Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 11 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 ... SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 102 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye KemalTurgut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kemal TURGUT
    Motosiklet
    CRF250L & Versys 650
    Marka
    Kawasaki

Temmuz ayında Bel Fıtığı (Lomber Diskopati) teşhisi konuldu. L4-L5 ve L5-S1 arasında fıtık varmış. Önce bir FTR uzmanına sonrada iki beyin cerrahına muayene oldum hepside aynı teşhiste birleşti. Tedavi için 2 ay ilaç kullandım ağrılarım çok ve dayanılmazdı. 2 ay boyunca kendimi kontrol ettim ve 1-2 kiloluk şeyleri bile kaldırmadım. Motosikletimi sattım, tüplü dalışı bıraktım su anda bir ot gibi yaşıyorum. Ama bu ot gibi hayat için sağlık yönünden bir şikayetim yok. Ama psikolojim yerle bir.En ufak bir zorlamada 1 haftaya yakın agri çekiyorum ve sonra ağrılar geçiyor. Çözüm ameliyat diyen var, fizik tedaviyle geçer diyen var, alternatif tıp diyen var, ameliyat çözüm değil diyen var.... var .. var... var... ben yeniden motosiklete binmek istiyorum... Böyle bir sağlık sorunu yaşıyan ve şu an sağlığına kavuşan yada bu konularda uzman arkadaşlar varsa bilgilerini ve deneyimlerini almak isterim... şimdiden teşekkürler...
    Konu KemalTurgut tarafından (27-12-2011 Saat 12:01 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye İbrahim KARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim KARAASLAN
    Motosiklet
    Artık Yok (Tabanvay)

bel fıtığı çok pistir. belki biliyosundur ama barfikste asıl kalmanın (çekmek değil) omurlar arasını genişletip rahatlattığını duydum. ağırlık kaldırmanın tam tersi yani, bende de var ama çok şükür ağır deil. Allah şifa ve sabır versin
    By JeRu SaLeM

Enduroist Kadim Üye Şenol SEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Tıbbi yardım değil ama kendimden örnek vereceğim
    Bende de bel fıtıgı var agrıma başladığında giyinip atlıyorum motosikletime çıkıyorum yollara.Akşama eve geldiğimde agrıdan eser yok.
    Bayağı uzun bir süre eserde olmuyor.
    Dr arkadaşıma sordum olmaz la oyle şey diyor ama ben acıyı çekıyorum dr değil ve böyle rahatlıyorum.Asla ilaç kullanmadım bundan sonra da kullanmayı düşünmüyorum.
    Ağrım varsa atlıyorum motosikletime her şey bitiyor.Aslolan benim mutluluğum ve huzurum gerisi fasarya.
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Lütfen her zaman Full koruma ve KASK kullanın.

Motosiklet kullanmak tehlikeli bir eylemdir.
    Eğer kullanacaksanız kendi iradeniz ve sorumluluğunuz altında kullanınız.
    Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır..
    “Beyninin beş saniye önce olmadığı yere asla motorunu götürme”

Isim
    Kemal TURGUT
    Motosiklet
    CRF250L & Versys 650
    Marka
    Kawasaki

Sevgili Şenol Abim bende durum tam tersi... Yarım saat turlayınca motosikletten inemiyorum desem yeridir... Keşke seninki gibi olsa durum...

kt
    Guest

Bel fıtığı tedavisinde yanlış ve doğrular
    Bel fıtığı günümüzde en yaygın sağlık sorunlarından biri. Çok sık rastlanmasına rağmen bu hastalığı yeterince tanımıyoruz.

Bu nedenle belfıtığı tedavisinde yanlış bilinenleri sıraladık; tabii, bilimsel doğruları da...

Yanlış: Sert yerde yatmak bel ağrılarını giderir.Bel fıtığı oluşunca mutlaka ya yerde yatmalı ya da yatağın altına tahta koyup öyle yatmalı.
    Doğru: Sert yerde yatmak sırt ve bel kaslarının tutulmasına neden olduğu için yarar yerine zarar getirir. İyi bir yaylı yatakta, tercihen yarı ortopedik bir yatakta yatmak en iyisidir.

Yanlış: Mutlaka sırtüstü yatılmalıdır.
    Doğru: Hastanın en rahat ettiği pozisyon en iyisidir. Hastalar genellikle yan yatıp bacaklarını karınlarına doğru çektiklerinde daha rahat ederler, çünkü bu pozisyonda yatarken omurların arası açılacağından bacak sinirlerine olan bası azalır. Eğer hasta sırtüstü yatmak isterse belinin altına bir yastık koyması ve bacaklarını yüksek bir yere uzatması daha uygun olur.

Yanlış: Tuvalet ihtiyacı dışında kalkmadan 20-25 gün kesin yatak istirahati yapılmalıdır.
    Doğru: İki gün yatak istirahati yeterlidir.Eğer hasta rahatlamazsa bir sonraki tedavi aşamasına geçilmelidir. Uzun süre yatmak hastada depresyona yol açabilir, depresyonun tedavisi bel fıtığının tedavisinden daha zordur.

Yanlış: Yürüyüşten, merdiven çıkıp inmekten kaçınmalı, daha çok oturmak tercih edilmelidir.
    Doğru: Oturmak bele binen yükü arttırır, onbeş yirmi dakikadan fazla sürekli oturulmamalı, sık sık vücudun pozisyonu değiştirilmelidir.

Yanlış: Sürekli korse takmak beli toparlar, bele binen yükü azaltır.
    Doğru: Omurga kırıkları ve kaymaları dışında sürekli korse takmak zararlıdır, beldeki kasların zayıflamasına yol açar.

Yanlış: Bel çektirme ile bel fıtığı geri gider, hasta rahatlar.
    Doğru: Bel çektirme sadece omurların arka uzantılarının birbirleri arasında yaptıkları eklemlerdeki kaymalarda faydalıdır. İleri derecede bel fıtığı olan kişilere yapıldığında fıtığın kopmasına ve hasta için felç tehlikesinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Yanlış: Bele balık bağlama, bardak çekme, masaj gibi alternatif yöntemler fıtığı yerine sokar.
    Doğru: Bu gibi alternatif yöntemler sadece beldeki kan dolaşımını arttırır, böylece beldeki kaslar gevşer, hastada geçici rahatlama olur, fıtık üzerine bir etkisi olmaz.

Yanlış: Fizik tedavinin yapıldığı yer çok önemlidir.
    Doğru: Fizik tedavinin yapıldığı yerin önemi vardır, ama yakınlığı çok daha önemlidir. Hastanın fizik tedaviden sonra üşütmeden, yorulmadan eve gitmesi gereklidir.

Yanlış: Fizik tedavi esnasında ağrı olursa bırakılmalıdır.
    Doğru: Fizik tedavinin özellikle ilk üç gününde ağrıların artması normaldir, sabırla devam edilmelidir.

Yanlış: Fizik tedavinin etkisi ancak birkaç ayda belli olur.
    Doğru: İlk on seans sonucunda hastanın ağrılarında bir gerileme olmuyorsa fizik tedaviyi sürdürmenin bir anlamı yoktur. Bir sonraki tedaviye geçilmelidir.

Yanlış: Mesai saatleri içinde fizik tedavi yapılabilir.
    Doğru: Fizik tedavi bitiminde mutlaka yarım saat kırk beş dakika uzanıp ondan sonra normal yaşama devam edilmelidir.

Yanlış: Bele iğne yapılması bel fıtığını yok eder.
    Doğru: Bele iğne yapılması hastanın ağrılarını geçici olarak yok eder, tamamen geçirmez. Yapılacak kortizonun birçok yan etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Yanlış: Bel fıtığı ameliyatı çok risklidir, hastaların çoğu ya sakat kalır ya da kısıtlı bir yaşam sürdürmek zorunda kalır.
    Doğru: Mikrocerrahi ile ve iyi bir beyin cerrahı tarafından yapılan bel fıtığı ameliyatlarının sakat kalma, felç olma gibi bir riski yoktur. Ameliyat hastayı daha rahat hareket edebilmesi için yapılır, onun hareketlerini kısıtlamak için değil.

Yanlış: Bel fıtığı ameliyatlarında hasta mutlaka narkoz almak zorundadır.
    Doğru: Artık epidural anestezi ile hasta uyumadan da ameliyat yapılabilmekte, hastalar ameliyat sırasında sohbet edebilmekte, ayaklarını oynatabilmektedir. Bu yöntem sayesinde ameliyat sonrası uyanamama, bulantı, kusma gibi sorunlar oluşmamaktadır. Hasta ayağını oynatabildiği için ameliyat sırasında güç kontrolü de yapılabilmektedir.

Yanlış: Bel fıtığı ameliyatından sonra en az üç ay seyahat edilmez, araba kullanılmaz.
    Doğru: Bel fıtığı ameliyatından sonra hastanın tatile veya bir seyahate çıkması istenilen bir durumdur. Hasta uçakla veya trenle ameliyatın gecesi, arabayla veya otobüsle ameliyattan iki gün sonra uzun yolculuğa çıkabilir. Ameliyattan bir hafta sonra tatil yapabilir, eğer İstanbul trafiği gibi stresli bir yerde değilse ameliyattan birkaç gün sonra araba kullanabilir.

Yanlış: Bel fıtığı ameliyatından sonra cinsel güç azalır, zaten ameliyattan sonra en az üç ay cinsel perhiz uygulanmalıdır.
    Doğru: Bel fıtığının varlığı cinsel gücü azaltır, onun ameliyatla alınması zamanla kaybolanları geri döndürür. Ameliyat sonrası cinsel perhiz ise sadece on günlüktür.

Yanlış: Ameliyat sonrası futbol, kayak, tenis gibi sporlar bir daha yapılamaz, denize girilemez.
    Doğru: Ameliyattan bir hafta sonra deniz ve havuz tedavi için yararlı girişimlerdir, yürüyüş ve yüzme hastanın normal yaşama dönmesini hızlandırır. Zıplayıcı sporlar iyileşmeyi geciktirdiği için iki ay süreyle yasaklanır, sonra spor öncesinde iyice ısınmak kaydıyla serbest bırakılır.

Yanlış: Sadece bel ağrısı belirtisi olan bel fıtığında ameliyat olunmalıdır.

Doğru: Bel fıtıklarının %90'ı ameliyatsız iyi edilebilmektedir. Sadece bel ağrısı veya uyuşma için ameliyat yapılamaz.

Yanlış: Bel ve bacak ağrımız varsa öncelikle ortopedi, nöroloji veya dahiliye uzmanına başvurmak gerekir.
    Doğru: Bel ve bacak ağrımız varsa öncelikle beyin cerrahisi uzmanına başvurmak gerekir.
    acaba yukarıda yazanlar yardımcı olurmu.aynı dert bendede vardı.Allah yardımcın olsun.

Isim
    Kemal TURGUT
    Motosiklet
    CRF250L & Versys 650
    Marka
    Kawasaki

Doğru: Bel fıtıklarının %90'ı ameliyatsız iyi edilebilmektedir. Sadece bel ağrısı veya uyuşma için ameliyat yapılamaz.

Burdan cikan sonuc iyi bir fizik tedavi uzmanı bulup ordan sonuç alamazsam ameliyat olmak sanırım Kağan abi. Sen nasıl çözdün durumu? Yada çözebildin mi?

ayrıca yukarıda yazan tavsiylerin bir çoğunu uyguladım ve gerçekten faydasını gördüm. Rahatlatıcı yaşam konfrunu arttırıcı tavsiyeler. Ancak Fizik tedavi ve Ameliyat denenmedi şu ana kadar. Bunlar olmayıncada sanırım yeniden vücudu zorlamak imkansız.
    Konu KemalTurgut tarafından (28-12-2011 Saat 12:53 ) değiştirilmiştir.

7. KemalTurgut, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (20-09-2016)

kt
    Guest

iyi bir fizik tedavi şart.konunun uzmanı tarafından uygulanan fizik tedavi çok işe yarıyor.ilaç tedavisi ve fizik tedavi büyük ölçüde iyileşmene ve özlediğin yaşama geri dönmene yardımcı olacaktır.bende işe yaramıştı bir aralar motora binip işe gitmek tam bir işkenceyken fizik tedavi ve egzersizle tekrar sağlığıma kavuştum.ama şunuda unutma her zaman dikkatli olmak zorundasın.en büyük hata ağrılar geçince bel fıtığın yokmuş gibi yaptığın dikkatsiz hareketler eski durumuna daha beter halde dönmene sebep olur.sakın korse yada bel kuşağıda kullanmaya kalkma sadece ameliyat olanlara tavsiye edilen bir şeydir oda geçici ve doktorun tavsiye ettiği korseler.inşallah çabuk iyileşirsin.geçmiş olsun.

Enduroist Katılımcı Üye Okan YILDIRIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    can okan yıldırım
    Motosiklet
    cbf 1000 fa
    Marka
    Honda

güzel paylaşım teşekkürler.

Enduroist Kadim Üye İlhanESİRCİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İlhan Esirci
    Motosiklet
    V-Strom DL 650 K7+ Ramzey QM 200 GY
    Marka
    Suzuki

Sevgili Kemal kardeşim,yaşadıklarımı paylaşırsam senin için faydalı olur kanaatindeyim.
    2005 yılında belimdeki ağrı nedeniyle sırtüstü yattığım yerden sağıma soluma dönemez,birinin yardımı olmadan yataktan kalkamazdım,yürüyüşüm ise robot gibi vücudumu hareket ettiremeden iki büklüm olurdu.08/11/2005 yılında çektirmiş olduğum MR sonucunda konulan teşhis seninkiyle aynı gibi,paylaşıyorum.
    -L4-L5 ve L5-S1 santral disk herniasyonları,özellikle L4-L5 düzeyinde dural kese ön yüzünde bası,
    -L4-L5 ve L5-S1 diskleri çevresinde dejeneratif değişiklikler,
    -osteodestrüktif yada yer kaplayıcı nitelikli lezyon yoktur.
    Bu sonuca istinaden Dr.14 seanslık bir fizik tedavi öngördü,aynı zamanda ilaç tedavisi ve yapabildiğim oranda özel hareketler ile de destekledi,seanslar yaklaşık 45-50 dk.sürüyordu ve değişik makinalarla vücuda elektrik veriyorlardı.7-8.seansta bayağı bir rahatlama oldu fakat kısa sürdü ağrılar devam ediyordu,Dr. ise ısrarla sabretmemi ve tedaviye devam etmemi söylüyordu.Fizik tedavi bittikten sonra yaklaşık 15 gün kadar ağrılarım devam etti ve sonra hızlı bir şekilde kesildi...
    Halen 48 yaşında delikanlıgibi gezip tozuyorum,motorada biniyorum.Haaa tamamen düzeldimi tabiiki hayır,arada bi yokluyor kendisini hissettiriyor,"ben buradayım dikkat et"diyor.
    Maalesef Bel fıtığının henüz tam tedavisi yok,öncelik fizik tedavi ve ilaç,son çare ameliyat.benim naçizane tavsiyem biran önce iyi bir yerde Fizik tedavi görmen,kesinlikle faydası olacaktır,akabinde ömür boyu dikkat edeceksin.Meşhur deprem dedenin söylediği bir laf var,"biz deprem ülkesiyiz bununla yaşamaya alışmamız lazım",ben onu kendime uyarladım,"İlhan senin belin rahatsız,fıtık mıtık var onunla yaşamaya alışman lazım"diyorum ve beraber geçinip duruyoruz.
    Çenem düştü galiba fazla yazmışım,aslında yazacak daha çok şey var ama sonra döverler möverler beni,umarım yazdıklarımın faydası olur.
    geçmiş olsun kardeşim,soruların olursa da gerek özelden gerekse tel ile de ulaşabilirsin.
    Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin. -La Rochefoucauld

Enduroist Üye Onur ÜNLÜ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Onur ÜNLÜ
    Motosiklet
    KLR650 A11 '97
    Marka
    Kawasaki

Çok geçmiş olsun...
    Ben de kendimce edindiğim birkaç tecrübemi yazmak isterim.Bel fıtığı uzun boylularda daha sık görülür çünkü bele daha fazla yük biner(195cm).Bel fıtığını çok genç yaşta tanıdım.Daha 19 yaşımdayken zorlama sonucu bel fıtığı oldum.Aydında yaşıyordum.Soruldu araştırıldı Ege üniversitesinde bir prof.a ameliyat olmaya karar verildi.Başka çarem kalmamıştı.2000 yılında ameliyat oldum.Acılarım dayanılmazdı.Ne düzgün oturabiliyor,ne de düzgün yürüyebiliyordum.tüm psikolojim ve yaşam enerjim tükenmişti.O günki koşullarda ameliyatın ardından tüm ağrım,sızım bitti.Ameliyat olduktan sonra 1 yıl sadece defter kalem taşıdım.Her gün sabah akşam bıkmadan usanmadan egzersiz yaptım.bel kaslarımı çok iyi duruma getirinceye kadar.1 yıl sonra üniversiteyi kazanınca gerçek anlamda sosyal yaşantıma devam etmeye başladım.Ciddi olarak basketbol oynamaya başladım haftada 3 gün antrenman,2 gün ağırlık antrenmanı.bu tempoya belim banamısın demedi.

Ta ki okulu bitirip iş hayatına başlayıncaya kadar.İş güç Hareketsiz yaşam,oturarak çalışma tam anlamıyla bel düşmanı.Yeniden belim zorlanmaya başladı.Birde askerde sabit(Dolmabahçedeki gibi) 2şer saat nöbet tutunca bel fıtığı başlangıcı kendini gösterdi.Bu sefer Egzersizle çözdüm.

5-6 yıldır ne zaman sporu uzun süre bıraksam çok geçmiyor ve ben burdayım diye hafif hafif sinyaller veriyor.

Benim Çıkardığım Sonuçlar;

1.Spor hiç bırakılmayacak.Yaşam tarzı haline getirilecek.Bel kasları kuvvetli kalacak ve iskelet sistemine çok yük binmemiş olacak.
    2.Yaz-Kış Atlet,Fanila,Termal içlik vs giyilecek ve bel kuru tutulacak.Beni en çok etkileyen bu terleme ve terin üzerimde kuruması oluyor.
    3.Doğru bir şekilde yük kaldırmak.Yere belden eğilmek değil de çömelerek,yükün ağırlığını bacaklara aktararak kaldırma olayını alışkanlık haline getirmek.

bunlara dikkat ettiğim sürece hiç problem yaşamıyorum.

Sayfa 2 Toplam 11 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 ... SonuncuSonuncu