27-28 Mart Eskişehir Sarıcakaya kampına giderken Mihalgazi Shell’den depoları doldurduk. Kamp alanına giderken bazı motorlarda sorun olmuş. Bende bir şey yoktu. Ankara’ya döndüğümüz akşam sorunlar başladı. Motor gaz yememeye, gaz verince ileri atılacağına yığılmaya arada teklemeye başladı. Bu olay artarak 31 Mart Çarşamba akşamına kadar sürdü. Tekleme nedeninin elektrik arızası olabileceğini düşünerek sistemi kontrol edip gerekli ölçümleri yaptım ama her şey normaldi. En son Çarşamba akşamı eve zar zor gelebildim ve bir daha da çalıştıramadım. Bu arada benzin filtresi, buji, buji kablosu kontrollerimi de yapmıştım. Hatta buji piposu denen buji başlığını değiştirmiştim aklım orada kalmasın diye.
Neyse… Cuma günü Ankara Efe Motor’dan arkadaşlar kamyonetle motoru aldılar. Bu arada periyodik bakım zamanı da gelmişti ve değişmesi gereken (amortisör keçeleri, gidon boyun rulmanları, yağ filtresi, yağ, fren balataları, hava filtresi, hidrolik vs) parça ve sıvıları kendim değiştirecektim. Arıza çıkınca hepsini halletsinler diye düşünüp hepsini Efe Motor’da yaptırdım. Bakım ile ilgili sorun çıkmadı. Motorun çalışmaması ile ilgili olarak enjektörün sökülüp temizlendiği ve tüm yakıt sisteminin temizlendiği, neredeyse kurum bağladığı söylendi. Muhtemelen bugüne kadar (9 yıl,47000km, bunu 21000km si bende iken 1,5 yılda) yakıt sistemi hiç temizlenmemiş ve temizleyici katkı da kullanılmamış. Kurum bağlayacak kadar (abartı yoksa) kirlendiğine göre en son aldığım benzin işin tuzu biberi olmuş ve motor çalışmayacak kadar yakıt sistemi iyice tıkamış.

Bugün motorumu alınca sorunların çözüldüğünü gördüm. Sadece hava filtresi değişmemiş o kadar. Bu arada 6 gündür motora binememiş oldum. İnsan özlüyormuş

Ön amortisör keçeleri (2 adet), gidon (boyun) rulmanları (2 adet), yağ filtresi, ön fren balatası, arka fren balatasını ben almıştım. Motor yağı ve hidrolik Efe motordan. Tüm parçalar ve işçilik toplam masraf 400TL

Özellikle gidon rulmanları değişince gidonda ciddi bir rahatlama olmuş. Daha önce gidon dönmüyormuş meğer. Yeni duruma alışmam zor olacak gibi. Çok hassas olmuş.

Umarım bu sezon başkaca bir masrafım olmaz