19 Mayıs'ın tatil olması münasebetiyle evde oturmaktan sıkıldığım bir anda atladım ustamın yanına gittim.
Giderken motorun sesi bir farklı geldi kulağıma . Selamlaşma faslından sonra ustaya şununla bir tur at sesi bi farklı geliyor sanki dedim. Bir ara bakarız dedi acil bir şey olmadığı için önündeki işe devam etti.
Muhabbet sırasında dükkana birkaç müşteri daha gelince muhabbetimiz bölünmüş oldu bende motoru bırkalamaya başladım.
Benzin musluğu damlatıyordu onu söküp O ringi falan vardır onu değiştireyim dedim , grenajları söktüm , depoyu indirdim , musluğu söktüm. Musluğa daha önce lehimlenmiş ama kopmuş iki kablo gördüm benzin şamandırasının sensörü olduğunu düşündüm yeni kablolar lehimledim avometre ile omaj ve kısa devre ölçtüm ama çalışmadı , belki benzin içinde iletken vasıtasıyla etkinleşiyordur dedim yerine takınca ölçmeye karar verdim.
Musluğun depoya bağlandığı yerde bir O ring vardı onu çıkardım. Şeytan dürttü musluk anahtarı üzerindeki vidalarıda söktüm süpriz oradan da bir O ring çıktı.
İkisinide çırağa vererek parçacıya gönderdim aynılarını bulamamış başka ölçü vermişler . Musluk depo arasındaki 2*20 bir o ringti yerine verilen hem daha kalın hemde birazcık daha genişti.
Musluk anahtarındaki ise diğer orjinalden daha ufaktı.Musluk depo arasındaki orjinal O ringi musluk anahtarına biraz yağlayarak taktım , yağlıyken kolay dönüyordu ama sonrasında dönmesi zorlandı , kaçırmasında dönmesin yeterki dedim öylece musluğun anahtar kısmını topladım.
Musluk ile depo arasınada yeni aldığım büyük O ringi taktım kalın olduğu için yuvadan biraz çıkıntı yaptı ama halkasına oturdu.
Beni kesmedi hem musluğa hem depoya sıvı conta sürüp kurumaya yakın yerine taktım.Depoyu yerine koydum. Kabloları birkez daha ölçtüm tık yok. Eh bozulmuş o zaman dedim bıraktım.

Tüm bunları yaptıktan sonra baktım ki eskiye nazaran az da olsa hala sızıntı var ama musluktan değil.
Benzin hortumunun iç çapı , musluk nipelinden hayli geniş olduğu için ne kadar kelepçeyle sıkarsanız sıkın bir mıktar oradan sızıntı yapıyor. Buna da sonra bakarım dedim onuda bıraktım. Motorum eski sızıntılı haliyle bir depo benzinle ancak 146km yol yaptı yolda bıraktı , bakalım az sızıntılı haliyle ne kadar yakacak

Benzin hortumu bende dışı tekstil örgülü siyah lastik.Bunu şeffaf olan herhangi bir hortumla değiştirebilir miyiz yoksa benzin hortumları özel mi oluyor?

En sonunda grenajlarıda kapadım oturdum bi nescafe molası verdim.Oturduğum yerden motoru seyrediyordum korna aklıma geldi 2 gündür çalışmaz olmuştu.Kafa grenajını yine söktüm kabloları ayırdım baktım kornaya giren soket dibinden kablonun biri kopmuş envai çeşit pabuç içinden oraya uyanını bulamadım bende kabloyu sıyırıp üzerine sardım bantladım.Usta aynı şeyi yapsa bayağı bir sitem ederdim ya neyse.
Kafa grenajını yerine taktıktan sonra kornayı bir daha denedim dii-diit tm olmuş ama sol sinyal çalışmıyor Kornanın kablosyla oynarken sinyal kablosunu çıkardım diye düşündüm yine kafayı söktüm baktım herşey sağlam gibi.Olmaz ya belki ampül yerinden oynadı ne alakaysa deyip ampülü söktüm ampul kesmiş Bırkaladığımız yerden arıza beklerken arıza hiç alakasız bir yerden çıktı .
Ampül değişti kafa takıldı yemeğe gidildi

Biz yemeğe giderken işlerden elini ayağını kesmiş , dükkana sadece ona buna laf atıp takılmak için gelen emekli büyük usta dükkana giriyordu.Yemek dönüşü kahve içip büyük ustayla laf salatası yaparken aklıma geldi debriyaj yaklaşık 1cm kadar boşalmıştı , usta neden olur bu dedim ; tel kopacaktır ondan dedi. Baktım gerçektende telin ucu püsküllenmiş. Debriyaj telini değiştirip bu ayar falan istermi diye sorduğumda küçük usta bir deneyelim dedi , marşa bastı , büyük usta hemen zıpladı bilya sesi var motordaa Orhaaan.. (Orhan küçük usta )
Motorun sesin bana farklı geliyor sanki demiştim ya gerçekten farklılaşmış. Orhan'da dinledi bilya sesi bir debriyaj tarafını açalım bakalım ya orada bişii vardır yada krank bilyalarıdır dedi.

Baktım Orhan'ın işi var kalsın cumartesi bakarız dedim. Aradan yarım saat geçti geçmedi aklıma yağ geldi. Yağ tapası uydurma olduğu için oradanda damlatıyordu , bir şekilde çözülebilirdi belki ama E-bay'dan orjinal manyetik tapa siparişi verdiğim için o gelince bakarız hem yağı değiştiririz demiştim. Acaba motordaki yağ karter tapasından damlaya azalmış olabilir miydi? Yok canım daha neler ?

Bir baktım çubukta yağ yok. Güneş gözümü alıyor sandım baştan.
Bidaha soktum çıkardım laaa yağ yok.Bi daha , bi daha , yok yaw yağ yok. Aldım 1lt 10-40 gulf marka yağı başladım doldurmaya 700-800gr yağ aldı motor.

Gelelim şimdi yorumlarınıza,yağsız ne kadar yol yaptım bilmiyorum ama en fazla taş çatlasa 100km yaptım.Birde son 20-30km lik kullanımımda yüksek devirde motorun sağ tarafından fiyyyyy diye birses geldiği için çok fazla zorlamadım.
Bu seside boşta olan devir saati dişlisinin sesine yordum? Cuma akşamı hanım işten geç gelicem deyince şeytana uydum atladım motora bir tur attım.O iki ses birden hem artmıştı hemde bağlamayı unuttuğum kaskı bağlamak için durduğumda motor stop etti , basınca çalıştı.Sonra yine durdum bakalım noolcak diye yine stop , yine marş.Yeter artık fazla zorlama dedim kendime eve dönerken bu sefer seyir halinde stop etti ben debriyajı sıkamadan çalıştı kendiliğinden.

Dün forumda kazaların artmasını göz önüne alarak dur yahu 3-4 gün binmeyeyim şuna diyerek motoru servise bıraktım. yeni eksozlarımın gelmeside 10-15 gün sürecek zaten o zamana kadar kullanmayayım diye süreyide uzattım akabinde

Usta'nın çok bir fikri yok açıkçası ,dünkü görüşmemizde debriyaj tarafını eledi. komple dağıtalım toplayalım dedi.Benimde hoşuma gitti açıkçası işin çoğunu kendim yapacağım için Bu konuda sizin fikirleriniz nedir? Bu sesler nerelerden gelebilir?

Yazdıklarımı okurken aklıma ekzantirik zinciri geldi birden acaba zincir çok gergin diye olabilir mi?