Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Spearhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sinan Çakmakçı
    Motosiklet
    F 650 GS DAKAR
    Marka
    Bmw

Standart Lastik seçimi yapamamak....

Efendim Vira deyip forumdaki ilk mesajıma yararlı olması dileğiyle başlıyorum ,

Mevzumuz Lastik ki benim cahil olduğum bir konu, Forumda araştırmalarım sonrasında farklı başlıklar altında farklı lastikler için pek çok yorum okumuş olsamda , genel olarak kişilerin teşrübülerini tek bir başlık altında bulamadım ,Bu başlığı açıyorum efendim,

Lastik konusunda araştırma yaptım biraz ve daldım gittim öğrendim ki bildiğimiz anlamda ilk lastiğin Charles Goodyear tarafından 1843 yılında kullanıldığını ve ilk hava basınclı lastiğinde Robert William Thomson tarafından 1846 da patent alındığını öğrendim bundan başla lastiğin ingilizcesi tire, almancası Reifen, fransızcası pneu ,ruscası шина , tabi bunların bize hiç bir yardımı yok ( rusyanın bir köyünde lastiğimiz patlarsa o ayrı [İNŞALLAHH bir gün ])

asıl mevzumuz lastik seçimi olduğu için gördüm ki 2 mesela var ,

ilk olarak hangi şartlarda ve beklentilerde kullanacaksınız ,araz ,asfalt, max hız , ısınma süresi , ömür vs..

diğer bir konuda tecrübe lastik seçiminde onca markanın arasından size uygun olanını seçmek için tecrübe etmiş olmak gerekiyor,

Bu durumda farklı lastik kullanan arkaşlar kendi kullandıkları lastikleri hatta daha önce kullandıkları ile kıyaslayarak deneyimlerini paylaşırlarsa sanıyorum ki ihitayı olanlar için güzel bir bilgi birikimi olur

Benim öngördüğüm Kriterler söyle ,

Yol tutuş , asfalt performans ,arazi performansı ,Viraj Kabiliyeti, Isınma Süresi ,Lastik Ömrü ,

Bu kriterler açısından kullandığınız Lastikleri yorumlarsanız Benim gibi ihtayacı olanlar için Seçim yaparken büyük kolaylık olur , piyasadaki hangi lastiklerin başarısının yüksek olduğu da ortaya çıkacaktır.

Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

lastik tecrubem hic yok. ilk motorum ve ve ilk lastiklerim cunku.

cont. escape; asfalt lastigi.
    kar haric her turlu hava ve yol durumunda kullandim.
    saniyorum su anda 12bin km civarinda. degisim zamani geldi. asfalt performansini ve yol tutusunu baslangicta begenmesemde aslinda lastikler inik oldugu icin tutmadigini farkedince kendimden cok utandim
    arazide, benim acemi surusum ile de alakali olabilir (bu arada arazi ile kastim toprak yol falan degil, bildigin camur, islak cimen) de pek yol tuttugunu soyleyemeyecegim

virajlar konusu biraz enteresan benim icin... cunku ben hem kendime ve hem lastiklere guvenemedigim icin fazla zorlamamistim... ama birkac kere elimde olmadan yaptigim keskin donuslerde beni yari yolda birakmayip gayet guzel beni tasidiklarini farkettim. baska kullanan varsa eminim benden daha iyi yazacaklardinr viraj performansini.

isinma suresi gayet kisa... bu konuda problem yasamadim.
    Konu BY tarafından (25-05-2010 Saat 11:56 ) değiştirilmiştir.

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

sinan aga bak bu linkte ihtiyacın oılan bilgiler mevcut
    http://www.enduroist.com/forum/showthread.php?t=2604

ama naçizane tecrübelerimi anlatayım...

Prelli scorpion; %70 asfalt ;30 arazi... ama nefret ettim bu lastıkten 2 bın km sonra kızak gibi oldu cok dustum bu lastik yuzunden bi daha da prelli almam dedirtti

Metzeller Tourance EXP;%95 asfalt %5 arazi.... asfaltta mükemmel ötesi ... 11 bin km olmasına rağmen hala zamk gibi yapışıyor asfalta ve cok guzel ısınıyor. ama arazıyı unutman lazım gerçi o lastıkle nerelere girdim ben ama olsun gene de arazıde olmuyor

bir de michelin anake 2 çıkmış cok meth ediyorlar ama daha tecrübe edemedim

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Ben asfalt lastiği olarak sadece Tourance kullandım. Ve genel anlamda yol tutuş , ıslak zemin ve arazi anlamında memnun kalmadım.
    Her frenajda yanıma gelir oldu arka tekerlek , ki zaten sıfır lastik alıp kullanmışlığım pek yoktur.

6000 km kadar Continental TKC80 kullandım. Bildiğiniz dişli lastik.

Arazi performansı muadili Metzeller Karoo kadar iyi olmasada 15 derecenin altında ki havalarda asfaltta müthiş bir yol tutuşu var. (ben 2 3 derecelerde bile kullandım tourance kadar tedirgin olmadım hiçbir zaman) TKC80 araziye en uygun asfalt lastiğidir bence , yumuşak hamurlu çabuk ısınan ve diş derinliği biraz erken biten bir lastik.

Continental TKC80 ;

3000 km kadar'da BGA'nın Tenere'sinden çıkan Metzeller Karoo'ları kullandım.
    Çok ön yargılı yaklaştığım bu lastik , TKC'nin yapamadıklarını gösterdi bana.
    Arazi'de mükemmel bir lastik. Eğer birgün 450EXC'em yada 640ADV'em olursa Karoo taktırırım kesinlikle.

Karoo'lar bitmeye yakın olmasına rağmen müthiş bir viraj kabiliyetine sahip , ıslak zeminde oldukça şaşırtıcı performansı var. Biz eskişehir dönüşü Gürbüz abi ile ( 1200 ADV ve Karoo lastikleri vardı) sağanak yağmurda 120 km/h'nin altına düşmedik asfalt'ta.

Isınma süresi TKC ile neredeyse aynı, hamur'u yumuşak ve yol tutuşu hem arazi hem asfalt harika bir lastik. Ben bulduğum her fırsatta motoruyla arazi'ye çıkan , hoplayan zıplayan biri olduğum için , bundan sonra asfalt lastiği takmayı düşünmüyorum. Çünkü ; asfalt lastiği ne kadar kayıyorsa , fren mesafesi ne kadarsa ,Karoo ve TKC'nin de performansı neredeyse aynı , üstüne üstelik TKC ve Karoo ile arazi'de üzülmüyorsunuz.
    Aksine başka bir motor'a biniyormuşsunuz hissi veriyor.

Metzeller Karoo MCE ;

Şimdi lastik alacak olsam Karoo'dan şaşmam. Asfalt lastiği alacak olursam da Metzeller Enduro 3 Sahara alırdım. Cidden iyi yorumlar var lastikle alakalı.

Ben çok konuştum sanırım
    Konu Gİ tarafından (25-05-2010 Saat 13:11 ) değiştirilmiştir.

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Çokkk eskilerde, sanıooyrum 2001 yılı falan tenereye sahara enduro3 takardık.Yeni tenereyede bundan takıcam.Çünkü hem toprak yolda ortalama bir tutuşu, hemde asfalt yolda ortalama bir yol tutuşu var ne oyum diyor ne buyum.Pirelli scorpion da kullandım daha çok asfalt yol için ideal, toprak görürse girmek istemiyor.Şu anda takılı olan lastiklerim Tourance şimdilik idare ediyor ama birdaha takarmıyım bilmiyorum.Aklım hep enduro3'te

Enduroist Üye Spearhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sinan Çakmakçı
    Motosiklet
    F 650 GS DAKAR
    Marka
    Bmw

evet güzel bilgiler çıkıyor buradan

Karoo benim de ön yargılı olduğum bir üründü , ama arazi performansını not aldım ileride kullanmak üzere,

Anakee 2 konusunda da benim de çok aklımı kurcalıyor , özellikle asvalt performansını merak ediyorum , inşallah kullanan birileri vardır da ne nedir bir anlatsın

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Alıntı Spearhead Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Karoo benim de ön yargılı olduğum bir üründü , ama arazi performansını not aldım ileride kullanmak üzere,

Anakee 2 konusunda da benim de çok aklımı kurcalıyor , özellikle asvalt performansını merak ediyorum , inşallah kullanan birileri vardır da ne nedir bir anlatsın
    Ben Anakee 2'yi kullanan hiç görmedim. Görsem yakalayıp soracağım ama ....

Eğer arazi'ye de çıkacağım diyorsan hiç çekinme Karoo almaktan.
    BGA (Burak Galip Akkurt biz ona kısaca BGA deriz ) Karoo konusunda daha tecrübeli. Sanırım 4. takımı eskitiyor şu sıralar ..

Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

Alıntı Spearhead Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

yamulmuyorsam anakee konusunda venox aydin abi tecrubeliydi... bide belki kurpuz baskan bey amcada bilgili olabilir... sankim karoo' dan sonra ondan taktirdi ama emin degilim.

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Alıntı baypink Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yamulmuyorsam anakee konusunda venox aydin abi tecrubeliydi... bide belki kurpuz baskan bey amcada bilgili olabilir... sankim karoo' dan sonra ondan taktirdi ama emin degilim.
    Karoo kullandım arazi performansı iyi de asfaltta uğultusu çekilir gibi değil.
    Şuan Tourance takılı memnunum.Tavsiye ederim.
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Enduroist Katılımcı Üye sarialtun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali
    Motosiklet
    Stelvio 1200 ADV
    Marka
    Guzzi

Alıntı kirlangic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sinan aga bak bu linkte ihtiyacın oılan bilgiler mevcut
    http://www.enduroist.com/forum/showthread.php?t=2604

ama naçizane tecrübelerimi anlatayım...

Prelli scorpion; %70 asfalt ;30 arazi... ama nefret ettim bu lastıkten 2 bın km sonra kızak gibi oldu cok dustum bu lastik yuzunden bi daha da prelli almam dedirtti
    Benim de Scorpion'lar var Emrah 3500km oldu ama hala ilk günkü gibiler masallah, memnunum yani! Sende niye öyle oldu ki?? Arazi çok mu yaptin acaaba o 2000 km'de?!

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu