Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 35 Sayfa bulundu

Hybrid View

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Standart Virajları Değerlendirme

Foto:Üyelerimizden Osman..(doğru viraj şekli)

Her zaman yineliyoruz. Virajın içindeyken fren kullanmaktan kaçınınız. Çünkü; virajda tümüyle yönlenmeye verilmiş olan lastik yanaklarındaki tutuşun bir kısmını da frenleme için çalmış olursunuz.

Bu durumda da azalmış (birazı frenlemeye gitmiş olan) eksik yönlenme tutuşu nedeniyle lastiklerinizde "kayma" olasılığı artar.İyi bir sürücü iseniz, sürüşleriniz hiçbir zaman kötü olasılıkları yaşama riskini içermemelidir.

Lütfen düşünün ve özeleştiri yapın.

Son zamanlarda, düşündüğünüzden ve beklediğinizden daha sert olduğu için, kaç defa kendinizi bir virajın içindeyken, ortasındayken fren yapar konumda buldunuz? 1 kez mi? 2 mi? 3 veya 4 kez mi? Daha fazla mı yoksa? Öyle ise,önemli bir sorununuz var ve sürekli olarak şansınızı deniyorsunuz demektir.

Bu konudaki sorununuz virajları değerlendirme ile ilgili. Eğer yanlışlarınızı sürdürürseniz, sonuçları çok kötü olabilir.(Özellikle kırsal yolarda!) Bunu, kaza istatistikleri açıkça gösteriyor.

Bir viraja girmeden önce, o virajı değerlendirmede (daha düzlüğünde,viraja yaklaşırken) bizlere yardımcı olabilecek, viraj çevresinden alabileceğimiz ipuçları vardır.Sözgelimi; yol tabelaları ve işaretlemeler.
    (Ne yazık ki yol eğitimlerine katılan sürücülerde gördüğüm eksikliklerin başında, yol tabelalarını ve işaretlemelerini izlememe ve okumama geliyor. Katılımcıların önemli bir bölümü tabelaların ve işaretlemelerin farkında bile değil.) Karayolları tabelaları ve işaretlemeleri, virajları değerlendirmede kullanabileceğiniz en belirgin bilgi ve ipuçlarını verirler. Viraj çevresindeki ağaçların, çalıların, aydınlatma direklerinin, yapıların dizilişleri de virajın yapısı ve sertliğiyle ilgili bilgiler ve ipuçları verir. Yol üzerindeki lastik kayma izleri, geçmiş hataların işaretleri,bildirimleridir. Yeter ki düşünerek bakalım.

Bizden önce viraja giren bir aracın hızı ve konumu, girişte fren lambasının yanıyor veya yanmıyor olması çok değerli bilgiler iletir. (Fren lambası yanık giriyorsa, o viraj sert olabilir yada ortasında bir tehlike olma olasılığı vardır.)

Virajları değerlendirmede kullanacağımız en önemli yöntem Limit Noktası Takibi / Analizidir.

Limit Noktası; önünüzdeki viraja bakarken (düzlüğündeyken) görebildiğiniz en son noktadır.(Önünüzdeki yolun, görebildiğiniz en sonundaki, sağ ve sol tarafının birleştiği nokta.)

Bu tekniği kullanmak için, öncelikle o noktaya ulaşmadan durabileceğinizden emin olun. Sonra kendinize sorun. Sizden uzaklaşıyor mu? Eğer uzaklaşıyorsa, daha da ilerisini (virajın dönerek ilerlemesini) görebiliyor musunuz?. Görebiliyorsanız, giriş hızınız uygundur. (Viraj içerisinde fren yapmak zorunda kalmazsınız.)

Eğer limit noktası sabit bir şekilde hareketsiz durup size doğru yaklaşıyorsa, hızınız o viraj için fazla demektir. (Hızınıza göre viraj çok sert kalacaktır.) Viraja girmeden önce limit noktasının sizinle beraber hareket edip ilerlemesini (bu, kapalı virajın girişinden sonraki ilerleyen devamını da görmeye başlamış olmanız demektir.) sağlayıncaya kadar hızınızı düşürmek, azaltmak zorundasınız.

Bu analizi ve ayarlamayı, daha viraja girmeden, düzlüğünde viraja yaklaşırken yapıp, bitirmek zorundasınız.

"Limit Noktası Analizi" görüşün ciddi anlamda kapalı olduğu yollarda, virajları değerlendirmekle ilgili, size son derece güvenilir çözümler sunar.

Bu tekniğin oturması uygulama ve zaman gerektirir.Ama, başarıp doğru şekilde uygulamaya başladığınızda, görüşünüze göre doğru hızlarda olmanızı ve viraj içinde (öncesinden görmediğiniz bölümünde) bir tehlike ile karşılaştığınızda güvenle durabileceğiniz hızda olmanızı sağlar.

Uğur ERTEKİN
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

2. GürbüzOKATAN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ioriengek (26-03-2024)

kt
    Guest

başkanım bilgi için teşekkür ederim.bu bilgiler ışığında ilk toplantımızda sizin adv ile bunları deniyebilirmiyim.bildiğim çok iyi virajlar var.bide başkanım kaskımı getirmezsem sizinkini kullana bilirmiyim?sadık tebanız.

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Bilgiler için teşekkürler. Benim de aklıma başka bir soru var ama nette bir türlü cevabını bulamadım. Araştırıyorum ...

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Hizmet içi eğitim budur işte

Ordinaryus Enduroist __face__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Enduroist Üye Ferhat ASAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ferhat asar
    Motosiklet
    CAPONORD ETV 1000
    Marka
    Aprillia

Alıntı gürbüz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

[/I][/SIZE]

bu faydalı bilgiler için çok teşekkürler başkanım..
    ..ancak üstteki fotoyu değiştirseydik. resimdeki motorun viraj çizgisi yanlış

Enduroist Kadim Üye MEHMET ERCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mehmet ercan
    Motosiklet
    yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

sevgili başkanım önemli bir paylaşım yapmışsınız.
    özellikle benim gibi akdeniz motorcularının sürekli dikkat etmesi gereken bir konu
    çünkü buralar bildiğiniz gibi hac yolu olarak nitelendirilir,hep viraj hep viraj...
    viraj tecrübemi henüz tam olarak geliştiremedim,bu nedenle oldukça yavaş giriyorum.
    bu arada uğur hocanın mayıs ayı içerisinde adana eğitimi olacak
    mutlaka katılıp kendimi geliştirmek istiyorum
    Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki herşey ikinci planda.

Steve Jobs

Ordinaryus Enduroist VeYSeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bıçkın Delikanlı VeYSeL
    Motosiklet
    DL650A Vstrom
    Marka
    Suzuki

Son derece faydalı ve hayati bilgiler için teşekkürler Gürbüz abim..
    Web: Toplu.Biz
    Keşfedebildiğin kadar özgürsün..

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Alıntı slowly Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu faydalı bilgiler için çok teşekkürler başkanım..
    ..ancak üstteki fotoyu değiştirseydik. resimdeki motorun viraj çizgisi yanlış
    Fotoğraf eklenmiştir diğeride kaldırılmamıştır ki
    doğru yanlış ayırımı yapılması açısından...
    Yeni koyduğumuz foto üyelerimizden Osman kardeşimizdir..
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Enduroist Kadim Üye Bülent İNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent İNAL
    Motosiklet
    V-Strom K/05 Kırmızı
    Marka
    Suzuki

Doğruyu bilip viraj üstünde çalışmak ve geliştirmek lazım.
    Bülent İNAL

Herkes aynıyken Ben farklıyım
    Şimdi herkes fark peşinde
    Ben aynıyım
    Buda benim farkım

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu