Efendim Vira deyip forumdaki ilk mesajıma yararlı olması dileğiyle başlıyorum ,

Mevzumuz Lastik ki benim cahil olduğum bir konu, Forumda araştırmalarım sonrasında farklı başlıklar altında farklı lastikler için pek çok yorum okumuş olsamda , genel olarak kişilerin teşrübülerini tek bir başlık altında bulamadım ,Bu başlığı açıyorum efendim,

Lastik konusunda araştırma yaptım biraz ve daldım gittim öğrendim ki bildiğimiz anlamda ilk lastiğin Charles Goodyear tarafından 1843 yılında kullanıldığını ve ilk hava basınclı lastiğinde Robert William Thomson tarafından 1846 da patent alındığını öğrendim bundan başla lastiğin ingilizcesi tire, almancası Reifen, fransızcası pneu ,ruscası шина , tabi bunların bize hiç bir yardımı yok ( rusyanın bir köyünde lastiğimiz patlarsa o ayrı [İNŞALLAHH bir gün ])

asıl mevzumuz lastik seçimi olduğu için gördüm ki 2 mesela var ,

ilk olarak hangi şartlarda ve beklentilerde kullanacaksınız ,araz ,asfalt, max hız , ısınma süresi , ömür vs..

diğer bir konuda tecrübe lastik seçiminde onca markanın arasından size uygun olanını seçmek için tecrübe etmiş olmak gerekiyor,

Bu durumda farklı lastik kullanan arkaşlar kendi kullandıkları lastikleri hatta daha önce kullandıkları ile kıyaslayarak deneyimlerini paylaşırlarsa sanıyorum ki ihitayı olanlar için güzel bir bilgi birikimi olur

Benim öngördüğüm Kriterler söyle ,

Yol tutuş , asfalt performans ,arazi performansı ,Viraj Kabiliyeti, Isınma Süresi ,Lastik Ömrü ,

Bu kriterler açısından kullandığınız Lastikleri yorumlarsanız Benim gibi ihtayacı olanlar için Seçim yaparken büyük kolaylık olur , piyasadaki hangi lastiklerin başarısının yüksek olduğu da ortaya çıkacaktır.