Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye sarialtun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali
    Motosiklet
    Stelvio 1200 ADV
    Marka
    Guzzi

Standart En iyi amörtüsör ayari?!

Hemen konuya gireyim. Bilindigi üzre bazi motorlarda ön süspansiyon ayarlanabilmekte. Stelvio'da bir müddettir en iyi süspansiyon ayarini bulabilmek için (deneme-yanilma) yöntemiyle ugrasmaktayim.

Simdi Stelvio'daki olay söyle:
    2 tane ayar dügmesi/ vidasi var. Soldaki amortisorlerin yumusakligini ayarliyor sagdaki ise geri gelme süresini!!! Zaten olay da burda benim için biraz karisiyor. Ben amortisörleri normal ayarindan biraz daha sert'e getirdim (daha çok otoban sürüsü yaptigimdan ve sert ayarda yüksek süratlerde gidon'un böylece daha stabil oldugundan). Ama geri gelme süresini daha da (sert) yaptim, yay her ne kadar sertlesmis olsa da geri gelme süresi daha da az oldugundan daha stabil olur (benim matigimda) düsüncesiyle!

Yani söyle:
    Fabrikaya göre standart amortisman yumusakligi ayari sifirdan tam tur saatin ters yönüne 2 sefer çevirme! 1,5 tur cevirirsen tam yüklü pozisyonda olur diyor (yani daha sert). Ben bunu sert ayara getirdim yani 1,5 tur ama geri gelme süresini (yaylanma frekasyonu) extra sıkı yaptim (1,25 tur)!

Simdi soru: Benim acizane mantik dogrumudur? Otoban sürüsünde yüksek süratte frenlemelerde bariz bir stabilite sezinler gibiyim!!? Yoksa kendimi mi kandirmaktayim? Yoksa bu sezim dogrumu ve geri gelme süresini daha da mi sertlestirmem lazim???!

Ne dersiniz??? Tüm yorumlar ve düsünceler hosgelmistir!

Ordinaryus Enduroist ASIM DEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ASIM DEMİR
    Motosiklet
    BURGMAN 650 EXECUTİVE
    Marka
    Suzuki

bence geri gelme süresini azcık daha sertleştirmen gerekir

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

ali abı ekstrem bısıklet surenler bu ayarların mantığını en ıyı sekılde kullananlar .. eğer bır bısıklet amortısor ayarı arastırması yaparsan belkı aradıgın cevabı bulup motosıklete uyarlayabılırsın

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+