ÖNSÖZ

Bu çalışmanın amacı; ses kayıt teknolojileriyle uğraşan insanlara, şu anda kullandıkları teknolojilerin nasıl bir gelişim süreci geçirdiğini göstermek, ses kayıt teknolojileri tarihinin çok kapsamlı bir başlık olduğunu, sadece teknolojik değil aynı zamanda ekonomik, ticari, endüstriyel ve müzikolojik olarak da incelenmesi gerekliliğini farkına vardırmaktır. Aynı zamanda bu konuyla ilgili herhangi bir Türkçe kaynağın olmamasının eksikliğini bir ölçü de olsa azaltması hedeflenmiştir.
Öncelikle “ses kaydedebilme” düşüncesiyle araştırmalar yapan ve ses kayıt teknolojilerinin gelişmesinde her türlü emeği olan mucit, araştırmacı ve üreticilere teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Onların sayesinde bu gün mükemmele en yakın şekilde kayıtlar alabiliyor ve hayal gücümüzün sınırları içerisinde bu kayıtları işleyebiliyoruz.

Müzik Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Adnan Koç’a, bitirme çalışmamda danışmanlığımı yapan ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Yrd. Doç. Dr. Gözde Çolakoğlu’na, Okul hayatım boyunca bilgisi ve tecrübesini bizden esirgemeyen branşındaki uzmanlığı ile her zaman yanımızda olan ve gelişmemizi sağlayan Öğrt. Gör. Sn. Sertaç Kakı’ya, müzik eğitimimde bana yol gösteren, ışıklarıyla yolumu aydınlatan bütün hocalarıma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı, Borusan Müzik Kütüphanesi çalışanlarına, çalışmalarından faydalandığım Sandiago Üniversitesi ve Steven Schoenherr’E, David Morton’a (www.recording-history.org), hayatımın her anında yanımda olan, beni bu günlere getiren annem Yasemin Yaylı, babam Ali Yaylı, Şehnaz-H.Ali Çetinkaya’ya, her konuda olduğu gibi bitirme çalışmamda da her zaman yanımda ve bana yardımcı olan Özge Kurt’a, ve Enduroist Ailesi’ne teşekkürlerimi sunarım.

İstanbul-Mayıs 2010 Emrah Can YAYLI