Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu
    Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Standart Kadın Motorcu Ne İster !!!

Motosiklette erkek tekelini kırarak “Biz de varız” diyen kadınların, hissettikleri, yaşadıkları ve buldukları ilginç çözümler

Kadın motosikletçilere son yıllarda daha sık rastlar olduk. Motosiklette erkek tekelini kırarak “Biz de varız” diyen kadınlar, hissettiklerini, yaşadıklarını ve buldukları ilginç çözümleri bizimle paylaştı.

Ece Karakoç-Yüksek mimar

Bugün kadar trafikte kadın olduğunuz için ciddi bir tehlikeyle karşılaştınız mı?
    Beş yıldır motor kullanıyorum ve şu ana kadar ciddi bir tehlikeyle ya da çok olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Motor kullanmaktan her zaman büyük keyif aldım. Uzun yol kaçamaklarında yalnız başıma motosiklet kullanmayı çok seviyorum. “Vay elinin hamuru ile…” görüşünde olanlar trafikte az değil. Mesela kimsenin suçu yokken, kaskın içindekinin kadın olduğunu fark edince sinir patlaması yaşayan sürücüler var. Bence sırf kadın olduğumuz için sebepsiz yere köpürenlere gülüp geçmek gerekiyor. Belki de trafikte erkek dünyasına iğne saplıyoruz, iddialıyız, asiyiz, ya da korkusuz olduğumuzu kanıtlamaya çalışıyoruz. Aslında bu ürkütücü ortama rağmen motosiklet seven insanlarız sadece, tıpkı erkekler gibi…

Kıyafet konusunda sıkıntınız oluyor mu?
    Motosiklet kullanan kadınların hepsi değişime alışıktır aslında, o kocaman korumalı kıyafetlerin içinde ufak bedenler, narin ruhlar ama yere sağlam basan ayaklar vardır. Topuklular üzerindeki hali ile motorcu hali arasında kocaman fark olan bir kadın olmak hiç kolay değil. En basit örnek; bir nikâha gidilecek, elbette otomobille gitme seçeneği var ama alışmış bünyeler böyle seçenekleri sevmez. Tercih rüzgârı hissetmekten yanadır ve plan işlemeye başlar. Elbise giymeyiveririz, pantolon üzerine şık bir bluz, topuklular hoop motor çantasına… Nikâh salonunun önünde ise değişim süreci başlar. Şaşkın bakan otopark görevlisine kask teslimatı yapılır. Rüzgârdan akmış rimel ve kaskın sildiği allık yeniden gözden geçirilip salona girilir. Motorcu kadın her zaman pratik çözümler bulmayı başarır.

Kadın motorcu olmanın hiç avantajı yok mu?
    “Motosikletçi kadın” ülkemizde ya tepki çekiyor ya da saygı görüyor. İkisinin ortası yok gibi. Ama kadın motorcuların erkeklerden daha çok sevildiği de bir gerçek. Selamlayanlar, “Helal olsun” diyenler, korkutanlardan daha fazla. Önceleri saçlarımı saklamamın avantajlı olduğunu düşünürdüm. Sonra fark ettim ki, saklamamak daha güzel. El sallayanlar, yol verenler, gülümseyenler… Motorcu erkekler pek nasiplenemez bu ayrıcalıktan. Her şeye rağmen kadın motorcular daha şanslı. Motorcu kadın saçları çekinmeden rüzgâra teslim etmeli…

Amacım sadece motor kullanmak
    Çiğdem Tatlısert – Halkla ilişkiler
    Motosiklet almaya ta çocukken kuzenimin Almanya’dan İzmir’e motoruyla gelince karar verdim. 20 yaşına bastığım gün çalıştığım şirketten avans çekip çok eski model bir motosiklet aldım. İlk zamanlar sürekli kendimi saklamak zorunda hissediyordum. Bol kıyafetler filan giyiyordum.ZBilgi ve deneyimim arttıkça motorun modelini yükseltip motorsporlarıyla ilgilenmeye başladım. 2007′de Türkiye Kadınlar Supermoto Şampiyonası’nda birinci oldum. Aşama aşama kendimi keşfediyordum. İlk başta korunmaya çalışırken, sonra “Bak ben kadın olarak motosiklet kullanıyorum, bunu da yapabiliyorum” mesajı verme başladım. Şimdi olgunluk dönemine girdiğimi düşünüyorum. Artık amacım sadece bir yerlere ulaşmak, birilerine bir şey göstermek değil, gerçekten sevdiğim bir şeyi yapmak ve sağlığım elverdiği sürece motor kullanmak…

Motor tutkusu hayatımı değiştirdi
    Başak Karaağaçlı-Ev kadını
    Beş yıl önce ailemi güçlükle ikna ederek aldığım scooter’la motosiklet dünyasına adım attım. Motor sevdasıyla işimi değiştirip motosiklet sektöründe çalışmaya ve Motorbike Dergisi’nde yazmaya başladım. Tecrübe kazandıkça önce 250 cc’lik, ardından 600 cc’lik motor kullanmaya devam ettim. 2007′de kadın sürücülerin yarıştığı Türkiye Supermoto Şampiyonası’na katılıp ikinci oldum. Motosiklet sayesinde tiyatro sanatçısı eşimle tanıştım. Yani motosiklet tutkusu tamamen hayatımı değiştirdi diyebilirim… Şimdi eşimin 1300 cc’lik motorunu birlikte kullanıyoruz. Uzun seyahatlerde sırayla kullanmak çok keyifli oluyor. Kendimi iyi hissettiğim sürece her yere motorla gitmeye devam edeceğim, neresi olursa olsun…

KADİR ECEVİT ÖZOĞLU / GAZETE HABERTÜRK

Yazının Orjinali ve tamamı için tıklayınız..
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Ordinaryus Enduroist ASIM DEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ASIM DEMİR
    Motosiklet
    BURGMAN 650 EXECUTİVE
    Marka
    Suzuki

1300 cc diyince kendimden utandım valla.

kt
    Guest

yok be asım abi ne utanıyon hatun kocamla beraber kullanıyoz demiş.yani 650 cc ona düşen.senin panik yapmana gerek yok.

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Sarıgül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Sarıgül
    Marka
    Diger

Alıntı gsg-9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok be asım abi ne utanıyon hatun kocamla beraber kullanıyoz demiş.yani 650 cc ona düşen.senin panik yapmana gerek yok.
    renkli bir bakış açısı