Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 17 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye alfa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alpaslan Kuzucan
    Motosiklet
    2011
    Marka
    Diger

Standart Sistem mi? Sağduyu mu?

ÖZ ELEŞTİRİ

Sürücü kurslarına katılıp motosiklet sürüş ehliyetini almağa hak kazanan bir genç ne kadar yeterlidir? Onların İstanbul, Ankara ya da diğer büyük şehirlerimizde trafiğe çıkmaları güvenli midir? Ya da büyük motor kapasiteli motorları kullanmağa kalkmaları ne kadar yanlıştır?

Bana sorarlar:

. Abi 50 km ile giderken ön fren mi kullanılır yoksa arka fren mi?
    . Önü kilitlersem ne olur?
    . Bu korkuyu nasıl yenerim?
    . Dönüşlerde gazı yumuşak kullanamadığımdan 1. vitese alamıyorum çünkü 1. vitesde motoru sıçratıyorum. 2. viteste ise doğru devir hangisidir, bazen motor stop ediyor ya da çekmiyor ve garip sesler geliyor…

Tek ölçü, tek kalıp diye yeterli bir eğitim modeli olamaz. Tek beden bir elbisenin nasıl ki herkese uyması beklenemezse motosiklet sürüşünde de tek bir kullanım tarzının, sistemin, ekolün ya da tercihin tüm topluluk mensuplarına uyması beklenmemelidir. Mükemmel sürüş diye bir şey söz konusu değildir. Mükemmel sürüş demek hiç hatasız sürüş demektir ki insan faktörünün olduğu yerde bu nasıl mümkün olacaktır? Olamaz. Ayrıca siz sadece kendinizin sürüşüne değil diğerlerine de dikkat etmek zorundayken. Bu açığı kapatmak için oluşan özel eğitim müesseleri de muhtemelen ticari gayelerle bazı yanlış telkinlerde bulunmaktadır. Dünyada DSA, IAM, RoSPA vs gibi testler çok eleştirilmektedir. İleri sürüş tekniği adı altından yapılan bu testlerde belli kalıplar benimsenmiş ve herkese bunlar giydirilmeğe çalışılmaktadır. Ayrıca Alman ekolü, Japon ekolü vs gibi ayırımlarda mevcuttur ki burada da aynı hata yapılmaktadır.

Bir kere çok ciddi olarak ortaya konan bir yanlış vardır ki esasen bu testlere en ciddi eleştiriler de bu yönden gelmektedir. Mükemmel sürücü yetiştirmek iddiası; eğer siz bu kurslarda çok iyi olduğunuza inandırılmışsanız asla çok iyi olamazsınız. Çünkü öğrenimin ve gelişimin sonu yoktur ve siz kendinizi bu şekilde yeniliğe kapatırsanız o noktadan ileri gelişemezsiniz. Ayrıca bu kanıda olmak tehlikelidir. Bunun yerine bir insan olduğunuzu, hata yapabileceğinizi fakat bu hatayı düzeltebilecek akıl ve yeteneğiniz olduğuna inanmanınız çok daha sağduyulu bir davranış olacaktır. Hiçbir sistem irdeleyen aklın yerini alamaz. Sebep ve sonuç…

Bu testlerin ikinci eleştiri aldığı nokta; yapılan testlerde istenilen beceri ve bilginin sürücünün sahip olmak istedikleriyle yeterince örtüşmemesidir. İstanbul trafiğinde ya da Londra da bütün gün sürüş yapan birisiyseniz örneğin IAM takip testleri ne işinize yarayacaktır? Siz polis değilsiniz ki?

Sürücünün istekleri ve ileri sürüş kurallarının belli bir esneklik içinde tam bağdaşması istenemez ama bu tip ileri sürüş tekniği adı altında sunulan muhteviyatın, temel sürüş kuralları konumuz dışıdır, belli bir esneklikle kişilere sunulması ve beklentilerin olabildiğince karşılanması şarttır. Çünkü ileri sürüş denen kavram aslında sürücülüğün geliştirilmesinden başka bir şey değildir. Kısaca ustalık dediğimiz şeydir. Evet, burada ki sistemlerde tecrübelerden süzülmüş edinimler vardır ve faydalıdır ama uygulamada bu edinimler hangi temellerde ve şartlarda verilmelidir. İşte bu seçim esneklik ister. Tek, katı bir sunum zarar verir.

