Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 31 Sayfa bulundu

Konu: Ktm 990 adv

Hybrid View

Enduroist Katılımcı Üye Osman UYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Fenerli Üye
    Motosiklet
    .

Thumbs up Ktm 990 adv

15-10-2008 tarihinde , başka bir forumda yayınlanmış yazım:

Motosiklet birçoğumuzun hayatında bir kaçamak aracı olarak var. Hayattan aldığımız tadlara ulaşma aracı olarak da değerlendirebilirsiniz bunu. Neyin kaçamağını yapıyoruz? Günlük hayattaki sıkıntıların, tekdüzeliklerin, hayata farklı gözle bakamamanın kaçamağı bence. Çözüm olarak gördüğümüz motosikletimize atlayıp, 10 km de olsa 10bin kmde olsa uzağa gitmek, çok şeyin ilacı olabiliyor.

1997 den bu yana motosiklet sürüyorum. Motor hacmi ve gücü değişik birçok modelin deneme sürüşünü yaptım, bazılarını uzun süre kullandım. Edindiğim motosikletler içinde beğendiğim motosikletleri bile satarak değiştirmeme engel olamadım; farklı tadları denemek cazip geliyor sanırım.

Yazının amacına gelirsek, kısaca KTM 990ADV yi ve ondan aldığım deneyimleri paylaşmak isterim. Motosiklette tarz olarak kendimi enduro-touring kategorisine girenlerle alakalı görüyorum. Bunun etkisi, benim yorumlarımda elbette oluşacaktır.

990ADV, bir amaç için yaratılmış olan 950adv modelinin halefi. Amaç neydi? Paris-Dakar yarışında yarışabilecek çift silindir bir motosiklet. Bir amacın etrafında şekillenen motosiklet, bu amaca en uygun olduğunu hemen hissetiriyor. Sürüş pozisyonu, hem oturarak hem de ayakta sürüşte, vücuda motosikletle bir olmayı sağlayarak, kontrolün kesinlikle kaybolmamasını sağlıyor. Konuşulanın aksine, selesi, hem kısa hem de uzun yolculuklar için hiç sıkıntı vermiyor, aksine konforlu diyebileceğim derecede memnun kaldım.

Motosikletin dar yapısı, yüksek konumlanmaya rağmen virajlarda bile ağırlık trasferini zorlamadan gerçekleştirmenize imkan veriyor. Yine bu dar ve yüksek yapı, özellikle ayakta sürüşte, denge, yola hakim olma ve motosikletin kontrolünde çok fayda sağlıyor. WP marka standard amortisörler, üzerlerine düşen görevi en iyi şeklide yapıyorlar. Ön amotisörde 3, arka amortisörde 4 ayrı ayar yapabilme imkanınız var. Bu şeklide size, sürüşünüze ve sürüş yaptığınız yol durumuna en uygun sistemi kolaylıkla sağlayabiliyorsunuz. Tabii ki biraz deneme yanılma metodu gerekiyor, bir kerede ayarların oturması mümkün olmayabiliyor. Ön taraftaki ters çatal, tekerin tam bir enduroya uygun şeklide 21cm kat edebilmesini sağlayabiliyor. Arkadaki amortisördede aynı traverse (kat edilen uzunluk) mevcut; 21cm. Jantı 21inçlik ön lastiğin, özellikle bozuk zeminde sağladığı avantaj tartışılmaz biçimde öne çıkıyor. Yinede, alışmış olduğum jantı 19inçlik ön lastik ile özellikle virajlarda daha rahat edebileceğimi düşünüyorum. Ama bu motoru all-rounder (her şeye uygun) yapabilmek adına optimumlarda buluşurken fabrika bu değerleri bulmuş. 199 kiloluk kuru ağırlığı, 1200cies ile aynı olmasına rağmen arada 20-25 kilo fark varmışçasına his uyandırıyor. Ayrı ayrı doldurulması gereken ama birbirine bağlantılı 2 adet benzin deposu, dolduruken sıkıntı vermiyor değil, ama depoların yanlara doğru gelen konumu, yine motorun dengesini iyi yönde etkilemek amaçlı bir yaklaşım gibi geldi bana. 19.5 litrelik depo(+4lt rezerv) , menzil olarak bir turing motosiklet için yeterli olmuyor; özellikle de yaklaşık 8lt/100 km gibi bir yakışla.

Yakıt tüketimiyle ilgili en iyi ayar, elinizdedir; gaz kolunu istikrarlı (çok sık sıfır gaz-tam gaz olarak değil) kullanabilirseniz, tasarruflu bir sürüş yapabilirsiniz. Ama yinede 990ADV de durum böyle değil. Sadece kendi motosikletimde değil, okuduğum birçok forumdada paylaşıldığı üzere, ortalamada 1200adv den %10 fazla yakan bir makinayla karşı karşıyayız. Bu özellikle bu motosikleti çok uzun seyehatller için (mesela dünya turu) düşünenlerin, en az bir fazla aksesuar alması demek olacaktır ; 40 lt lik benzin deposu . Yakıt tüketiminin bana düşündürdüğü, 990ADV deki LC8 motorun ( v-twin, 97hp, 95Nm tork) hakikatende kafada performans düşünülerek üretildiği, ön planda performans oluncada tüketim değerlerinin ikinci plana itildiği. Bu gücü sağlarken, durdurmak içinde önlem şart. Önde çift diskli, arkada tek diskli fren sistemi, vasatın ötesine geçmedi benim için. ABS hemen hemen birçok frenajımda devreye giriyor, ama yinede fren mesafesinden pek memnun olduğum söylenemez. Belkide uzun zamandır kullanıp alışkın olduğum BMW nin fren konusundaki başarısının etkisidir bu.

Uzun km ler boyunca, rahatsız olmadan sürüş yapabileceğiniz bir uzun yol motosikleti olarak 990ADV nin beni en zorladığı zaman, yüksek süratlerde yapılan uzun süreli sürüşler oldu. "Eee, sende öyle yapma, kurallara uygun sür" dediğinizi duyar gibiyim, genelliklede böyle yapıyorum zaten, ama ihtiyacınız olduğu o anlarda yanınızda olmayan bir motosiklet. Şu ana kadar tecrübe ettiğim, yaklaşık 160km/s ötesindeki süratlerdeki uzun süreli sürüşler beni rahatsız ediyor.

Az çok , kendimce yazdım çizdim. Şimdi esas konuya gelelim; KTM 990ADV alınabilinir bir motosiklet midir?

Eğer tarzınız endurodan geçiyorsa, mutlaka, hatta tekrar yazayım, MUTLAKA denemeniz gereken bir motosiklet. Bir motosikletten bu kadarmı keyif alınır, sürüş dinamikleri bu kadarmı keyif verir, eliniz altındaki gazı açar açmaz tepki veren motorun tekere iletilen gücü , ani bir şekilde motosikletinizle sizi ileriye doğru iterken hayattan başka birşey beklemeden, basitçe , safça ve tertemiz duygularla zevkle gülümserken, hatta zevkten kahkahalar atarken görebiliyorum KTM 990ADV kullanıcılarını..

Ama.. garajda tek motosiklet hakkı verseler, sanırım o 1200cies olurdu.
    Osman Uyan
    Bursa

Isim
    Fenerli Üye
    Motosiklet
    .

Arrow 990adv ile fotoğraf çekimi

Çağatay, hem 1000RR hemde 990ADV için bir çekim istiyordu. İkisini aynı anda kullanamayacağı için, 990ADV görevi bana verildi. Hazırlıklar tamamlandı, tam çekim zamanı, işi uzadı. Eee, hazırız biz, napalım, hadi 2 tur atalım:

sen sen , ordaki..

yollardayım

gölgemde peşimde

girmek yasakmış, ya bu güzl çıkışa ne demeli!

portakal sadece akdenizde meşhur değil!

yollar , rüzgarı hissedince daha mı güzel ne?

Her türlü sürüşe uygun..

offf nasılda akıyorrr

virajdayız, ama sürat yok!

çıkış nerdeydi?

ha gayret

tadından yenmiyor

Teşekkürler Emre :023:

Emre, Çağatay, 990ADV, Ünal enişte, teşekkürler..
    öylesine bir gün, özel bir gün oldu..sayenizde
    Osman Uyan
    Bursa

Isim
    Fenerli Üye
    Motosiklet
    .

Standart 990adv ile bir sürüş videosu

Bursa-Keles yolunda bir sürüş videosu da ekleyeyim.. 30-Ocak-2010 sürüşüm..

Osman Uyan
    Bursa

Enduroist Üye Ferhat ASAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ferhat asar
    Motosiklet
    CAPONORD ETV 1000
    Marka
    Aprillia

..eğitimli bir kişinin videosu da başka oluyor canım...

devamı gözükmeyen yollarda sürüş çizgisini takip edip yolun nereye gideceğini tahmin etmek, devamı gözüken yollarda da sürüş çizgisinin olması gereken yeri tahmin edip motorun o çizgiye yönlenmesini izlemek gerçekten çok keyifliydi.. elinize, tekerinize sağlık.. paylaşımınız için teşekkürler

5. Ferhat ASAR, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman UYAN (21-03-2014)

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

cok guzel bır anlatım muthiş fotoğraflar ve sayenizde 990 adventure ı da tanımış oluyoruz tesekkürler

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Paylaşımınız için teşekkürler. Çok güzel olmuş

Enduroist Katılımcı Üye Berkay Ömür - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berkay Ömür
    Motosiklet
    KLE 500
    Marka
    Kawasaki

bugün turuncu rengini mecidiyeköy civarında gördüm. kükreyerek gidiyordu

9. Berkay Ömür, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Recep Tormis (10-09-2013)

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Osman görüşlerine katılmamak elde değil, ben de test amaçlı bir müddet 990 kullandım güç ve arazi performansı enduro severi ziyadesiyle memnun ediyor. Benim yakıt sarfiyatlarıyla ilgili takıntım yoktur. Eğer hem zevk için motora binip hem ekonomi düşünecekseniz, birinden birini terk etmek durumunda kalacak ya da tarzınızı değiştireceksiniz. Bir zamanlar bir aşiret reisinin Jaguarına tüp taktırması kamuoyunu meşgul etmişti bu biraz psikolojik takıntımız olmuş her ne konumda olursak olalım. Senin aşağı yukarı enduro konusunda tecrübelerini biliyor ve güveniyorum tespitlerine de katılıyorum, eğer 20.000 euro gibi bir parayı KTM için vereceksem ve enduro tutkusu benden bu bedeli alacaksa; ben de tercihimi GS ten yana kullanırdım.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Enduroist Üye Çağatay MAZNAOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağatay MAZNAOĞLU
    Motosiklet
    950 ADV
    Marka
    Ktm

Standart ZAPTINAMÜMKÜN DOKOZYÜZDOKSAN ADV

Adım geçmiş gerçi üç sene olmuş ama bana da doğal olarak cevap hakkı doğmuş....

ZAPTINAMÜMKÜN DOKOZYÜZDOKSAN ADV

Orta okula gidiyorum şalvar kotların , maykıl ceksının kent oteldeki hamburgerin küçük yazıcı sinemasından sonra ortaya çıkan sivilcelerin en meşhur olğudu zamanlar yeni model Mercedes ve BMW’ye binmeniz,kutu bira içmeniz için illaki alamancı bi akrabanız olması lazım.Ama en önemlisi rüyalarıma bile girmeyi başarıp beni uykusuz bırakan Diadora marka çok hızlı koşan pigme boyumla potaya basmak için en yükseklere sıçrayabileceğimi zannettiren,kız tavlama iksiri bilekli spor ayakkabı.

Bu heyecanla uykusuz gecelerle ve aynı gecelerin hülyalarına dalmadan önceki yatağımın baş uçunda giymeye kıymayıp beraber uyuduğum spor ayakkabılarımın heyecanını KTM 990 ADV’ye binmeden bir gece önce yaşıyorum.

Çayımı Ajda bardak yerine ince belli bardakta tercih ederim rahat kavrayayım yudumlarımı küçük tutayım diye.Ktm ince beli sayesinde ve oturuş pozisyonuyla ve 880 mm sele yüksekliğiyle ilk etapta sizi biraz ürkütse de marşa basıp yola çıktığınız anda yükseklik korkunuzu yeniyorsunuz. Depo ve artçı koltuğu arasındaki mesafe 590 mm. Totoşunuzu ileri ve geri oynatmak için dar gözükse de son derece konforlu yaylaya sahipsiniz pegler ile sele arası mesafe 540mm buda uzun yolcuklarda ayak uyuşmalarını en aza indirken dizlerinizi saklamak için ve ayakta kullanım için ideal pozisyonu sağlıyor.

Selenin altındaki motora diyecek yok bu canavarla rüzgarı kucaklamak apayrı ve bugüne kadar hiçbir maxi enduroda yaşamadığım bir keyif.motosikletin gücünü performans egzostlarıyla birleştirince ortaya çıkan gürültü inanın insanı tahrik ediyor.

Gaz kolunun aşırı hassas oluşu toprakta sıkıntı yaparken, asfaltta ön tekeri havada veya arka tekeri yanınızda görmenize sebep oluyor.ama bu gücün elinizin altında bi çevirimlik mesafede olması da çok güzel.

Gösterge paneli son derece basit ve sade analog devir saati,toplam trip,digital kilometre sayacı,diğital saatten ve üzerindeki uyarı lambalarından oluşuyor.Benzin göstergesi olmayışı çok kötü.

Diğer endurolarla karşılaştırılınca kısa olan ön cam yüzünden gelen rüzgar omuzlarınızı dövüyor ve kask üzerinde şiddetli rüzgarda ufak patlamalar yaşanıyor.

Yakıt konusunda söylemek istediğim tek şey bu makine benim gibi yüksek devirlerde motosiklet kullananlar için benzine doymayan bir canavar yakıt deposunun küçük oluşu 22 litre (4 litre rezerv) uzun seyahatlerde her 200 Km’de bir benzinliğe girmenize sebep oluyor.
    45 litrelik büyük depo alternatifi olmasına karşın şimdilik motosikletin hafif olan yapısını ağırlaştırmaya gerek yok.

Kalın yapıdaki ve son derece yumuşak olan debriyaj ve fren manetlerini kontrol etmek için 2 parmağınızı kullanmanız yeterli..Ön fren daha önceden kullandığım Varaderonun frenleriden biraz farklı alışmak zaman istiyor.Aynı şeyi arka fren içinde söyleye bilirim.Brembo marka ön çift arka tek diskli fren sistemi güven verici.Frenlere gelen yükü azaltmak için motosikleti kompresyonu çok ama çok iyi .Zor koşullarda kullanım için ABS sistemini gösterge panelinde bulunan bir düğme ile devre dışı bırakmak mümkün

Süspansiyon sisteminde WP marka yol şartlarına bağlı olarak.Ön amoritörler için 3 arka amortisörler içinse 4 farklı ayar yapma şansınız var.210 mm uzunluğundaki ön strok yolun bozukluğunu minumum seviyede hissetmenizi sağlıyor.Şu anda fabrika ayarlarında kullanıyorum asfalt için arka tarafı biraz daha sertleştirebilirim.

Önde bulunan 21 inç ve arkada bulunan 19 inç lastikler arazi kullanımı için mükemmel aynı performansı asfaltta da sağlıyorlar ama kullanmakta olduğum lastiklerin maksimum sürati
    160 Km/saat lastiklerin tubles olmayışı yanınızda devamlı bir tamir takımı veya iç lastik taşımanızı şart koşuyor yüksek süratlerde lastiğim patladığında nasıl bir tepki vereceğini bilemediğim için biraz endişeliyim açıkcası

Sonuç olarak uzun yıllar süpersport kullanmış ve daha sonra enduroya binmiş birisi olarak şunu söyleye bilirim ben bu makinayı sevdim oda beni sevdi sanırım.

Darısı tüm enduroseverlerin başına

12. Çağatay MAZNAOĞLU güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Hasan Hüseyin ÖZGÜR (06-12-2017),Recep Tormis (10-09-2013)

Enduroist Katılımcı Üye Uğur Yönet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur Yönet
    Motosiklet
    R1200gs adv
    Marka
    Bmw

Çok güzel bir motosiklet gerçekten seside harika ben enduroyum diye bağırıyor alet imkanım olsa bir tane sahip olmak isterdim...