" 11.04.2010

Bu gün yazıma bilinen bir atasözüyle başlayacağım. Atasözlerimiz içinde vermeye çalıştığı mesajın doğruluğunu sorgulamakta olduklarımız var elbette. Ama, günümüz gerçeklerine uyan ve mesajı hala doğruluğunu ve geçerliliğini sürdüren atasözlerimiz de oldukça fazla. Bu atasözümüzün ikinci gruba girdiğini düşünüyorum.
"Armut di bine düşer" demiş atalarımız. Bunu söylerken canlıların; tabii özellikle insanların yavrularının ebeveynlerine benzeyeceklerini anlatmaya çalışmışlar. Söyleniş amacı dışında kalmış olsa da bu söz biyolojik bir kuralı da hatırlatıyor. Canlıların doğanın dengesi gereği soylarını sürdürme yolundaki çabalarından birini… Meyveler yere düşecekler ki içlerindeki çekirdek toprağa karışsın ve yeni bir ağaç oluşsun.
Çevre koruma bilincine sahip olup doğanın dengesini bozmama konusunda kendini sorumlu hisseden bazı kişi ve kuruluşların meyve çekirdeklerini çöpe atmayıp toprakla buluşturmaya çalıştıklarını biliyoruz. Yakınlarda tam da bu konuda tüm motosiklet severleri onurlandırıcı bir olayla karşılaştım ve yazımın konusunu da bu olay belirledi.
2010 Motosiklet Fuarı'nda Enduroist Motosiklet Kulübü standını ziyaret ettim. Enduroist Motosiklet Kulübü İstanbul merkezli bir kuruluş. Adından da anlaşılacağı üzere enduro tarzı motosiklet kullanan motosiklet severleri bir araya getiriyor. Yazmıştım hatırlarsınız enduro benim de tarzım olan doğasever, asfalt toprak, dağ bayır, çayır çimen ayırmadan her daim yolda olan motosiklet tipi. Kulübün standında masa üzerinde duran geniş ağızlı büyükçe bir kavanoz dikkat çekiyordu. Yarısından fazlası çeşitli meyve çekirdekleriyle dolu olan kavanozun üzerinde "Meyve çekirdeklerini çöpe değil ait olduğu yere doğaya geri veriyoruz." yazıyordu. Kulüp Başkanı Gürbüz Okatan ayırıp kuruttukları meyve çekirdeklerini yaptıkları doğa gezilerinde etrafa saçtıklarını ve böylece onları ait oldukları yerle buluşturmayı amaçladıklarını söyledi.
Bu faaliyetin motosiklet kültürümüz içinde önemli bir duyarlılık olarak görülmesi gerektiği kanaatindeyim. Motosiklet seven ve kullanan kişilerin aynı zamanda doğa dostu olması gerektiğini düşünmüşümdür hep. Böyle bir davranışın motosiklet severlerin eliyle gerçekleşmesi bence hem bu düşüncemin doğru olabileceğini gösteriyor, hem de bizi çevre çalışmalarımızın geleceği konusunda yüreklendiriyor.
Sadece biz motosiklet severlere değil herkese bir davet teşkil edebilecek böyle bir davranışı gerçekleştiren Enduroist Motosiklet Kulübü Başkanı sevgili dostum Gürbüz Okatan ve nezdinde tüm kulüp üyelerine teşekkür ediyoruz. Tekerlerinden toprak ve çimen; ceplerinden çekirdek eksik olmasın.
Tekrar görüşmek üzere sağlıkla ve motosiklet sevgisiyle kalın. Meyve çekirdeklerini çöpe değil ait oldukları yere doğaya geri verenlerden olun. "

Dr. Şinasi GÖNENÇ

http://www.habergazetesi.com.tr/kose...rID=24&id=1823

Sevgili dostumuz Şinasi hocam bizlerle ilgili haber yayınlamış.
Benim çok hoşuma gitti.
Şinasi hocam çok teşekkürler.
Kalemin mürekkepsiz kalmasın ellerin dert görmesin.