Eğitimciler öncelikle şu üç soruya cevap vermelidir:

. Ne yaptıklarını biliyorlar mı?
    . Niye yaptıklarını biliyorlar mı?
    . Eğitim alanlar trafiğe çıktıklarında güvende olacaklar mı?

Sağduyusuz olmaz. Evet, bazı kurallar vardır ki olmazsa olmazdır ama hepsi değil. Aklı başında, sağduyulu bir sürücü esasında olmazsa olmazları bilir. Kendisine neden, nasıl, ne zaman gibi soruları hep sorar. Esasen bu seviyede bir akıl kullanma yetisi yoksa o kişinin sürücülüğe hiç kalkmaması gerekir. Burada söz konusu olan insan hayatıdır.

Olmazsa olmazların dışında sürücüye gerek duyduğu ve istediği şeyleri vermek gerekir. Bunun dışındakileri sürücü sürüşüne avantaj sağlar mı, zarar mı verir bırakın kendisi karar versin. Birçok sürücü RoSPA, IAM gibi sistemlerle yeterli hale geldiğine inanır. Bu doğru da olabilir ancak sürücülerin çok daha fazlası örtülü olarak, sistemi sebep sonuç analizi yapmanın alternatifi olarak görmeğe başlamıştır. Bu sanıya kapılan sürücüler kendilerini bu yanlış zımmi inançla büyük bir tehlikeye atmaktadırlar.

Son olarak bu tür ekoller için diyebiliriz ki; bu sistemler kişiye özel değildir. Bu eğitimlerde alınan eğitim sizin testleri geçmenize sebep olabilir ama ya sizin kişisel sürüş problemleriniz? Kişi test geçmek niyetiyle değilde kendi özel sürüş problemlerini halletmek için size başvurmuşsa? Bu durumda bu eğitimlerin ona katkısı ne olacaktır? Ya testi geçemeyen sürücünün yaşadığı hayal kırıklığının onun üzerinde yaratacağı psikolojik sarsıntı! Bu durumun onun sürüş yaşamanı nasıl etkileyeceğini düşünen var mı?

Bu testleri geçenler genelde artık öğrenme süreçlerinin sona erdiğini sanırlar. Onlara göre bu testleri geçmiş 2-3 yıllık bir sürücü 40 yıllık ama bu eğitimleri almamış dolayısıyla testlerine de girmemiş bir sürücüden daha ustadır ve yeterlidir. Bu çok yanlıştır ve tehlikeli bir düşüncedir.

Öğrenim yaşam boyu sürer, sağduyu ve durum analizi hiçbir sistem tarafından rafa kaldırılamaz. Evet, 40 yıl sonra bile yeni başlayan bir sürücüden bazen bir şeyler öğrenebilirsiniz ama gözden kaçmış bir noktayı belki. Her şeyin üzerinde ileri sürüş teknikleri sloganıyla eğitime kalkan kişilerin ne yaptıklarını önce kendilerinin ileri seviyede bilmeleri gerekir. Onların, sürücünün gereksinimlerin daha önemli olduğunu, birkaç günlük hafta sonu eğitimleri ile test geçmenin ve diploma toplamanın o kadar önemli olmadığını bilmeleri gerekir.

Amacımız kendimizce toplumumuzu aydınlatmaktır, kimseyi kötülemek değildir.

Alpaslan Kuzucan.
    http://alfamotosiklet.blogspot.com
    Karanlığa küfür edeceğinize kalkıp bir mum yakın. Konfiçyüs.

Enduroist Kadim Üye AlperAcun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper Acun
    Motosiklet
    2002 R1150GS
    Marka
    Bmw

Motorsiklet kullanma konusunda çok yeniyim. Bu konuda bir eğitim alınacaksa bu safhada başlamanın benim için daha iyi olduğu düşüncesindeyim. Öyle de yaptım. Birebir ders aldım. benim için inanılmaz faydalı oldu. Çünkü bir konu hakkında az şey bilen birine, o konu hakkında öğretilen en küçük bilgi bile faydalı olacaktır. Bu benim başlama noktamı kesinlikle daha avantajlı bir konuma getirdi.

Getirmesine getirdi ama, 40 yıldır motosiklet kullanan biri olsaydım ve böyle bir eğitim alsaydım birçok bildiğim ya da kendi keşfettiğim şeyden bahsedildiğini düşünecektim veya belkide zaten biliyorum lan bunları diyecektim. Ama eğitmenimin bir arkadaşını işaret ederek söylediği şey şuydu:
    -Bak bu arkadaş senden çok daha iyi kullanır ve virajlarda çok iyidir. sence neden?
    -Neden?
    -Çünkü bunu yıllardır yapıyor ve yapmaya devam edecek. Kısacası, çok fazla pratiği var. Sen de onun kadar çok pratik yaptığında sen de onun kadar iyi olacaksın. Hepsi bu.
    Ama pratik yaparken öğrendiklerini uygulaman lazım.

Bence eğitimin tüm özü burada yatıyor. Aynen söylediğiniz gibi bir sınavı geçmek için eğitim almış olmak kendini kandırmaktan başka birşey değil. Bana eğitim veren beyefendi de hala hangi eğitimlere gitsem diye planlar yapan, öğreneceği birşey var mı diye aramaya devam eden biri. Söylediği diğer önemli şey de, sizin de önemle işaret ettiğiniz gibi, bunun bir sağduyu yani akıl işi olduğudur. Aklını sürekli aktif tutan, verileri toplayıp proses eden ve neyi yanlış yaptığını görüp düzeltme yolları arayan kişi bu işte başarılı olacaktır. Hayatın diğer alanlarında olduğu gibi. Bu sadece kimilerimiz için biraz daha hızlı, kimilerimiz için biraz daha yavaş oluyor, ama pratik yapıp aklımızı çalıştırdığımız sürece oluyor.

Özetle eğitim almak, benim için bu düşünme prosesini daha sağlıklı ve hızlı kurmaya yarayan bir adım oldu. Yıllarını iki teker üstünde geçirmiş sizler sayesinde de bu prosesi daha iyi ilerletmek mümkün olacak.

Bu arada yazılarınızı özellikle takip etmeye çalışıyorum ve uygulayarak öğrenmeye devam ediyorum.

Bir an önce sağlığınıza kavuşmanız ve toplantılarda da görüşebilmek dileğiyle...

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Alpaslan güzel bir konuya değinmişsin, eğitim sadece bilgiyi veriyor pratik ise alınan eğitimi hayata geçirmeyi gerektiriyor. Yıllarca ilk, orta, lise, yüksek eğitim düzeyinde aldığımız eğitimi günlük hayatımızda kullanabiliyorsak eğitim amacına ulaşmış demektir. Eğer bildiklerimizi unutmuşsak alınan eğitimin hiç bir değeri kalmıyor. Motor eğitimi de aynıdır, tecrübe hanemize yazdığımız alınan eğitimler yerinde ve zamanında kullanılıyorsa eğitim amacına ulaşmıştır. Bütün bu yaşananlara rağmen kaçımız panik yönetimine sahibiz saniyenin çok altında yapabileceğimiz önlemleri kaçımız uygulama becerisine sahibiz. Belki hayatta çok az ihtiyacımız olabilir ama çok küçük bir bilgiyi uygulamaya dönüştürebilmek o kısa an arasında yaşam şansımızı arttırabilir veya bitirebilir.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Enduroist Kadim Üye Kerim Adnan DENİZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kerim Adnan Deniz
    Motosiklet
    2004 Multistrada 1000 DS
    Marka
    Ducati

Sevgili Alpaslan,

Öncelikle sana yetecek teşekkür olmadığını bile bile yine de teşekkür ediyorum.
    Bir çok eğitim ve sertifika almış arkadaşım var. Ve malesef yazında belirttiğin hataya düşenler var içlerinde... Yani "biz artık olduk" hatasına. Ve eğitimi "sadece" janjanlı sertifikaları olan birilerinin verdiği haftasonu kursları sanan arkadaşlarımız da tabii... Bu eğitim kurslarının bir çoğu, oldukça ticari...
    Bizler gibi, eğitime inanan, ama eğitimin sadece birkaç ayda bir hafta sonları alınan bir şey olmadığını, okuduğunu anlayabilecek ve uygulamaya koyabilecek kadar aklı olan, senelerdir yollar, trafik, doğa koşulları, yaşam koşulları vb. tarafından eğitilen insanların edinimlerini neredeyse yok sayan eğitimcileri ve çakma eğitimlileri de şunu anlamaya davet ediyorum;

"Bilgi, pahalı ama satınalınabilir bir şeydir. Ancak 'Tecrübe' satın alınamaz, yaşanması gerekir."

Lütfen "Alaylı" - "Mektepli" ayrımı yerine, her ikisini birleştirip iyi motosiklet sürücüsü oluşturmaya gayret edelim.

Ve işte gerçek eğitim. Hiç bir karşılık beklemeden yazdığın bu yazı, en güzel eğitim. Tabii almasını bilene...

TEKRAR VE ÇOK TEŞEKKÜRLER....

Bunun da asıl yolu; "İyi İnsan" yetiştirmekten geçer...
    Konu Kerim Adnan DENİZ tarafından (12-06-2010 Saat 12:16 ) değiştirilmiştir.
    İyi sürücü olmak için, önce iyi insan olmalısın.
    If you want to be a Good Rider, you must be the Good Human first!

Safety second !

Isim
    Alpaslan Kuzucan
    Motosiklet
    2011
    Marka
    Diger

Riplatr, yyüce, redfalcon sizlere çok teşekkür ederim.

Bu testler ve yarattığı ikarus senduromu dünyada birçok eğitim kuruluşu ve eğitmen tarafındanda eleştirliyor. Yani bu yazdıklarımı tek düşünen ben değilim. Kimse eğitime karşı değil. Karşı olunan sadece şu garip düşünce ''Biziz, bizden diploma aldın mı sen en tepedesin artık''. Kaç tane ölen var bunların gayri resmi yaptıkları zamana karşı sürüşlerde. Zamana karşı sürüş düzenlemek resmi mercilerden izinle yapılabilir çünkü bunun adı yarıştır. Böyle bir izin olmadan yapılan eylemler suçtur. Fazla da yazmak istemiyorum artık. Anlayan anladı.

Hala bazı sitelerde benim yazdıklarımı ya anlamak istemediklerinden ya da anlayacak kapasitede olmadıklarından demogoji yapıp duranlar var. Bir laf vardır; diploma cehaleti alır .....lik baki kalır. Ben diyorum ki herkes aklını kullansın. Yaşamınız değerlidir. Kimse yaşamını başkasının aklına körü körüne emanet etmesin. Sağduyusuz insan bence sakat insandır malesef.

Çok selamlar herkese.
    Konu alfa tarafından (15-06-2010 Saat 01:51 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Kerim Adnan Deniz
    Motosiklet
    2004 Multistrada 1000 DS
    Marka
    Ducati

Haklısın. Yaşamımız gerçekten de bu hengamede en değerli şeydir. Motosiklet ise yaşamımızı daha da keyifli ve zevkli idame ettirmeye yarayan araçlardan sadece biridir. Yaşamımızı (aşırı ve bilinçsizce) riske ederek oynanan bir oyuncak değil. Zira oynanan hayat olur, motosiklet değil.
    Hayatımızı güzelleştirmek için kullanalım motosikletimizi. Sadece sürmek, şöyle veya böyle viraja girip koruma topuzlarına kadar yatırmak, yerlere sürtüp kıvılcımlar çıkartmak için değil. Önü görünmeyen bir virajda yavaş seyreden bir ağır vasıtayı, virajda sollamak niye? Düzlüğe kadar bekleyemez miyiz? İlle de risk oluşturmak mı gerekir? Al o zaman bir Nagant veya Colt revolver, Rus Ruleti oyna kardeşim... Aynı şey bence...
    Ama sevindirici bir haber, verilen eğitimler gaz kesmeye yöneldi nihayet...

