Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12
11 den 19´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Alıntı kirlangic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cok fazla camurlu arazı dusunmuyorsan tourance exp derim kesinlikle ... 15 bın oldu hala zamk gibi yapısıypo asfalta
    Iste budur!

Ben Bridgstone kullandim, bir kac bin Km sonra bakalit gibi sertlesiyor ve kaymalar basliyor.

Yeni aldigim RT Continental Attacklarla geldi, berbat bir lastik. Islak zemine hic gelmiyor, ve viraj cizgisi tutturmak icin cambaz olmak lazim.

Micheline iki cift eskitmistim ama hic sorun olmamisti, hem de Buz motorda. Biraz hayret ettim ama, o lastiklerin garantiden degismesi lazim. Ne demek, kaldirim ya da arazi? Komik olmuslar.

Gelelim Metzeler Tourance ve Tourance EXP ye. Bu lastiklerden 4. ciftimi eskitiyorum. Harika tutus var. Hem islak, hem kuru zeminde. Ama erken biter ona gore. Benim GS deki son cift, 20.000 gitmisti. Nisan ayinda EXP leri aldim cok memnunum. Baska lastik kullanacagimi sanmiyorum.

Not: Bridgstone un yeni bir hamuru cikmis onun icin iyi dediler ama ben denemedim.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Enduroist Kadim Üye Kerim Adnan DENİZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kerim Adnan Deniz
    Motosiklet
    2004 Multistrada 1000 DS
    Marka
    Ducati

Arkadaşlar, geçen Cumartesi ben de Buz Motordan Anakee-II aldım. Şu an 950 km. oldu. Normalde rodajının 150-200 km. olduğu söylendi. Ben o gün 200 km. ve ertesi gün (Pazar günü) 500 km. yol yaptım. Bu arada toprağa da girdim. Hâlâ soğukken biraz kaydırma var. Düzeleceğini düşünüyorum.
    Buz Moto' ya gelince; Benim oradan 4. çift lastik alışım. Herhangi bir problem yaşamadım. Fiyat olarak da hiç pazarlık etmememe rağmen diğer satıcılardan daha iyi fiyatla aldığımı söyleyebilirim.
    Ama bu arada eski Pirelli Scorpion' larımı 38000 km boyunca (asfalt ve toprakta) kullandığımı söylemek istiyorum.
    Herkese selam, saygı ve sevgiler...
    İyi sürücü olmak için, önce iyi insan olmalısın.
    If you want to be a Good Rider, you must be the Good Human first!

Safety second !

Enduroist Katılımcı Üye msari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mustafa sarı
    Motosiklet
    f650gs
    Marka
    Aprillia

Alıntı Hakki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Iste budur!

Ben Bridgstone kullandim, bir kac bin Km sonra bakalit gibi sertlesiyor ve kaymalar basliyor.

Yeni aldigim RT Continental Attacklarla geldi, berbat bir lastik. Islak zemine hic gelmiyor, ve viraj cizgisi tutturmak icin cambaz olmak lazim.

Micheline iki cift eskitmistim ama hic sorun olmamisti, hem de Buz motorda. Biraz hayret ettim ama, o lastiklerin garantiden degismesi lazim. Ne demek, kaldirim ya da arazi? Komik olmuslar.

Gelelim Metzeler Tourance ve Tourance EXP ye. Bu lastiklerden 4. ciftimi eskitiyorum. Harika tutus var. Hem islak, hem kuru zeminde. Ama erken biter ona gore. Benim GS deki son cift, 20.000 gitmisti. Nisan ayinda EXP leri aldim cok memnunum. Baska lastik kullanacagimi sanmiyorum.

Not: Bridgstone un yeni bir hamuru cikmis onun icin iyi dediler ama ben denemedim.
    hakkı abi,
    continental trail attack yurtdışı forumlarında da 3000 km sonrasında berbat yol tutuşu olduğunu söylüyorlar.

tourance expler nazik lastik midir ? araziye falan gelir mi ? 20000km iyi km.

senin bridgestone lar battle wing mi ? yoksa trail wing miydi ? birde yeni hamur hangisi için geçerli ?

