Evet sevgili arkadaslar yillar sonra ilk ve ikinci dususlerimi bir gece ara ile gerceklestirmis bulunuyorum.

Burada, Almatadan Astanaya sezon acilisina gitmek uzre bana verilen bir Yamaha TDM ile yola ciktik. Daha once de gitmis oldugum yolu ana hatlari le zaten biliyordum. Neyse Astanaya sag salim gittik ancak donuste yani 10 Mayis da her ne kadar sag salim olsa da yine de bazi hatalar zinciri neticesi, ellerimin ust kisimlarinda derin olmayan cizikler ve ayaklarimda sisliklerle curukler var. Onun disinda, kemiklerde ya da icerlerde bir yerlerde herhangibir sorun yok.

Simdi gelelim hatalara;

1. Eldivenler hatali idi. Hava serinleyince yazlik korumali eldivenlerimi kislik kayak eldivenleri ile degistirmistim. Ellerim de bunu bana gosteriyorlar

2. Ayakkabilar, Chopperdan kalma yazlik kisa botlarimla gittigim icin her ne kadar yarik siyrik ya da kirik olmasa bile darbe almislar.

3. Viraj surati. Ilk dususum, aksamuzeri, saga 90 derece bir viraj ve viraj hizimin yuksek oldugunu anlayinca frenleme neticesi on teker kitlenmesi, ve malum netice. Buradaki hatam ise, progresif frenleme yerine kendi motorlarimdan alisik oldugum ABS varmiscasina frenlemek oldu. Kendi motorlarimdan biri olsaydi, virajin ortasina vardigimda artik gazi acip toplayabilecekken, bu defa ABS olmamasindan dolayi teker kilitlendi.

Neyse bu dususden sonra hafif bir bayginlikdan sonra bir sure istirahat edip, yola devam ettim. Otele vardik ve yattik. Ertesi gun, yola ciktik, yaklasik 2 saat gittikten sonra, bu defa sola gayet acik bir viraj ve benim aklimda John Taylorun Meteye IAM imtihaninda soyledigi sozler, "iyice yanas saga, iyice yanas". Bu arada surat 160 Km/hr.

Soldan cok kuvvetli ruzgar var, yolun iki tarafi acik alan, banket serbets taslik, toprak, ve banket yuksekligi herhalde 10-15 cm. Yani asfalt ile banket arasi, ondan sonra yaklasik 1 m. asagida arazi.

Bir anda arka tekeri bankete kaptiriyorum ve motor yola dik hale geliyor. Buna ragmen low siding duserek motordan ayriliyorum ve hatirladigim ilk darbe vizorum ile asflatin bulustugu an. Sonra arabaya oturmusum ve bir arkadasim ayakkabilarimi cikartiyor.

Sonrasinda Hastahaneye girdik, rontgen filan cekildi hicbir yerde bir zarar yok.

Kiyafetlerimin eldiven ve Ayakkabilar haric tam olmasi beni boyle saglam kurtardi. Kaskim, ceketim, ve yola cikarken almis oldugum pantalonum, sonuna kadar calismislar ve su anda hepsi pert olmus durumda ama beni kurtardilar.

Ufak bir latife ile bitireyim konuyu;

Artik 160 ile dusersem ne olacagini biliyorum. Cok merak eder dururdum.

Once motor;

Sonra techizat

En sevindirici ve ornek olabilecek konu, bence kiyafet konusu arkadaslar. Kiyafetlerimin korumali bolgeleri cok guzel calisip beni ayakta tuttular. Her zaman soyledigim bir konu idi bu zaten. Motorumuz ucuz olabilir ama kiyafetimiz en iyisinden olmali diye.