Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 18 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Mesut_KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mesut KORKMAZ
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Honda

Standart BMW F650GS Benzin filtresi yerine VW Golf 2005 filtresi

Hatırlarsanız 2010 Mart ayı sonunda Eskişehir/Sarıcakaya kampı vardı. Orada benzin alanlar ufak tefek sorunlar yaşamıştı. Ben de birkaç gün sonra ciddi sorunlar yaşamıştım benzinden dolayı. http://www.enduroist.com/forum/showt...hlight=tekleme

Sanki aynı kabus filmini tekrar başa sarmışız gibi 3 gündür motosikletim zor çalışmaya, seyir halindeyken silkeleme yapmaya, stop etmeye başladı.

Motoru tamir eden arkadaşlar çok yoğun olduğu için bu kez kendim yapmaya karar verdim. Enjektör temizleyen Güven Garajı adlı firmaya (Ankara Şaşmaz sanayi eski 35. sokakta) gittim. Her şeyi birlikte söktük İlk önce enjektörü temizlettim. Enjektör yatağını da (tam adını bilmiyorum, karbüratör gibi hava kelebeği var.) söktürüp temizlettim. Gerçekten gözle görünür bir fark oldu. Temizlik öncesi yağ birikintisi benzeri pislikler vardı. Temizlik sonrasında pırıl pırıl oldu.

Tabi motoru çalışması da hemen ciddi oranda düzeldi. Enjektörcüdeki arkadaşa benzin filtresinin Borusan’da 230TL civarında oluşundan bahsederken forumlardan birinde okuduğum Volkswagen benzin filtresinin bizim BMW F650GS lerinkiyle (1 giriş, 1 regülatör ve 1 çıkışlı) aynı olduğunu ama o filtreden bulamadığımı, hatta Volkswagen servislerinin “Böyle bir filtre yok” dediğini falan anlattım. “Abi ben gördüm böyle filtre” demez mi? “Aman abicim hatırla hangi marka model” falan derken “Volkswagen Golf 2005” diyerek olaya noktayı koydu. Aslında daha önce araştırdığım için pek ihtimal vermedim ama yine de tamam deyip işim bitince dükkandan ayrıldım. Yolumun üzerinden VW servisine girip yedek parça bölüm sorumlusuna (pek de nazlandı bilgi verirken nedense) durumu anlattım. “46TL verirsen veririm parçayı” dedi. Hemen getirttim ve motorunki ile karşılaştıracağımı söyleyip servisin önünde seleyi söktüm ve yerine sığar mı diye boyutlarını karşılaştırdım. Bingo…

Sonra servis teknik sorumlusuna da konuyu anlattım. Çünkü bizim filtreler 3,5bar, VW Golf 2005 in filtresi 4 bar. Farkı nedir, ne sorun açar, faydalı mı, zararlı mı falan derken bir sıkıntı olmayacağına ikna oldum. “Bizim Volkswagenlerde 3 barlık filtre yerine 6 barlık takıyoruz bazen, sadece biraz ses yapıyor, çalışmasını etkilemiyor” gibi bir cümle de kurdu servis sorumlusu arkadaş. “VW bunu düşünememiş mi de 2 ayrı filtre yapmış” demedim tabi Yeni filtreyi aldığım gibi heyecanla arkadaşımın tamirci dükkanına gittim.

Arkadaşımın oto tamirhanesinde söktüğüm eski filtreyi ve yeni filtreyi ağzımla içine üfleyerek kıyaslayayım dedim. Yenisinden hava normal bir şekilde zorlanmadan geçerken, eski filtreden havayı geçireceğim diye neredeyse hava başka yerimden çıkacaktı

BMW F650GS benzin filtresi ve VW golf 2005 benzin filtresi

VW filtrenin hortum takılan borularını (giriş ve regülatör çıkış boruları) boğumun hemen dibinden keserek kısalttım. Çünkü fazla uzun. Bu işlemi yaparken kesim sırasında filtre içine çapak kaçmamasına dikkat edilmesi gerekiyor ve çok dikkatli kesmek gerekiyor. Boruların kenarlarını zımpara ile temizledikten sonra yine de bir pamuk parçası ile içeriye kaçmış olabilecek çapakları temizledim.

Hortumları ve kelepçeleri de elden geçirdim.

İşim bitince de bindim gazladım. Artık motosikletim gaza dokunduğumda şahlanıyordu. Gerçekten enjektör temizliğinden sonraki farkın üstüne ciddi anlamda bir fark daha oldu. Şimdilik 50 dk lık bir sürüş süresince bir sorun yoktu. İlerleyen günlerde sorun yaşarsam buraya yazarım arkadaşlar.

Umarım bu başlık F650GS sahibi arkadaşların işine yarar.

Toplam maliyet :
    Enjektör ve enjektör yatağı temizliği ve işçiliği 50TL
    VW Golf 2005 benzin filtresi 46TL
    Gaza dokununca şahlanmanın keyfi paha biçilmez ;)

Enduroist Üye Cemerdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem erdogan
    Motosiklet
    Scarabeo 500
    Marka
    Aprillia

Benzin filtresi 230 tl mi? İnsaf yahu çıldırmış bunlar.....

Enduroist Katılımcı Üye Mesut_KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mesut KORKMAZ
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Honda

Geçen hafta almıştım fiyatı. Haydi yanıldım veya unuttum diyelim. Senin için son 220TL olur Hüseyin
    Regülatörlü benzin filtresi ya bu ondan pahalıymış. Muhtemelen VW dışında biraz araştırsaydım Skoda'nın da benzer bir filtresi vardır o da kim bilir kaç ne kadar daha ucuzdur.

Enduroist Üye ABUŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Abdurrahman Abuş
    Motosiklet
    BMW 650 GS 2004
    Marka
    Bmw

Standart selam

15 gün evvel motorsikletime genel bakım yaptım yağı suyu bütün filtreleri hava filtresi yağ filtresi bujiler orjinal olarak değiştirdim .yanlız forumlarda okuduğum benzin filtresinin wolswageninkine uyduğuydu bende araştırarak bu filtreyi aldım 36 tl ye. macro filtration / 4.0 Bar OE-NR.6Q0 201 051 A-6Q0 201 051 C NUMARALI filtreyi motoruma taktım çalışması gidişi gayet iyiydi fakat yakıt sarfiyatı çok arttı 47 tl lik benzinle 210 kilometre yaptım .eski orjinal filtreyle 360 kilometre kadar yol yapıyordum bugün tekrar eski filtremi geri taktım daha fazla zarara uğramadan Bilginize sunulur.

BMW 650 GS 2004
    İŞ BİLENİN KILIÇ KUŞANANINDIR

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Bu konu öleli 5 yıl geçmiş ama ben konuyu mezardan geri çıkarayım.

1)Öncelikle BMW nin kendi orijinal olan mahlenin regülatörlü filtresi yerine golfün filtresini takmak teknik açıdan ve motosikletin sağlığı açısından arıza verdirmemesi açısından doğru mudur. Yanlışları varsa nelerdir. Takanlar gayet memnun kimisi yakıtta artış olmuş diyor ancak bu filtreyi taktıktan sonra içten içe bir şeyleri riske atıyor muyuz?
    2)Orijinal filtrenin ömrü ne kadardır. Tıkanınca mı değiştirilir, yoksa manueldeki kilometresini doldurunca mı değiştirilir, ya da söküp tersinden bir hava basılıp temizleme yoluna giderek tekrardan geri yerine mi takılır? Temizlenerek takılırsa bu işlem en fazla kaç defa veya km'ye kadar devam edebilir?

Çok soru sordum farkındayım ancak filtre biraz pahalı olunca alternatifleri düşünmeden geçemiyor insan.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Bölge Sorumlusu

Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Bu soruma cevap alamadığım için üzgünüm. Umarım msj görülmediğinden cvp verilmemiştir. Ailemizin ustası! Nerelerdesin

Enduroist Kadim Üye UĞUR KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

Bu iş biraz karışık.ve ince işçilik istiyor.anlatmayla olacağinı sanmam.ince detaylarda meslek sırrına giriyo.
    Motosenkron İçerenköy
    Özel BMW Motosiklet Servisi
    0531 781 03 69 - 0216 469 28 04
    www.bmwmotosikletservisi.com

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Ben eski motorumda 55000 km'de VW filtresi taktım %10 gibi fazla yakınca eski orjinalini temizleyip geri takmıştım 85000 km'de motoru sattığımda üstünde ve çalışıyordu yalnız temizledikten sonra önüne bir hortum filtresi takmıştım tavsiye ederim..Benim bedava çözümüm bu oldu sonuçta işimi gördüm..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Enduroist Kıdemli Üye BarışÇELİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Barış Çelik
    Motosiklet
    R 1100 GS
    Marka
    Bmw

Ben de burada yazılanlardan yola çıkarak mevcut filtreyi temizlemiştim. Ancak yakıt tüketimim düşmediğinde anladım ki filtre içerisindeki regülatörde arıza var. Ben de gidip orijinal filtreyi Borusan'dan alıp taktım. Yakıt tüketimim insani boyutlara geriledi.

Sağlıcakla.

Bölge Sorumlusu

Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Yine de teşekkürler. Anlaşılan regülatörlü olduğu için sanırım biraz hassas bir filtre artık araştırıp inceden inceden yapmaya çalışacağız eğer bozarsak da yenisini alır takarız.

Önüne filtre koymak benzinin içindeki talaşımsı pislikleri temizlemek için birebir ancak benzin akışını çok etkiliyor mu acaba onu bilmiyorum ben de bir ara takmayı düşündüm zira doğuda yakıtlar biraz pis ancak, esasen su katılmış ya da solvent gibi sentetik madde katılmış benzinler regülatörlü filtreyi bozmaz mı? Bence buna bir çare bulmak lazım öne takılan filtre suyu süzer mi ya da bu aerosolleri süzer mi acaba Melih Abi?

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu