Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Süleyman Memnun, 7 gencin hayali olan ''Dünya Enduro Şampiyonası''nın bir ayağının Eylül ayında Fethiye'nin Ölüdeniz beldesinde koşulacağını belirterek, "Bu gençlerin hayalinin gerçeğe dönüşmesi diğer gençlere örnek olmalı" dedi..

Süleyman Memnun, Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz beldesinde yarın yapılacak Türkiye Enduro Şampiyonası öncesinde, yarışın düzenleneceği parkurda incelemelerde bulundu.

Memnun, parkur sorumlusu Alp Göcekli'nin enduro tipi motosikletiyle derede ve kütükler üzerinde yaptığı gösteriyi, köylülerle birlikte izledi.
Türkiye'nin ilk kez Dünya Enduro Şampiyonası'na ev sahipliği yapacağını vurgulayan Memnun, toplam 8 ayaktan oluşan şampiyonanın 7. ayağının 4-5 Eylül tarihlerinde Ölüdeniz'de koşulacağına bildirerek, ''Bu şampiyona, bu spora gönül vermiş 7 gencimizin hayaliydi ve gerçekleşti. Bu 7 gencin hayalinin gerçeğe dönüşmesi diğer gençlere örnek olmalı. Bu süreçte desteğini esirgemeyen herkese ve özellikle orman teşkilatına teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

-HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜLER-
Fethiye'de 6 yıl önce enduro yarışına başladıklarını belirten Sadık Özdemir, bu sporu yapmaya başladıklarında yeterli destek alamadıklarını ve antrenmanlarını Ölüdeniz'in ormanlık alanlarındaki yangın yollarında yaptıklarını söyledi. Özdemir, ''Antrenmanlarımız esnasında doğaya ve çevreye zarar vermediğimiz için orman teşkilatından büyük destek gördük. Bugün geldiğimiz noktada ise yüzlerce insan bize destek olmaya çalışıyor. Geçen yıl Fethiye'de yapılan yarışları yaklaşık 10 bin kişi izledi. Bu büyük bir başarı. Bize bu süreçte destek veren herkese teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

Hollanda vatandaşı olan Paul Lebbing ise uzun süredir Fethiye'de yaşadığını ifade ederek, ''Dünya Enduro Şampiyonası'nı Fethiye'de düzenleme hayalimizi anlattığımızda kimse inanmamıştı. Bugün bu hayalimiz gerçeğe dönüştü. Hedefimiz Dünya Motokros Şampiyonası'nın da Fethiye'de yapılması'' dedi. 2008 Akdeniz Enduro Şampiyonu Serkan Özdemir de bu spora ilgisinin izleyici olarak başladığını anlatarak, şunları kaydetti:
''Bu sporu yapmaya başladıktan sonra 3 defa Türkiye şampiyonu oldum. 2008 yılında Yunanistan'da yapılan Dünya Enduro Şampiyonası'nda ülkemizi temsil eden tek sporcuydum. Dünya Enduro Şampiyonası'nın Türkiye'de yapılacağına inanıyordum. Benim ve arkadaşlarımın bu hayali gerçekleştiği için çok mutluyum. Türkiye'den dünya çapında başarılı sporcuların çıkacağına inanıyorum. Dünya Şampiyonası'nın Türkiye'de yapılması için Yunanlılar bize destek verdi. Bu spor adına önemli bir gelişme''

Bu arada, yarın başlayacak Türkiye Enduro Şampiyonası'na 45 sporcunun kayıt yaptırdığı öğrenildi.