Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 13 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Standart İzcilikten Enduroculuğa köprü

Galiba ilkokul ücüncü sinifindayken izci olmustum. Annemle Babama az mı yalvarmıştım o izci kıyafetlerini aldırana kadar. Çocukça bir ısrar gibi görünen o masum istek belki de benim yaşam biçimimi şekillendirecek yegane başlangıç olacaktı ama gel de sen bunu büyüklerine anlat. Sadece kıyafet değil onu tamamlayıcı unsuru olan trampet ya da borazan da gerekliydi. Tek düze yarım yamalak bir melodiyi izci marşına benzetme çabam oldukça uzun süreceğinden kulaktan dolma ritmi deneme yanılma yoluyla hayata geçirmem daha kolay olacağından tercihimi borazan yerine trampetten yana kullanmıştım.
    Aman yarabbim nasil mutlu olmustum, ayri bir elbise ve yükseldikce aldigin yildiz, fular takmamiz, düdügümüz, kisa pantalonumuz ve coraplarimiz. Kisacasi, bambaska bir görünüs sergiliyorduk o elbiseleri giyince.

O zamanlar izciligin diger bir ismi ise Yavrukurt'tu. Simdiki gibi bir partinin sembolu olmadigindan baska bir mâna tasimiyordu. Saniyorum ilk baslayinca Yavrukurt oluyorsun daha sonra bir yildiz falan alinca Izci oluyorsun. Okuldaki bazi ögretmenlerimiz ise ya Oymak beyi idi yada 5 inci siniftan agabeylerimiz yada ablalarimiz. Mümkün oldugunca geziler tertiplenir, günlük kisa kamplar düzenlenirdi. Bol bol yürüyüsler yapilir ve bu yürüyüsler sirasinda ve ayrica kamp yaptigimiz yerde oturup hep beraber Izci marslari söylerdik.

Izcilik, 1907 tarihinde emekli bir Ingiliz Korgeneral tarafindan kurulmus, daha sonra tüm dûnya tarafindan ilgi ile karsilanmis. Türkiye'de ise 1910 tarihinden itibaren bizde de faaliyet göstermis. Bilhassa Galatasaray Lisesinde beden egitimi hocasi olan Ahmet ROBERSON tarafindan desteklenmis ve gelismesi saglanmis. Ikinci dünya savasindan sonra ise durgunluk gösteren bu izcilik faaliyetine Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal ATATÜRK tarafindan bizzat ilgi ve destegi ile yeniden faaliyetine gecmistir.

Izciligin en önemli özelliklerinden biri, arkadas grubu icinde birlik, beraberlik ve birbirlerine karsi destek olmayi ögretmektir. Dürüstlügü, ihtiyarlara karsi yardimsever olmayi ve en önemlisi kalabalik topluluklarda konusmayi ögretir, farkinda olmadan. Cogu annenin ve babanin yapamadigini veya kolay kolay yapamayacagi konulari bu teskilât güzel bir inisiyatif ile ögretir.

Ayrica, kiz- erkek ayirimi yapmadigindan, yapilmadigindan gerek erkekler olsun ve gerekse kizlar bu grup icinde birbirlerini severler, korurlar ve konusmalarina dikkat ederler. Bir cok kisi burada yener, utanarak konusmayi , bir topluluk önünde veya grup icinde. Burada dil, din, irk, renk ayirimi yapilmadigindan tam bir hümanist dünya görüsü hakimdir, izcilik üzerinde. Cocugun dünya görüsü bu grup icinde daha bir gelisme göstererek, pozitif bir ölcüde, rasyonel dar bir muhafazakâr durumdan genisleyip medeni bir topluma yakisir örnek gencler olarak topluma karisirlar. Tabii diger genclerden bir adim önde olarak.

Günümüzde cocuklar tüketim sisteminin kurbanlari olarak secildikleri icin varsa yoksa futbol ile yatar manken yada artist olarak kalkar. Güzel bir inisiyatif alarak eylül ayinda cocugunuzu arastirin okulunuzda veya civarinizda Izcilik federasyonuna kaydettirin. www.tif.org.tr adresinden size en yakin kurulusun nerede oldugunu ve ayrica izciligin ne oldugunu okuyabilir ve veya arastirabilir, ögrenebilir ona göre cocugunuzu kayit ettirirsiniz. Böylelikle cocugunuzun tek bir konu üzerinde odaklanmasini önlemis olur, yeni arkadas cevresi ile hem onun ufkunu acmis hemde cesitli konular konusan bir grup ile tanismis olmasini saglarsiniz.

Ileride, icinden olsun veya disindan, edecegi tesekkür sizi mutlu edecektir, bu da istenilendir...
    Ne kadar konu ile alakalı ne kadar benzerlik taşıdığı takdirinize kalmış, fakat bu gün eğer motor üstündeysem temelinde izcilik vardır. En son kamplı Eskişehir gezisinde bol bol kulaklarını çınlattım eski izci dostlarımın. Hoş büyüdüm artık babama yalvarmadım bana motor alsın diye ama şimdi yaptığımızın 40 - 45 yıl önce yaptığımızdan tek farklı yanı artık motorize olmamızdır. Aynı ruh hali aynı heyecan 40 yıl önceki şiddeti ile devam etmekte
    Hatırlarmısınız bilmem Cahit Sıtkı’nın Çocukluğum şiirini Edebiyat derslerinde bol miktarda okumuştuk.
    Affan Dede'ye para saydım
    sattı bana çocukluğumu
    artık ne adım var ne yaşım
    bimiyorum kim olduğumu
    hiçbir şey sorulmasın benden
    haberim yok olan bitenden

bu bahar havası bu bahçe
    havuzda su şırılşırıldır
    uçurtmam bulutlardan yüce
    zıpzıplarım pırıl pırıldır
    ne güzel dönüyor çemberim
    hiç bitmese horoz şekerim

Ben bugünümüzle geçmişimiz arasında çocukça bir köprü kurdum, günümüzde yaşadığımız benzerliklerden, size tavsiyem içinizdeki çocuğu yaşatın.

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Süper olmulş yazın abi

Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Alıntı Goktug.Uguz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Süper olmulş yazın abi
    Yok be Göktuğ torbayı bi salladım bunlar çıktı, biraz daha karıştırayım neler çıkar kimbilir.

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Alıntı YYUCE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ben bugünümüzle geçmişimiz arasında çocukça bir köprü kurdum, günümüzde yaşadığımız benzerliklerden, size tavsiyem içinizdeki çocuğu yaşatın.
    Onu kaybedersek yandık zaten abicim..
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Enduroist Kadim Üye AlperAcun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper Acun
    Motosiklet
    2002 R1150GS
    Marka
    Bmw

Yusuf abi tecrubeni mutlulukla dikkate alacağım. allah uzun ve anlamlı bir ömür versin hepimize...

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Eline gönlüne sağlık yusuf abi çok güzel bir yazı,Çocuğum olursa işşşallah izcilikle başlayacak doğa sevgisi,paylaşım,v.s.Teşşekürler

Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Alıntı Empyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline gönlüne sağlık yusuf abi çok güzel bir yazı,Çocuğum olursa işşşallah izcilikle başlayacak doğa sevgisi,paylaşım,v.s.Teşşekürler

İnşallah Murat kardeşim hayırlısı ile Haa bu konuda çalışma var mı ?

Enduroist Kadim Üye burak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Burak ŞAHİN
    Marka
    Diger

yahu benim de ödüm kopuyor apartman çocuğu olucak diye bizim Rüzgar kızın,Yusuf abi bu arada yazı harika,benimde kısa da olsa bi izcilik maceram var hatta oba başılık bile yapmıştım-Arı obası-,şimdi yeniden buluşsak aynı heyecanı yaşayacağımız unutulmuycak dostluklar edinmiştim orda

5325002888

Enduroist Üye HTBAYDAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    H.Tarık BAYDAR
    Marka
    Aprillia

Teey tey... İzcilik günlerim geldi aklıma... Ben de ilkokulda başlamıştım kamp hayatına. Bir tarafımıza kampın suyu kaçınca şehir hayatı bayağı bayağı batar olmuştu... Halen de uzun süre mat üstünde yatmazsam bel ağrısıyla birlikte bir rahatsızlık başlar bünyemde. Allah benim gibi bağımlı olanları, kamp hayatından uzun süre ayrı koymasın, amiin...
    "in the land of the blind, one eyed is the king..."
    +905425842765

Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

benimde tum ortaokul hayatimda izcilik kamp ve gezi vardi.. demek bana da oralardan bulasmis

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu