kazakistan motor festivalini iktidar partisi Nur Otan (Otan, otagin yani Yurdun anlaminda kullaniliyor Kazakcada) Yurdun Isigi anlamina geliyor. Enteresan degil mi? Iktidar partisinin ugrastigi islere bakarmisiniz? Bir de bizim iktidar partilerine bakiniz bugune kadar gelmis gecmis... :cik:

Neyse politikayi hic beceremiyorum, yoksa simdi parlamentoda bir motosikletci olabilirdi ve de hic fena olmazdi. :green:

Bu sefer, Kazakistanin Sibirya siniri yakinlarinda bir tatil bolgesi var. hani millet bizde yaylaya cikar ya bunlar da yayla yok her yer step, dolayisiyle serin bolge neresi olabilir demisler ve Sibiryayi bulmuslar. Burada tabii Park bolgesi var ve koruma altinda. Daha once iki kere geldigim bu bolgede bir Otelim insaa edilmis durumda bakalim bulursam adresini gider resimlerini cekerim. Bolgesel bir mimarin calismalarini duzeltip sovyet tarzi otellikten cikarip biraz daha avrupai hale getirmistim.

Bu bolge seyahat raporu cikinca goreceksiniz cok guzel cam ormanlari ile kapli bir alan ve bir kac tane gol var etrafta. Bir tek kotu tarafi acaip boyutlarda sivrisinek var. Boyut derken hem sineklerin boyutu hem de miktari acaip, bulut gibi geziyorlar. O nedenle yarin eczanelerden ilac alip oyle gidecegim. Yoksa kanimin yarisini orada birakip donerim herhalde. :green:

Simdi, Bilgisayarinda Google Earth yuklu olanlar icin interaktif bir harita yukluyorum buraya o link ile haritaya ulasabilirsiniz. Bu haritadaki isaretledigim son nokta (Boravay) in oludugu yere zoom yapin ve bircok kare seklinde isaret goreceksinz onlarin uzerine tiklayin bolgeden fotograflar acilacaktir.

Bu resimde, asagidan yukari dogru, sari ignecikler soyle siralaniyor
1. En alttaki, benim Almatadaki evin oldugu yer
2. Ikinci ignenin oldugu yer gecen seneki festivalin yapildigi Balghash golu 670 Km.
3. Ignecik Karaganda adli sehir Nufusu 250.000 civarinda ve esas gelir kaynagi yakindaki uydu sehircikler
4. Temirtau. Burasi Kazakistanda onemli bir yer. Burada komur ocaklari var ve bu ocaklar o sehirde yasayan 150.000 kisiyi besliyor. Yani hepsi asagai yukari orada calisiyorlar. SSSC nin en buyuk shafti (yani nasil soylesem, asagi dogru inen delik burada imis. Google Earth yuklu olanlar bakabilir o bolgede isaretli bir W harfi var bu bolge ile ilgili bilgileri Wikipedia dan veriyor.
5. Ignecik Kazakistanin yeni baskeni Astana
6. Makinsk kavsagi
7. Ve Boravay gol kiyisi, Cam ormanlari arasinda cok guzel bir yer ama tesisler pek bir sovyet tarzi hala!

Neyse iste interaktif harita
http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthread...3.91244112.kmz

Almatadan yaklasik olarak 300 motor filan cikiyormusuz. Bu aksam oyle bir brifing toplantisi yaptik, kim kiminle nasil gidecek diye. Burada genelde SS ler moda oldugu icin, bunlarin cogu basip gidecekler. Neyse ki benim arkadasim var ya Slava hani Harleyi olan cocuk :green:

Evet iste bu. Onun esi de jeep ile bizi takip edecek ve bir de motor yukleyebilecegimiz dorse bagliyacak arkaya, yedek benzin de yukleyecegiz. benzinciler genelde cok aralikli oldugu icin, araba ile bile birinden digerine zor yetisiyorken motorla bayagi zor oluyor. gecen sene ben giderken benzinim bitmisti, bir tanesini atlayinca. :green: Eh iste biz iki chopper bir jeep yarin gece saat 03:30 da cikiyor ve 04:00 de bulusup, oradan devam ediyoruz.

Bizi izlemeye devam edin! Raporum muthis olacak.