Yine tekrarlıyorum.

"İyi Motorcu" olmak için önce "İyi İnsan" olmak lazım...

Sen gerçekten iyi bir insansın Alfa...

Teşekkürlerimle...

.

Safety second !

Isim
    Alpaslan Kuzucan
    Motosiklet
    2011
    Marka
    Diger

Alıntı RED FALCON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısın. Yaşamımız gerçekten de bu hengamede en değerli şeydir. Motosiklet ise yaşamımızı daha da keyifli ve zevkli idame ettirmeye yarayan araçlardan sadece biridir. Yaşamımızı (aşırı ve bilinçsizce) riske ederek oynanan bir oyuncak değil. Zira oynanan hayat olur, motosiklet değil.
    Hayatımızı güzelleştirmek için kullanalım motosikletimizi. Sadece sürmek, şöyle veya böyle viraja girip koruma topuzlarına kadar yatırmak, yerlere sürtüp kıvılcımlar çıkartmak için değil. Önü görünmeyen bir virajda yavaş seyreden bir ağır vasıtayı, virajda sollamak niye? Düzlüğe kadar bekleyemez miyiz? İlle de risk oluşturmak mı gerekir? Al o zaman bir Nagant veya Colt revolver, Rus Ruleti oyna kardeşim... Aynı şey bence...

Yine tekrarlıyorum.

Teşekkürlerimle...

.
    Bu nesilde ne bilene saygı var ne büyüğe. Kendi çocuklarımda böyle. Bunlar böyle kene gibi bir nesil. Bana iyi demişsiniz, sağolun. İnanın bende tam bu yaptıklarımı ancak bir salağın yapacağını düşünüyordum. Bana ne yahu, kaza yapmışlar. Derdi beni mi aldı? Neyse Alah rızası için yaptım bende.

Isim
    Kerim Adnan Deniz
    Motosiklet
    2004 Multistrada 1000 DS
    Marka
    Ducati

Asla kabul edemem böyle bir şeyi...

Sen yanmasan, ben yanmasam, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa...

İş olsun diye söylemedim. Benim gördüğüm, hissettiğim bu...

Bu, beni de iyi insan olmak için heveslendiriyor... Toplumda iyi insanlar hâlâ var... Ve zafer onların olacak...

Safety second !

Isim
    Alpaslan Kuzucan
    Motosiklet
    2011
    Marka
    Diger

Alıntı RED FALCON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yine tekrarlıyorum.

Teşekkürlerimle...

.
    ''İyi motorcu olmak için önce iyi insan olmak gerekir. İnsan nasıl yaşarsa öyle de sürer.'' Valla sevgili kardeşim bunu atasözü yapmak lazım.

Isim
    Kerim Adnan Deniz
    Motosiklet
    2004 Multistrada 1000 DS
    Marka
    Ducati

Evet "iyi insan" olmak...

Bu konuyu ilke edindim senelerce... Ben de iyi, saygılı ve örnek bir insan olmaya çalışıyorum.
    Saygı göstermeyene, saygı duyulmaz... Yaş, cinsiyet, din, dil, ırk vs. farkı gözetmeden, doğru olana, doğru davranana (doğruluğu, oluşturduğu fayda ile değerlendirmeye çalışıyorum) saygı gösteriyorum...

Kısacası iyi bir insan olmaya gayret ediyorum. Ve iyi insanları da kendime örnek alıyorum.

Bu yüzden;

Humanity first,

Safety second...

Önce insan olmak, sonra güvenlik...

.
    Konu Kerim Adnan DENİZ tarafından (17-09-2010 Saat 20:33 ) değiştirilmiştir.

Safety second !

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu