Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 54 Sayfa bulundu
    Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

Thumbs down motor degistirme sancilari

cok saygideger enduroist camiasi. su anda anlatacagim problem cok klasik ve cok duydugunuz bir problem... ve aslinda yapilacak seyde belli ama ben yinede fikri olanlardan fikrini alip bir degerlendirmek istiyorum (ayni zamanda tum sartlari simdi burada kagida dokunce benimde dusuncelerim toparlanmis olacak )

simdi, ben de goktug gibi 94 model F650' mi satmak istiyorum. onun yerine arazi icin daha uygun bir motor almayi planliyorum. nasil bir motor secmeli?

iste sartlar;

- F650 ile 8000 km' lik asfalt (%95 i sehir ici) tecrubem var. arazi tecrubem ise yok desem daha iyi.

- her ne kadar hard enduro, cross, off-road yapma gibi isteklerim olsada tahmin ediyorum cogu zaman bu isteklerimi gerceklestirmeye (en azindan onumdeki birkac yil daha) firsatim/zamanim olmayacak. sanki yine asfalt agirlikli ama arada camurlu, toprakli touring gezilerim olacakmis gibi geliyor bana.

- ama arada denk gelirde araziye gidersemde kesin dusmeli kalkmali hoplamali ziplamali, ogrenmeli birsey denerim diye dusunuyorum.

- ehh hoplayip ziplama, yatma kalkma deyince, motorun saginin solunun cizilecegi, kirilacagi, bozulacagi demekte oluyor.

iste bu noktada ilk once "dakar" alayim diye dusundum... ve beyin firtinasina bu fikir ile basladim. 3-4 kisi ile konustum. her biri de farkli fikirler ile geldiler.

benim fikrim dakar' a;

- guzel motor, saglam ve guclu motor senin isini gorur

- dakar iyi hos ama eger hard enduro yapacaksan, sana hem guc, hem tecrube hem de maddi olarak biraz agir gelebilir onun yerine yamaha xt660 ile basla, daha iyi olur.

- hem hard enduro hem de asfalt yaparak motorunun omrunu olmasi gerekenden daha kisa surede bitirme. git bi tane kucuk ucuz cross al, onunla hopla zipla, bir tane de orta seviye bi motor (mesela GS) al, iki hevesini de gidermis olursun

- tenere saglam motordur, dussede kalksada bisi olmaz, her yerde gider. ustelik motoruna baktiginda begenmende lazim. biraz karizmasi olmasi lazim.

gibi 4 cevap geldi.

isin kotu tarafi, bu dort fikirde gayet mantikli geldi... ve bunlari birlestirerek su sonuca vardim.

elimdeki motoru satayim, bana her yolda (ama cross ya da off-road degil) gidebilecek gorunusunu begendigim, park yerine cektigimde "iste bu benim motorum uleeeyn" diyebilecegim bir motor alayim... eger ki araziye cikislarim gittikce fazlalasiyor ve daha zorlu parkurlara giriyorsamda o zaman bir tane kucuk, ucuz cross alayim.... dedim.

ulastigim bu sonucta ise almayi dusundugum motor super cekirge gorunuslu tenere oldu (ama siyahindan)

evet, tum hikaye budur. sizler ne dersiniz?
    Konu BY tarafından (16-02-2010 Saat 17:12 ) değiştirilmiştir.

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

böööööö desem tenere mi neee ?? teneke alacan ha? vaaay vay vay

Abi ben hoplayıp zıplamaya vakit bbulamayacam sanırım adam gibi motora binmeye bile fırsatım çok olmuyor bu yuzden fikrimde sabit kalmaya karar verdim.

Haa baktım yazın çooook kaşındım alırım 2000 tl ye bi cross dokerim kurtlarımı ama oncelinkle biraz altımdakini yukselteyim

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

cok guzel te ne re guzel makına abı burak abı den de ayrıntılı bılgı almıssındır zaten anaaam yeni kızlar gelıyo aileye cok guzel cok

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Al al, bende alıcam tenere biemdabulyu egemenliği sona ericek birgün.

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

tenekeye ölüüüümmmm

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Bahadir, Boyun ne kadar bilemiyorum ama Tenere bayagi yuksek bir motor. BU konu eger boyun anca yetecek gibiyse, dar alan manevralarinda seni zorlayacak bir husus olacaktir.

Su asfalt, toprak ve camur muhabbetine girince, GS icin benim her zaman soyledigim bir konu var. her ne kadar BMW kullaniyor olsam da dogruya dogru konusmak lazim. SImdi GS latik ebadi ile olsun, dusuk devirde yuksek tork uretimi ile olsun, gidon boyu ile olsun, her yonu ile araziye girebilecek bir motor olarak uretilmis.

Ancak, bu arada araziye gidene kadar da seni konforlu bir sekilde oraya ulastirmasi da hedeflenmis bir tasarim.

Butun bunlar iyi de, o araziye girdigimizde, camurda saga sola yalpalamaya basladigimizda, en ufak denge acagindan dogacak, yuku nasil kaldiracagiz orasi anlatilmamis. Motorun bu kadar agir olmasi onun arazi icinde kullanimini onemli olcude etkilemekte. Ya da en azindan benim icin bu boyle.

Tabii senin kullanim yerin zaten bu degil anladigim kadari ile. Bir de Hem asfalt, hem arazi motoru diye birsey yok. Ya asfaltta gidersin, ya da hafiften senin anlattigin gibi, hani yola girdik ama burasi da toprakmis, ya simdi yatirirsak motoru demiyecek kadar seni orada da goturecek tek motor R1200GS oluyor. Asfaltta son derece konforlu, arazida da itiraz etmeden gidecek bir motor. Biz ZUMO sayesinde Turkiye yollarinda kaybolmaya basladigimizda girdigimiz bazi dag yollarindan hani biraz terledik ama bir halt karistirmadan gectik gittik. O anda altimda benim GT olsaydi, hayatta gecemezdim. Kaygan camurda 2 saat yol almak zorunda kaldik. Kalktik ayaga, hafiften arkayi gezdire gezdire gectik.

Bence Araziye ozel olarak dansetmeye girmek icin Goktugun soyledigi cozumu ben bile dusunuyorum. Alirim abicim 1500-2000 TL ye bir cross, cikarim dansa.

Niye GS diyorum, da KTM yada Dakar demiyorum, cunku GS 'in gorunurlugu cok iyidir. GS kullanmak jeep kullanmaya benzer. Bir Magirus minibusun soforu ile ayni yukseklikte oturmak ve yola hakim olmak demektir.

Bu da benim fikrim.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Farklı bir alternatif sunayım ozaman.Benimde hep aklımda olan ve hala da aklımdan çıkmayan bir motor DR-Z400S.

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Sıfır Tenere fiyatına 2. el temiz bir GS alırsın tek ortak noktamız şaftlı olması bir de sarı kırmızı olması bak ozaman al derim yoksa Hakkı Abiye inat Guzzi al diyecektim.

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

abi neden dakar degil de gs peki ?? bu konuda beni aydınlatırmısınız?

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Ben yorumumu toplantıda yapıcam bahadır'ım ...

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu