Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 21 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Mesut_KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mesut KORKMAZ
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Honda

Standart Motor tekleme, yığılma, stop etme arızası

27-28 Mart Eskişehir Sarıcakaya kampına giderken Mihalgazi Shell’den depoları doldurduk. Kamp alanına giderken bazı motorlarda sorun olmuş. Bende bir şey yoktu. Ankara’ya döndüğümüz akşam sorunlar başladı. Motor gaz yememeye, gaz verince ileri atılacağına yığılmaya arada teklemeye başladı. Bu olay artarak 31 Mart Çarşamba akşamına kadar sürdü. Tekleme nedeninin elektrik arızası olabileceğini düşünerek sistemi kontrol edip gerekli ölçümleri yaptım ama her şey normaldi. En son Çarşamba akşamı eve zar zor gelebildim ve bir daha da çalıştıramadım. Bu arada benzin filtresi, buji, buji kablosu kontrollerimi de yapmıştım. Hatta buji piposu denen buji başlığını değiştirmiştim aklım orada kalmasın diye.
    Neyse… Cuma günü Ankara Efe Motor’dan arkadaşlar kamyonetle motoru aldılar. Bu arada periyodik bakım zamanı da gelmişti ve değişmesi gereken (amortisör keçeleri, gidon boyun rulmanları, yağ filtresi, yağ, fren balataları, hava filtresi, hidrolik vs) parça ve sıvıları kendim değiştirecektim. Arıza çıkınca hepsini halletsinler diye düşünüp hepsini Efe Motor’da yaptırdım. Bakım ile ilgili sorun çıkmadı. Motorun çalışmaması ile ilgili olarak enjektörün sökülüp temizlendiği ve tüm yakıt sisteminin temizlendiği, neredeyse kurum bağladığı söylendi. Muhtemelen bugüne kadar (9 yıl,47000km, bunu 21000km si bende iken 1,5 yılda) yakıt sistemi hiç temizlenmemiş ve temizleyici katkı da kullanılmamış. Kurum bağlayacak kadar (abartı yoksa) kirlendiğine göre en son aldığım benzin işin tuzu biberi olmuş ve motor çalışmayacak kadar yakıt sistemi iyice tıkamış.

Bugün motorumu alınca sorunların çözüldüğünü gördüm. Sadece hava filtresi değişmemiş o kadar. Bu arada 6 gündür motora binememiş oldum. İnsan özlüyormuş

Ön amortisör keçeleri (2 adet), gidon (boyun) rulmanları (2 adet), yağ filtresi, ön fren balatası, arka fren balatasını ben almıştım. Motor yağı ve hidrolik Efe motordan. Tüm parçalar ve işçilik toplam masraf 400TL

Özellikle gidon rulmanları değişince gidonda ciddi bir rahatlama olmuş. Daha önce gidon dönmüyormuş meğer. Yeni duruma alışmam zor olacak gibi. Çok hassas olmuş.

Umarım bu sezon başkaca bir masrafım olmaz

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Alıntı Mesut_KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    27-28 Mart Eskişehir Sarıcakaya kampına giderken Mihalgazi Shell’den depoları doldurduk. Kamp alanına giderken bazı motorlarda sorun olmuş. Bende bir şey yoktu. Ankara’ya döndüğümüz akşam sorunlar başladı. Motor gaz yememeye, gaz verince ileri atılacağına yığılmaya arada teklemeye başladı. Bu olay artarak 31 Mart Çarşamba akşamına kadar sürdü. Tekleme nedeninin elektrik arızası olabileceğini düşünerek sistemi kontrol edip gerekli ölçümleri yaptım ama her şey normaldi. En son Çarşamba akşamı eve zar zor gelebildim ve bir daha da çalıştıramadım. Bu arada benzin filtresi, buji, buji kablosu kontrollerimi de yapmıştım. Hatta buji piposu denen buji başlığını değiştirmiştim aklım orada kalmasın diye.
    Neyse… Cuma günü Ankara Efe Motor’dan arkadaşlar kamyonetle motoru aldılar. Bu arada periyodik bakım zamanı da gelmişti ve değişmesi gereken (amortisör keçeleri, gidon boyun rulmanları, yağ filtresi, yağ, fren balataları, hava filtresi, hidrolik vs) parça ve sıvıları kendim değiştirecektim. Arıza çıkınca hepsini halletsinler diye düşünüp hepsini Efe Motor’da yaptırdım. Bakım ile ilgili sorun çıkmadı. Motorun çalışmaması ile ilgili olarak enjektörün sökülüp temizlendiği ve tüm yakıt sisteminin temizlendiği, neredeyse kurum bağladığı söylendi. Muhtemelen bugüne kadar (9 yıl,47000km, bunu 21000km si bende iken 1,5 yılda) yakıt sistemi hiç temizlenmemiş ve temizleyici katkı da kullanılmamış. Kurum bağlayacak kadar (abartı yoksa) kirlendiğine göre en son aldığım benzin işin tuzu biberi olmuş ve motor çalışmayacak kadar yakıt sistemi iyice tıkamış.

Bugün motorumu alınca sorunların çözüldüğünü gördüm. Sadece hava filtresi değişmemiş o kadar. Bu arada 6 gündür motora binememiş oldum. İnsan özlüyormuş

Ön amortisör keçeleri (2 adet), gidon (boyun) rulmanları (2 adet), yağ filtresi, ön fren balatası, arka fren balatasını ben almıştım. Motor yağı ve hidrolik Efe motordan. Tüm parçalar ve işçilik toplam masraf 400TL

Özellikle gidon rulmanları değişince gidonda ciddi bir rahatlama olmuş. Daha önce gidon dönmüyormuş meğer. Yeni duruma alışmam zor olacak gibi. Çok hassas olmuş.

Umarım bu sezon başkaca bir masrafım olmaz
    Evet kamp alanında bizden de bazı makinelerde tekleme gibi bişeyler olmuştu.

Peki yakıt sistemini temizlemek için katkı kullanmak doğrumudur ?

Ordinaryus Enduroist Barış Sekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Barış Sekin
    Motosiklet
    CRF250L
    Marka
    Honda

Bakım şart hocam
    Barış SEKİN 0 Rh(+) 0535 269 06 51
    34 UCD 60

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

hayırlısı olsun benım de 40 bın bakımım yolda darısı basıma ... bu arada o shell i ana shel mudurluğu mudur ya da yetkılı bır mercıı ye sıkayet etmemız gerekıyor ... alsınlar elınden belgelerını.. ya otobanda gıderken yapsaydı boyle bırsey ... yazık gunah değil mi

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Enduroist Kıdemli Üye İbrahim35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim ERCANSUNGUR
    Motosiklet
    450EXC/400EXC-R
    Marka
    Ktm

demekki o shell deki benzinde su vardı.herkeste arıza meydana gelmiş ise bundan başka bişey olamaz. Enjektör temizleme katkıları gerçektende işe yarıyor,tavsiye ederim kesinlikle.
    Eğer Hala EnDuRO Kullanmıyorsan Motorsiklet kullanmıyorsundur.

""0530 614 01 84""

Enduroist Katılımcı Üye Mesut_KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mesut KORKMAZ
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Honda

Teşekkürler Kırlangıç,

Enjektör temizleme katkıları işe yarayabilirdi, ilk başlarda kullanmaya başlasaydım. Ancak arabadan kalan alışkanlığımnla katkı koymuyorum hiç.

Sanırım son safhaya gelmiş benim motosikletim. Yani zaten kirlenmiş, tıkanmaya yer arıyormuş gibi. Bu yüzden de sorunlu bir benzin alınca sorun gün yüzüne çıkmış oldu.

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Alıntı İbrahim35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    demekki o shell deki benzinde su vardı.herkeste arıza meydana gelmiş ise bundan başka bişey olamaz. Enjektör temizleme katkıları gerçektende işe yarıyor,tavsiye ederim kesinlikle.
    İbrahim özellikle tavsiye ettiğin bir marka var mı ?

Ve nasıl kullanılır bu katkı malzemeleri ?

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

İşte boyle yollarda mesela ucra köşelerde ve kaliteli benzin bulunmayan yerlerde sanırım bizim karbüratörlü F650 ler biçilmiş kaftan. Butun teknoloji yolda kalırken o kara makineler canavar gibi devcam ediyor.

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Alıntı Goktug.Uguz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşte boyle yollarda mesela ucra köşelerde ve kaliteli benzin bulunmayan yerlerde sanırım bizim karbüratörlü F650 ler biçilmiş kaftan. Butun teknoloji yolda kalırken o kara makineler canavar gibi devcam ediyor.
    Yok onlarda yolda kalır ama ; sen karbüratörünü çıkarıp temizlemesini bilmezsen bir işe yaramaz o kara sistem.
    Enjeksiyonlu motorların dezavantajı müdahale edemiyorsun enjektörlere.

Enduroist Üye HTBAYDAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    H.Tarık BAYDAR
    Marka
    Aprillia

Türkiyede motor olsun, araba olsun enjektörlü makinaya binmemek lazım aslında... Uzun yola çıkıp bilmediğim yerden her benzin alışımda yüreğim ağzıma geliyor vallahi. Shellden alınmış benzin bile, bu kadar izleme-bilmem ne sistemlerine rağmen sorun çıkartabiliyorsa yuh diyorum...
    "in the land of the blind, one eyed is the king..."
    +905425842765

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu