Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 31 Sayfa bulundu

Konu: Ktm 990 adv

Enduroist Katılımcı Üye Osman UYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Fenerli Üye
    Motosiklet
    .

Thumbs up Ktm 990 adv

15-10-2008 tarihinde , başka bir forumda yayınlanmış yazım:

Motosiklet birçoğumuzun hayatında bir kaçamak aracı olarak var. Hayattan aldığımız tadlara ulaşma aracı olarak da değerlendirebilirsiniz bunu. Neyin kaçamağını yapıyoruz? Günlük hayattaki sıkıntıların, tekdüzeliklerin, hayata farklı gözle bakamamanın kaçamağı bence. Çözüm olarak gördüğümüz motosikletimize atlayıp, 10 km de olsa 10bin kmde olsa uzağa gitmek, çok şeyin ilacı olabiliyor.

1997 den bu yana motosiklet sürüyorum. Motor hacmi ve gücü değişik birçok modelin deneme sürüşünü yaptım, bazılarını uzun süre kullandım. Edindiğim motosikletler içinde beğendiğim motosikletleri bile satarak değiştirmeme engel olamadım; farklı tadları denemek cazip geliyor sanırım.

Yazının amacına gelirsek, kısaca KTM 990ADV yi ve ondan aldığım deneyimleri paylaşmak isterim. Motosiklette tarz olarak kendimi enduro-touring kategorisine girenlerle alakalı görüyorum. Bunun etkisi, benim yorumlarımda elbette oluşacaktır.

990ADV, bir amaç için yaratılmış olan 950adv modelinin halefi. Amaç neydi? Paris-Dakar yarışında yarışabilecek çift silindir bir motosiklet. Bir amacın etrafında şekillenen motosiklet, bu amaca en uygun olduğunu hemen hissetiriyor. Sürüş pozisyonu, hem oturarak hem de ayakta sürüşte, vücuda motosikletle bir olmayı sağlayarak, kontrolün kesinlikle kaybolmamasını sağlıyor. Konuşulanın aksine, selesi, hem kısa hem de uzun yolculuklar için hiç sıkıntı vermiyor, aksine konforlu diyebileceğim derecede memnun kaldım.

Motosikletin dar yapısı, yüksek konumlanmaya rağmen virajlarda bile ağırlık trasferini zorlamadan gerçekleştirmenize imkan veriyor. Yine bu dar ve yüksek yapı, özellikle ayakta sürüşte, denge, yola hakim olma ve motosikletin kontrolünde çok fayda sağlıyor. WP marka standard amortisörler, üzerlerine düşen görevi en iyi şeklide yapıyorlar. Ön amotisörde 3, arka amortisörde 4 ayrı ayar yapabilme imkanınız var. Bu şeklide size, sürüşünüze ve sürüş yaptığınız yol durumuna en uygun sistemi kolaylıkla sağlayabiliyorsunuz. Tabii ki biraz deneme yanılma metodu gerekiyor, bir kerede ayarların oturması mümkün olmayabiliyor. Ön taraftaki ters çatal, tekerin tam bir enduroya uygun şeklide 21cm kat edebilmesini sağlayabiliyor. Arkadaki amortisördede aynı traverse (kat edilen uzunluk) mevcut; 21cm. Jantı 21inçlik ön lastiğin, özellikle bozuk zeminde sağladığı avantaj tartışılmaz biçimde öne çıkıyor. Yinede, alışmış olduğum jantı 19inçlik ön lastik ile özellikle virajlarda daha rahat edebileceğimi düşünüyorum. Ama bu motoru all-rounder (her şeye uygun) yapabilmek adına optimumlarda buluşurken fabrika bu değerleri bulmuş. 199 kiloluk kuru ağırlığı, 1200cies ile aynı olmasına rağmen arada 20-25 kilo fark varmışçasına his uyandırıyor. Ayrı ayrı doldurulması gereken ama birbirine bağlantılı 2 adet benzin deposu, dolduruken sıkıntı vermiyor değil, ama depoların yanlara doğru gelen konumu, yine motorun dengesini iyi yönde etkilemek amaçlı bir yaklaşım gibi geldi bana. 19.5 litrelik depo(+4lt rezerv) , menzil olarak bir turing motosiklet için yeterli olmuyor; özellikle de yaklaşık 8lt/100 km gibi bir yakışla.

Yakıt tüketimiyle ilgili en iyi ayar, elinizdedir; gaz kolunu istikrarlı (çok sık sıfır gaz-tam gaz olarak değil) kullanabilirseniz, tasarruflu bir sürüş yapabilirsiniz. Ama yinede 990ADV de durum böyle değil. Sadece kendi motosikletimde değil, okuduğum birçok forumdada paylaşıldığı üzere, ortalamada 1200adv den %10 fazla yakan bir makinayla karşı karşıyayız. Bu özellikle bu motosikleti çok uzun seyehatller için (mesela dünya turu) düşünenlerin, en az bir fazla aksesuar alması demek olacaktır ; 40 lt lik benzin deposu . Yakıt tüketiminin bana düşündürdüğü, 990ADV deki LC8 motorun ( v-twin, 97hp, 95Nm tork) hakikatende kafada performans düşünülerek üretildiği, ön planda performans oluncada tüketim değerlerinin ikinci plana itildiği. Bu gücü sağlarken, durdurmak içinde önlem şart. Önde çift diskli, arkada tek diskli fren sistemi, vasatın ötesine geçmedi benim için. ABS hemen hemen birçok frenajımda devreye giriyor, ama yinede fren mesafesinden pek memnun olduğum söylenemez. Belkide uzun zamandır kullanıp alışkın olduğum BMW nin fren konusundaki başarısının etkisidir bu.

Uzun km ler boyunca, rahatsız olmadan sürüş yapabileceğiniz bir uzun yol motosikleti olarak 990ADV nin beni en zorladığı zaman, yüksek süratlerde yapılan uzun süreli sürüşler oldu. "Eee, sende öyle yapma, kurallara uygun sür" dediğinizi duyar gibiyim, genelliklede böyle yapıyorum zaten, ama ihtiyacınız olduğu o anlarda yanınızda olmayan bir motosiklet. Şu ana kadar tecrübe ettiğim, yaklaşık 160km/s ötesindeki süratlerdeki uzun süreli sürüşler beni rahatsız ediyor.

Az çok , kendimce yazdım çizdim. Şimdi esas konuya gelelim; KTM 990ADV alınabilinir bir motosiklet midir?

Eğer tarzınız endurodan geçiyorsa, mutlaka, hatta tekrar yazayım, MUTLAKA denemeniz gereken bir motosiklet. Bir motosikletten bu kadarmı keyif alınır, sürüş dinamikleri bu kadarmı keyif verir, eliniz altındaki gazı açar açmaz tepki veren motorun tekere iletilen gücü , ani bir şekilde motosikletinizle sizi ileriye doğru iterken hayattan başka birşey beklemeden, basitçe , safça ve tertemiz duygularla zevkle gülümserken, hatta zevkten kahkahalar atarken görebiliyorum KTM 990ADV kullanıcılarını..

Ama.. garajda tek motosiklet hakkı verseler, sanırım o 1200cies olurdu.
    Osman Uyan
    Bursa

Isim
    Fenerli Üye
    Motosiklet
    .

Arrow 990adv ile fotoğraf çekimi

Çağatay, hem 1000RR hemde 990ADV için bir çekim istiyordu. İkisini aynı anda kullanamayacağı için, 990ADV görevi bana verildi. Hazırlıklar tamamlandı, tam çekim zamanı, işi uzadı. Eee, hazırız biz, napalım, hadi 2 tur atalım:

sen sen , ordaki..

yollardayım

gölgemde peşimde

girmek yasakmış, ya bu güzl çıkışa ne demeli!

portakal sadece akdenizde meşhur değil!

yollar , rüzgarı hissedince daha mı güzel ne?

Her türlü sürüşe uygun..

offf nasılda akıyorrr

virajdayız, ama sürat yok!

çıkış nerdeydi?

ha gayret

tadından yenmiyor

Teşekkürler Emre :023:

Emre, Çağatay, 990ADV, Ünal enişte, teşekkürler..
    öylesine bir gün, özel bir gün oldu..sayenizde
    Osman Uyan
    Bursa

Isim
    Fenerli Üye
    Motosiklet
    .

Standart 990adv ile bir sürüş videosu

Bursa-Keles yolunda bir sürüş videosu da ekleyeyim.. 30-Ocak-2010 sürüşüm..

Osman Uyan
    Bursa

Enduroist Üye Ferhat ASAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ferhat asar
    Motosiklet
    CAPONORD ETV 1000
    Marka
    Aprillia

..eğitimli bir kişinin videosu da başka oluyor canım...

devamı gözükmeyen yollarda sürüş çizgisini takip edip yolun nereye gideceğini tahmin etmek, devamı gözüken yollarda da sürüş çizgisinin olması gereken yeri tahmin edip motorun o çizgiye yönlenmesini izlemek gerçekten çok keyifliydi.. elinize, tekerinize sağlık.. paylaşımınız için teşekkürler

5. Ferhat ASAR, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman UYAN (21-03-2014)

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

cok guzel bır anlatım muthiş fotoğraflar ve sayenizde 990 adventure ı da tanımış oluyoruz tesekkürler

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Paylaşımınız için teşekkürler. Çok güzel olmuş

Ordinaryus Enduroist VeYSeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bıçkın Delikanlı VeYSeL
    Motosiklet
    DL650A Vstrom
    Marka
    Suzuki

Bir KTM sempatizanı olarak paylaşımınız için teşekkür ederim
    Web: Toplu.Biz
    Keşfedebildiğin kadar özgürsün..

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Osmanım harikasınız.
    Elleriniz dert görmesin.
    Devam serilerini bekliyorum..
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Enduroist Kadim Üye MEHMET ERCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mehmet ercan
    Motosiklet
    yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

osman bey, 990ADV tecrübelerinizi paylaşımınız çok güzeldi
    teşekkürler...
    benim merak ettiğim makinalardan bir tanesi idi...
    handikapı,sizin belirttiğiniz gibi yakıtı ve freni gibi...
    onun dışında hayalleri süsleyecek kadar varmış.
    fotolardaki kullanım şekliniz de çok hoştu.
    fotoğrafları çeken arkadaşı da kutlamak lazım ki
    daha mükemmel çekilemezdi sanırım...
    Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki herşey ikinci planda.

Steve Jobs

Isim
    Fenerli Üye
    Motosiklet
    .

Thumbs up

teşekkürler arkadaşlar..

Alıntı hercul3367 Nickli Üyeden Alıntı
    ..
    fotoğrafları çeken arkadaşı da kutlamak lazım ki
    daha mükemmel çekilemezdi sanırım...
    o da şanslı, malzeme iyiyidi
    Osman Uyan