Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 102 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Geçmiş olsun. Bel fıtığı ve skolyoz konusunda kendimi profesyonel hasta kabul ediyorum. Fizik tedavi dönemsel olarak rahatlatmayı sağlıyor ama gerçek tedaviyi chiropractor'dan (manuel tedavi de deniyor ama tam karşıladığını sanmıyorum) görebilirsiniz. öneri isterseniz bana özelden ulaşın. önemli olan asıl sebebi çözmek. bel fıtığı çoğu durumda kendinin değil, sebebin tedavisi ile çözülür. ameliyat ise doğrudan fıtığın kendisine yapılan bir operasyondur. kaynak çözülmeyince, başka bir noktadan fıtık tekrar çıkar. ayrıca zaten yeterince sabrederseniz vücut çoğu zaman o fıtığı gideriyor. ayrıca sağlıklı ve ağrı şikayeti olmayan bir çok kişide MR sonucu fıtık teşhisi konuyor. yani fıtık tek başına bişey ifade etmiyor. cerrah çoğu durumda ameliyat öneriyor. çünkü onun işi o, zaten doğru yöntemin bu olduğuna eğitimi sırasında karar vermiş (yada başka sebeplerle... ) ama aslında MR çektirip, hastada fıtık olup olmadığına bakıyorlar. ama neredeyse hiçbir zaman, yapılan tetkikin amacı sorunun ne olduğunu bulmak olmuyor. izah edebildim mi bilemiyorum, yani, hastaya bakıp, "nesi var acaba?" demek yerine "fıtığı mı var acaba?" diyorlar. benzer şekilde benim sıkıntımda da bir doktor, "ameliyat olsan iyi olacak", diğeri ise "mutlaka olacaksın, şimdi değilse 1 sene sonra" demişti. ama ikisi de aslında bende doğuştan skolyoz olduğunu ıskalamıştı. chiropractor ise bu teşhisi sırtıma dokunarak koyup, teyit etmek için rontgen istemişti.

benzer şekilde dizlerimdeki sorunu gidermek için ortopediste gidip muayene olduğumda, sorunu görmek için artroskopi yapmak isteemişti. itiraz edip alternatif yöntem sordum bilmiyorumuşum gibi. MR istedi. Mr sonucuna bakıp bana artroskopi yapacağız, mr da yumuşak doku net görünmez dedi (MR teknolojisinin asıl amacı yumuşak doku görüntülemesidir bu arada). müdahale sonrasında, sorunu gördüğünde ne yapacağını sordum. buna da tatmin edici bir cevap yok. çünkü eklem maalesef pek tedavi edilebilen bişey değil. bu durumda artroskopiyi reddettim. doktor da bana "siz zor bir hastasınız, en iyisi fizik tedaviye gidin" dedi. ben ise spor salonuna gittim. sonuç kesinlikle tatmin edici oldu.

kısacası, doktor tavsiyesi alın ama kararı onlara bırakmayın. neticede doktor doğru bildiğini yapar, diğeri ona yanlış der. sonra olan size olur.
    Vasıfsız Endurocu

2. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

KemalTurgut (20-09-2016)