Isim
    mustafa sarı
    Motosiklet
    f650gs
    Marka
    Aprillia

Alıntı msari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    d
    ha bu arada eski orjinal lastik bridgestone gerçekten taş gibiymiş. 1000 kere kaldırıma çıktım. kaç kere ciddi zedelenme geçirdi. havasız gezdim. 28000 yaptı. belki ondan alırım.
    ha benim kullandığım vstrom üzerinde orjinal gelen bridgestone trail wing idi.
    kaymak çok yapar. çok serttir. ama nazik değildir. taşa kaldırıma gelir ;)

Enduroist Kadim Üye Şenol SEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Exclamation

Lastikte 25 bin 38 bin km ler oldukça riskli km ler değil mi?
    Bizi hayata bağalayan en önemli şeyin lastik olduğunu hatırlatmak isterim.
    Neden bu kadar çok km yapılır riskler yükseltilir ki !

Benim bildiğim (yanlışsa düzeltin) Motosiklet lastik ömrü 2 yıl yada 10 bin km dir.Hangisi önce gelirse.Bu km den sonra lastikte ciddi sorunlar başlıyor.Hava daki ozon ve diğer gazların lastiğe olumsuz etkileri başlıyor.Lastik sertleşmeye başlıyor.Frenaj da ve virajlarda ciddi tehlikeler arz ediyor.Asfalta tutunma ciddi azalıyor.

Bakalım Bora Eriş ne diyecek bu konuda.
    Bende merakla bekliyorum.
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Lütfen her zaman Full koruma ve KASK kullanın.

Motosiklet kullanmak tehlikeli bir eylemdir.
    Eğer kullanacaksanız kendi iradeniz ve sorumluluğunuz altında kullanınız.
    Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır..
    “Beyninin beş saniye önce olmadığı yere asla motorunu götürme”

Isim
    mustafa sarı
    Motosiklet
    f650gs
    Marka
    Aprillia

bora bey inşallah görür bu başlığı.

bir de balansın lastik ömrünü çok artırdığına dair bir şeyler okumuştum.

Isim
    Kerim Adnan Deniz
    Motosiklet
    2004 Multistrada 1000 DS
    Marka
    Ducati

Aşağıda yazılanlar, sadece kendi tecrübelerim ve düşüncelerimle ilgili olup, tavsiye mahiyetinde değildir.

Sizin normal kullanım ile yaklaşık 1,5 senede 4 takım lastik değişen arkadaşınız var mı? Benim hiç olmadı. Ben 38.000 km. yi bu sürede yaptım. 10.000 km hesabı ile 4 takım yenilemem lazımdı. Ekonomik anlamda lastik için bu kadar kaynak ayıramayacağımdan motorumu da satmam lazımdı. Eski (38.000 km lik) lastikleri, Buz Motor Bostancı' da bırakmıştım. Sanırım 3-5 bin daha yapabilirdi...Hatta taşrada belki 6-7 bin daha...

Arkadaşlar,

İkarus Sendromu' na yakalanınca risk almadan kullanım unutuluyor. İlle de pegleri yere sürtüp kıvılcım çıkartana kadar yatırıp, (İngiliz Polisi' nin İngiliz trafiğinde) sola virajda önündeki ağır vasıtayı (ille de) virajda sollama derdine düşünce, lastiğin değil 10.000, 5.000 km bile kullanılması sakıncalı tabii...
    Lastiği 25.000-38.000 kullanabilecek bir pilotaj yerine, hayatını tehlikeye atmak için motor kullanmaya kalkınca eh, ancak 10.000 yapılabilir. İlle de yanaklarına kadar viraj izi bırakacağız ya... (Ben ille de oraya kadar iz yapacaksam, zımparayı tercih ederim. Zira motosiklet de, viraj da benim veya bir başka insanın hayatından daha değerli değil.)
    Benim hiç böyle bir kaygım olmadı. Tüm motorlarım, beni istediğim yerlere götürdü bugüne kadar. Yeterince viraj da yaptım, sürat de... Ama bugüne kadar (N.Ş.A.)* 10.000 de hiç lastik değişmedim. 2 senede de... Ama şüphelendiğim durumlar haricinde yaz-kış her sabah fiziki olarak, haftada bir de lastikçi de ölçülü olarak kontrol ederim lastiklerimi...

Saygı, sevgi ve selamlarımla...

*N.Ş.A.= normal şartlar altında...

Safety second !

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Alıntı msari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hakkı abi,
    continental trail attack yurtdışı forumlarında da 3000 km sonrasında berbat yol tutuşu olduğunu söylüyorlar.

tourance expler nazik lastik midir ? araziye falan gelir mi ? 20000km iyi km.

senin bridgestone lar battle wing mi ? yoksa trail wing miydi ? birde yeni hamur hangisi için geçerli ?
    Musatafacigim, sorularini cevaplamaya calisayim ama arada bilmediklerim var onlara da ya calisip gelirim Eylul de ya da kaynak veririm oradan ogreniriz.

Continental Attacklarla ilgili Motoron dergisinde yayinlanmis Ingilterede 8 marka lastik uzerinde pistte yapilmis deneylerin raporu vardi, oradan okumustum ve hayretler icinde kalmistim. Adam benim tum sikayetlerimi aynen yazmisti.
    Kirmizi isikda filan durunca gidonu dondurmek icin guc harcamak gerekiyor.
    Viraj cizgisi tutturmak bayagi zor
    Islak zeminde hemen kayma yapiyor
    motor yattiginda ya zorla yatiyor, ya da bir noktadan sonra daha fazla yatiyor. Bunun sebebi, lastigin kesidini yatay bir "C" harfi gibi oldugunu dusunursek, lastik tabaninin tek bir yaricapli olmamasindan galiba. Yani orta kisimda lastik yuvarlak iken, yanaklara dogru giderken, sanki orada bir kose var ve baska bir yaricapla yanaga dogru donuyor. Bu zaten durdugu yerde gidonun agirlasmasina, ve virajda yatis kontrolunun kaybina da sebeb olabilir.
    O raporda en kotu lastik olarak cikmisti netice.

Nisan ayinin 16 sinda degitirdigim Tourance EXP ile su anda yaklasik 9.000 Km yapmis durumdayim. Hicbir sorun yasamadim. hem araziye girdim, hem asfaltta yuksek suratlerde kullandim. Yuksek surat derken duz yol degil virajlarda 120 - 140 donuslerle kullandigim halde, hicbir problem cikarmadilar. Yanliz ben araziye cok az girerim. Hani onume cikarsa geri donmem ama, ozellikle de araziye gitmem. Arazi dedigim yerler kaba tasli, yeni acilmis yollar tarzindaki yerler ki herhalde duzgun araziden daha sorunlu olsa gerek. Oradaki zemin, kesik taslardan olusur ve bunlarda oldukca keskin koseli taslardir. Yani kisaca bir lastik icin olabilecek en kotu zemin.

Bridgestone icin, soru zor yerden geldi diyebilirim. Benim Honda CBF1000 de takili idi. Hangi wing oldugunu bilmiyorum. Yenisi icin de bana gelen bilgi Borusandan geldi. Arastirir sana bir ara bilgi veririm. Ya da herhangibir lastikci de sana bu bilgiyi verebilir. Ama bizim aramizdaki bilgi paylasimi daha degerli biliyorum.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Isim
    Kerim Adnan Deniz
    Motosiklet
    2004 Multistrada 1000 DS
    Marka
    Ducati

Motosikleti kullanım tarzınıza ve yerinize (asfalt-toprak, sıcak-soğuk iklim vs.) göre lastik seçimi bence daha akılcı olur. Ayrıca çok amaçlı lastikler bence en tehlikeli lastiklerdir. Asla tam performans veremezler... Bir lastik, hem sıcakta, hem soğukta, hem yağışta, hem kuru yolda, hem asfaltta, hem toprakta iyi netice veremez...Çoğunlukla nasıl bir yolda ve iklimde kullanacaksak, ona göre lastik seçmek gerekir bence...
    Saygı, sevgi ve selamlarımla,
    Konu Kerim Adnan DENİZ tarafından (06-07-2010 Saat 16:11 ) değiştirilmiştir.

Safety second !

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12